Být dětskou hvězdou není vůbec jednoduché. Kromě toho, že dlouhé hodiny tráví na natáčecím place a přichází tak o typické dětské zážitky a radosti, mnoho mladých herců a hereček se musí postarat o to, aby si svou kariéru udrželi i poté, co se rozloučili s ikonickými rolemi, které jim v mládí udělaly jméno. A bohužel ne všichni uspějí. Zatímco některé bývalé dětské hvězdy se rozhodly světla reflektorů opustit a pokračovat v kariérách mimo zábavní průmysl, jiné po bujarém užívání drog a alkoholu bohužel nedopadly vůbec dobře. 

1? Lindsay Lohan (32 let)

Zdroj: thelist.com

Lindsay Lohan se proslavila svou dvojrolí dvojčat Hallie Parkerové a Anny Jamesové ve filmu „Past na rodiče“ (1998). V roce 2003 se společně s Jamie Lee Curtis objevila v „Mezi námi děvčaty“ a o rok později v komedii „Protivný sprostý holky„. V roce 2007 se po řadě televizních vystoupení a krátkých skečů vrátila k filmu, když si zahrála v „Zavraždění Johna Lennona„, „Vlastní pravidla“ a „Vím, kdo mě zabil„. V tomto roce byla však poprvé zatčena za řízení pod vlivem. Tím začala její kariéra plná drog, alkoholu a skandálů.

Téměř deset let se občas objevovala v béčkových komediích či seriálech, v roce 2017 se přestěhovala do Dubaje a zahrála si v britském seriálu „Sick Note“ (2018), otevřela několik plážových klubů, hrála v televizní reklamě a oznámila novou reality show na MTV. Je zřejmé, že je aktuálně znovu herecky zaneprázdněna. V září roku 2018 zveřejnila znepokojující živé video na Instagramu, ve kterém pronásledovala rodinu uprchlíků a následně byla knock-outována jejich matkou. Fanoušci se tedy znovu obávají o Lohanino duševní zdraví.

2? Amanda Bynes (32 let)

Zdroj: thelist.com

V roce 1996 zažila Bynes svůj debut v show stanice Nickelodeon „All That„, kde její scénky s názvem „Ask Ashley“ ukázaly její herecké schopnosti. V roce 1999 se objevila v „The Amanda Show“ předtím, než se v roce 2002 přesunula k filmům. Postupně natočila „Velký tlustý lhář“ (2002) , „Co ta holka chce“ (2003), „Super náhradník“ (2006) nebo „Královna ročníku“ (2007). Mezitím excelovala v seriálu „Co mám na tobě ráda„.

Ale právě když její kariéra byla na vrcholu, začal její strmý pád. V roce 2010 odešla kvůli soukromým problémům do hereckého důchodu a v roce 2012 byla dokonce dvakrát zatčena za jízdu pod vlivem a řízení s pozastaveným oprávněním. Od té chvíle se její chování stalo ještě bizarnějším a světová média začala uvádět, že její činy jsou důsledkem vážné duševní nemoci. V roce 2014 prostřednictvím Twitteru herečka odhalila, že jí byla diagnostikována bipolární porucha a potvrdila spekulace médií. Od té doby se zdá, že se zdravotně zlepšuje a v roce 2017 řekla, že je „čistá“ a připravená vrátit se k herectví. Nabídka však zatím žádná nepřišla.

3? Macaulay Culkin (38 let)

Zdroj: wstale.com

Když se v roce 1990 objevil v klasickém vánočním snímku Sám doma jako Kevin McCallister, bylo Culkinovi pouhých 10 let. Stal se oblíbeným dětským hercem a o dva roky později se stal hvězdou v pokračování „Sám doma 2: Ztracen v New Yorku“, v roce 1994 se objevil v rodinné komedii „Kšefty s tátou“ nebo „Sám doma a bohatý“ .

