V dnešní době existuje jen velmi málo těch, kteří by neznali chlapíka s výstředním chováním v hnědém saku s červenou kravatou a hnědým medvídkem Teddym po svém boku. Přesně to je Mr. Bean ze stejnojmenného komediálního seriálu z roku 1990. Humor pana Beana stále baví milióny lidí po celém světě. Málokdo však zná jméno muže, kterému za tento osobitý charakter vděčíme. Teď nemám namysli práci scénáristů či režisérů, ale přímo představitele pana Beana, Rowana Atkinsona. Jak dnes vypadá herec legendárního britského smolaře?

Rowan Sebastian Atkinson je britským hercem, komikem a scénáristou. Ačkoli se to nezdá, pochází z poměrně prosté rodiny. Jeho otec, Eric Atkinson, byl farmář a podobnou životní cestu si představoval i pro svého nejmladšího syna, kterým byl právě Rowan. Ten na otcově farmě vyrůstal spolu se dvěma staršími bratry a matkou Ellou May.

Richard Curtis a Rowan Atkinson, cz.pinterest.com

Dnes již známý komik, se původně komikem vůbec stát nechtěl, přál si pevnější zázemí, takové, jenž jej dokáže uživit. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné, což platí i v případě Rowana Atkinsona, kterého zavedly na školu v Newcastlu a později i na Oxford, kde se během studií seznámil s celoživotním kolegou a kamarádem, scénáristou a režisérem Richardem Curtisem.

Po ukončení studií působí Rowan Atkinson spolu s Richardem Curtisem v divadle. Na televizních obrazovkách poprvé zazáří v parodii na britské televizní zpravodajství Žádné zprávy v devět, v originále známo jako Not the Nine O’Clock News z roku 1979. Na scénáři seriálu se podílel právě Atkinsonův dobrý přítel, Richard Curtis.

Ještě více úspěšný byl pro Atkinsona rok 1983, ve kterém si střihl vedlejší roli v bondovce Nikdy neříkej nikdy a hlavní roli coby Bernard Fripp v krátkometrážní komedii Přesný jako smrt. Největším úspěchem toho roku však nebyly výše zmíněné filmové role, nýbrž první řada seriálu Černá zmije (1983), v originále Blackadder, kde si Atkinson zahrál postavu Edmunda z rodu Černé zmije.

Edmund z rodu Černé zmije, www.bbc.co.uk

Mnozí považují seriál Černá zmije (1983) za úplně ten nejlepší počin Atkinsonovy kariéry. Černá zmije (1983) má celkem čtyři řady. U tohoto historického komediálního počinu platí pravidlo, že co pokračování, to lepší podívaná, o čemž svědčí i hodnocení jednotlivých sérií, které od první do čtvrté řady pouze roste. Seriál byl natolik úspěšný, že dostal i pár speciálů v podobě televizních filmů.

Netrvalo dlouho a po ukončení úspěšného seriálu Černá zmije (1983) přichází zlomová role Atkinsonovy kariéry, a to infantilní chlapík v hnědém saku s medvídkem Teddym. Poprvé pana Beana vidíme v roce 1990, ačkoli jeho předobraz jsme mohli vidět již ve zmíněném Atkinsonově debutovém snímku, Přesný jako smrt (1983), kde má postava Bernarda Frippa až na pár vlastností, velmi podobnou povahu.

Flowers in Chania
Mr. Bean, giphy.com

Mr. Bean sklidil neuvěřitelný úspěch jak u diváků, tak u kritiků a dodnes je velmi oblíbeným komediálním seriálem dětského a dospělého publika. Pan Bean zazářil i na bílém plátně. Poprvé v roce 1997 se snímkem Mr. Bean: Největší filmová katastrofa a podruhé o deset let později se snímkem Prázdniny pana Beana (2007).

Úspěch seriálu Mr. Bean (1990) je vskutku nezanedbatelný. V posledních letech Rowan Atkinson jako pan Bean moc nevystupuje, jelikož si nepřeje být spojován pouze s touto rolí. Ačkoli je to právě tato role, díky které je tak populární. Postava pana Beana se stala natolik kultovní, že dnes můžeme najít plně funkční stránky zaměřeného jen na tuto postavu. Nahlédnout můžete ZDE. 

Po úspěšném seriálu Mr. Bean (1990) se Atkinson objevil v dalším komediálním seriálu Tenká modrá linie (1995). Vidět jej můžeme i v mnoha filmech. Mezi ty nejznámější patří romantická komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb (1994), filmová adaptace animovaného seriálu Scooby-Doo (2002), dnes již kultovní romantický snímek Láska nebeská (2003), komedie Univerzální uklízečka (2005), televizní filmy o komisaři Maigretovi nebo komediální trilogie o britském agentovi výzvědné služby Johnny English (2003), Johnny English se vrací (2011) a loňský snímek Johnny English znovu zasahuje (2018).

Rowan Atkinson 2019, Celebs Net Worth Today

Rowan Atkinson je mimo jiné i velkým milovníkem rychlých aut. Do roku 2015 byl ženatý se Sunetrou Sastry, se kterou má syna Bena a dceru Lily. V současné době žije Atkinson s herečkou Louise Ford, se kterou má podle nejnovějších spekulací i třetí dítě. To však není zcela jisté a jen těžko tedy říci, zdali se jedná o fakt či pouhou fámu.

Tohle bylo vše podstatné o britském herci, komikovi, scénáristovi, otci a partnerovi Rowanu Atkinsonovi. A jak to máte vy? Znáte Atkinsona z jiných rolí, nebo je pro vás tento herec navždy panem Beanem? Napište nám do komentářů.