Filmové adaptace se dělají pomalu už od samotného počátku filmového průmyslu. Ať už se jedná o adaptaci divadelní hry, knihy, seriálu nebo počítačové hry, tak tvůrci do toho jdou vždy s tím, že vydělají hromadu peněz na něčem, co už tak má hromadu fanoušků. Jenže ono to, bohužel, není tak jednoduché. Takovéto adaptace totiž většinou zanechají hromadu fanoušků znepokojených, ba dokonce naštvaných. Tady je pár příkladů. (Filmy nejsou v žádném určitém pořadí. Nejedná se o žebříček, ale spíše o pouhý seznam.)

1The Dark Tower (2017)

Zdroj: Sony Pictures

Jsem si jistý, že mnozí z vás toto obrovské zklamání mají ještě stále v živé paměti, i když byste nejradši tu vzpomínku na sledování tohoto filmu úplně vytěsnili. Pro některé diváky, především ty neznalé díla Stephena Kinga, tohle mohl být možná průměrný, nebo dokonce záživný, film. Ale já při jeho sledování jen prosil boha, ať už to skončí, protože mi to připadalo jen jako pouhý pokus o rychlý výdělek díky zneužití a znetvoření skvělé knihy, potažmo knižní série.

2Eragon (2006)

Zdroj: 20th Century Fox

Jestli jste byli velmi mladí, když jste viděli tento film, tak se vám pravděpodobně hodně líbil. Ale zkuste si přečíst aspoň část knihy a podívat se na něj znova, abyste opravdu viděli, co je s Eragonem z roku 2006 tak v nepořádku. Tvůrci filmu v podstatě jen vzali z knihy ty „nejdůležitější“ body z hlavní dějové linie a zbytek bezostyšně vyhodili.

3The Hobbit (2012, 2013, 2014)

Zdroj: Warner Bros.

Dovolte mi trochu objasnit, proč jsem sem dal i mnohými oblíbeného Hobita. Samy o sobě to nejsou špatné filmy, když přehlédneme některé ty nudnější části. Avšak problém nastává tehdy, kdy je přestaneme brát jako samostatné filmy, ale jako filmové adaptace. Příběh byl značně změněn, přibylo plno nových postav a dokonce i pár opravdu zbytečných milostných zápletek. Avšak všechny problémy koření v jedné jediné věci – tvůrci natáhli jednu průměrně dlouhou knihu na tři celovečerní filmy.

4Vampire Academy (2014)

Zdroj: VampireAcademyMusic (YouTube)

Kniha, která se zabývá komplikovanými problémy jako například rasismus, duševní zdraví nebo nerovnoprávnost, byla filmovým průmyslem přeměněna jen na další bolestivě průměrný Teen movie s bídným hereckým obsazením a chabou zápletkou. Není co víc dodat.

5The Shining (1980)

Zdroj: Warner Bros.

Tak jo, tohle je trochu složitější. The Shining je jedním z mých nejoblíbenějších hororů a myslím si, že to je opravdu skvělý film s fenomenálním hereckým výkonem od Jacka Nicholsona. Jenže mnozí věrní čtenáři Kingova díla, a dokonce i samotný Stephen King, byli s Kubrickovým pojetím knihy vážně nespokojení.

6Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016)

Zdroj: stmed.net

Originální kniha od Ransoma Riggse byla a stále je velmi populární. Mnozí byli skeptičtí ohledně přenesení na filmová plátna, avšak věřili že režisér Tim Burton by to mohl zvládnout. Avšak problém nastal už u scénáře.  Věky a schopnosti jednotlivých dětí byli pozměněny a prohozeny, čímž se musely změnit i jejich vzájemné vztahy. Film byl nakonec pro mnohé věrné čtenáře zklamáním. 

Také stojí za zmínku: The Golden Compass (2007), Inferno (2016), A Series of Unfortunate Events (2004), The Lovely Bones (2009)