Potom se herec rozhodl věnovat trochu času sobě a rodině a další role nepřicházely. Až o devět let později se ukázal ve filmu „Party Monster“ se Sethem Greenem a Marilynem Mansonem. Culkin také tentýž rok hostoval ve „Will a Grace“. Od té doby se jeho herecká kariéra absolutně rozptýlila. Občas si střihl nějaký štěk ve filmu nebo seriálu, avšak nepracoval tak precizně, jako když byl mladší.

V současné době pracuje na novém projektu se Sethem Greenem, filmu „Changeland“ (2019). Nedávno také veřejně požádal J.K. Rowlingovou, aby jej nechala obsadit do dalšího dílu Fantastických zvířat. Herec měl dříve problémy s drogami a alkoholem, nyní vypadá, že se dal konečně do kupy a začne se opět herecky angažovat.

4? Drew Barrymore (43 let)

Zdroj: thelist.com

Úspěšná kariéra Drew Barrymore trvá již několik desetiletí, proto je snadné zapomenout, že začínala jako dětská hvězda. V roce 1982 si získala srdce diváků jako rozkošná holčička v „E.T. Mimozemšťan„, v roce 1984 si zahrála Charlene, holčičku s pyrokinetickými schopnostmi, v hororu „Ohnivé oči„. Poté následoval nespočet filmů a hromada dětských rolí. Poté následovaly potíže s drogami a alkoholem, avšak stále byla schopna pracovat a mezitím se léčit ze závislosti.

V roce 1996 se objevila v hororu „Vřískot“ a bylo to považováno za restart její kariéry. Od té doby natáčela nepřetržitě a účinkovala v mnoha úspěšných filmech, například „Charlieho andílci“ (2000), „Donnie Darko“ (2001), „50x a stále poprvé“ (2004), „Hudbu složil, slova napsal“ (2007) nebo „Dovolená za trest“ (2014). Drew dnes prohlašuje, že její bitva se závislostí ji učinila lepší matkou. V současnosti ji můžeme sledovat v hororově-komediálním seriálu „Santa Clarita Diet„, v kterém působí také jako výkonná producentka.

5? Haley Joel Osment (30 let)

Zdroj: thelist.com

Haley Joela Osmenta pravděpodobně znáte jako malého chlapce, který vidí mrtvé lidi v klasice „Šestý smysl“ z roku 1999. Již předtím ale jako dětská hvězda vystoupil v řadě televizních pořadů, včetně „Walker, Texas Ranger“ (1997) a „Murphy Brown“ (1998). Role v Šestém smyslu a v „AI: Umělá inteligence“ (2001) mu přinesly spoustu ocenění.

Osment strávil několik dalších let jako dabér pro televizní pořady a videohry, včetně Kingdom Hearts. Stihl také udělat svůj debut na Broadwayi a v roce 2011 úspěšně absolvoval školu umění NYU Tisch. Od té doby se vrátil k hraní epizodních rolí v televizi a u filmu. Letos se objevil například v jedné epizodě seriálu „Akta X„.

6? Edward Furlong (41 let)

Zdroj: thelist.com

Pokud jste nevyrůstali v 90. letech, pak možná Edwarda Furlonga neznáte. Jeho velký herecký průlom nastal v roce 1991 s filmem „Terminátor 2: Den zúčtování„, kde si zahrál Johna Connora, syna Sarah Connor, kterou hrála Linda Hamilton. Spolu s Arnoldem Schwarzeneggerem pracovali na tom, aby zachránili sami sebe a vlastně celý svět před zlým androidem z budoucnosti.

Poté následovaly menší filmové role a také se objevil v hudebním klipu kapely Aerosmith „Livin ‚on the Edge„. V roce 1998 se objevil jako Danny Vinyard ve snímku „Kult hákového kříže“ vedle Edwarda Nortona. Po roce 2000 se zoufale snažil o comeback, až byl v roce 2001 hospitalizován kvůli podezření na předávkování. Drogy a problémy se zákonem ovlivnily jeho život na několik dalších let. Občas přijal menší herecké nabídky, v roce 2011 dostal dokonce velkou roli ve filmu „Zelený sršeň„, která mohla být jeho vytouženým návratem před kameru. Opět se však v témže roce ocitl ve vězení. Furlong se střídavě objevuje v mini rolích, avšak nikdy nedokázal porazit své vnitřní démony.

7? Tom Felton (31 let)

Zdroj: thelist.com

Celým jménem Thomas Andrew Felton je anglický herec, který získal roli Draca Malfoye v sérii „Harry Potter“ (2001-2011). Tom se objevil ještě před získáním této role například ve filmu „Anna a král“ (1999), kde si zahrál syna Jodie Foster. Už během natáčení Harryho Pottera dostal nabídky na  další filmové a seriálové role.

Zahrál si například v akčním krimi seriálu „Murder in the First“ (2014), třetí sérii „The Flash“ (2016-2017) a aktuálně se objevuje v temné scifi „Origin“ (2018) . V loňském roce jej mohli fanoušci potkat v Praze, kterou si zamiloval.

8? Daniel Radcliffe (29 let)

Zdroj: thelist.com

Poté, co vyhrál konkurz na roli mladého kouzelníka, určitě ani on a ani jeho rodiče netušili, jakou slávu mu role Harryho Pottera přinese. Než získal toto obsazení, tak se v roce 1999 objevil v show Davida Copperfielda a v roce 2001 měl roli ve filmu Agent z Panamy. 

Od prvního dílu Harryho Pottera vyrostl, dospěl a zmužněl. Ale také se dokázal vymanit z toho, že jej všichni vidí jen jako Pottera, protože získal další filmové role (např. Podfukáři 2, Ztracen v džungli, a další).  V současné době pracuje na komedii „Young Americans“ (2019) a dalších 3 filmech.

9? Elijah Wood (37 let)

Zdroj: thelist.com

V současné době již má Elijah Wood plnou kontrolu nad svým vlastním osudem a mimo herectví se věnuje také produkci, například produkoval film „Mandy – Kult pomsty“ (2018). Ale zpět v roce 1989, kdy jako osmiletý chlapec začínal svou hereckou kariéru, byla „ve vedení“ stále jeho matka. ta mu zakázala točit hororové filmy a cokoli, co nedělalo dobrý dojem. „Když jste ve filmovém průmyslu, je důležité být dobrým příkladem,“ řekla tehdy Los Angeles Times.

Naštěstí, po více než dvou desetiletích, může Wood hrát v tolika hororových filmech, jak se mu zlíbí. Začínal tedy jako dítě v „Návrat do budoucnosti II“ (1989), poté „Prázdniny v ráji“ (1991) a „Dobrý synek“ (1993). V roce 2001 se proslavil rolí Hobita Froda v „Pán prstenů: Společenstvo Prstenu“ a od té doby se objevil v několika desítkách filmů a seriálů. Dnes se věnuje hlavně tvorbě hororů, pravděpodobně to má co dočinění s jeho matkou, která mu to celý život zakazovala.

10? Shia LaBeouf (32 let)

Zdroj: thelist.com

Shia LaBeouf je v dnešní době pravděpodobně nejvíce známý díky svému veřejnému excesu, kdy si dal pytel na hlavu a veřejně prohlásil, že již není nadále známý. Mnozí spekulují o jeho duševním zdraví. Svou kariéru započal, když byl ještě malý chlapec. V roce 2009 prozradil, že jeho důvody byly čistě finanční. „Věděl jsem, že peníze jsou řešením toho pekla, co se dělo u nás doma,“ řekl.

V dnešní době je se svými prohlášeními mnohem opatrnější a časopisu Esquire prozradil, že navštěvuje terapeuta. Také uznal, že jeho veřejný výbuch byl selháním. Mezi roky 2001-2011 exceloval jako teenagerovská hvězda a herecký svět mu ležel u nohou. Objevil se například v „Charlieho andílci: Na plný pecky“ (2003), „Já, robot“ (2004), „Constantine“ (2005), „Transformers“ (2007), „Indiana Jones a Království křišťálové lebky“ (2008) či „Maniac“ (2011). Nyní po několika excesech se opět snaží dostat do hereckého života a pracuje na několika filmech.