JayKay

JayKay

Seriálový maniak na webu TVGURU.cz
ZAKLADATEL & CEO
JayKay
Poslední články, jejichž autorem je JayKay (zobrazit všechny)

Americké drama Oko bere z roku 2008 se nestalo kultovním filmem a ani u nás nezbořilo návštěvnost kin, přesto stojí za zhlédnutí, a to i pokud nejste pravidelným návštěvníkem kasin.

Ben Cambell (Jim Sturgess), student matematiky na MIT (Massachusettský technologický institut) by chtěl pokračovat studiem medicíny na Harvardu. V jeho budoucí lékařské kariéře je však háček v podobě školného ve výši 300 000 dolarů. Ben má však hluboko do kapsy a je jasné, že z brigád si školné nezaplatí. Při hodině matematiky však Ben ohromí svého učitele, profesora Mickyho Rosu (Kevin Spacey), který jej zavede do skupinky dalších matematicky talentovaných studentů.

21-film-505605-1600x1200-hq-dsk-wallpapers
Zdroj: go-grafix.com

Tato skupina tráví víkendy v Las Vegas, kde pomocí tzv. počítání karet obírá ty největší kasina o statisíce dolarů. Přestože je tato technika hry legální, je pro kasina značně nežádoucí. Tuto partičku studentů neboli MIT Blackjack Team, je díky jejich spolupráci a rozdělení rolí velice obtížné odhalit a vše jim vychází podle plánu. Nakonec je ale tým čelí krizi. Žárlivý spoluhráč Fisher ztropí scénu a je vyhozen z týmu, navíc upoutá pozornost šéfa ochranky kasina (Laurence Fishburne). Ben záhy zjistí, že je v jednom předmětu ohodnocen jako nedostatečně a tím pádem nemůže odpromovat. Z jeho pokoje na koleji navíc někdo vezme všechny peníze, které si za výhry v blackjacku nahromadil. Ben podezřívá Rosu, ale nemá žádný důkaz. Proto se domluví se svými spoluhráči včetně Rosy, že se společně vydají do Vegas na jednu poslední akci. Vše však není úplně tak, jak se zdá.

21-2
Zdroj: adventureamigos.net

Film byl natočen podle knihy Bringing Down the House, kterou napsal americký spisovatel Ben Mezrich, který je známý především díky své knize Miliardáři z Facebooku, která byla později zfilmována pod názvem The Social Network. Přestože je Bringing down the house uváděná jako kniha dle skutečných událostí, skuteční členové MIT Blackjack týmu v rozhovorech několikrát prohlásili, že v knize je vše natolik zveličeno, že se jedná spíše o fikci.

I přes smyšlené zápletky tohoto dramatu však MIT Blackjack tým skutečně existoval. Počítání karet je sice legální technikou hry, pro kasina jsou tito hráči trnem v oku. Pokud je hráč přistižen při počítání karet, je ostrahou požádán, aby kasino opustil. Velká a moderní kasina využívají bezpečnostní systémy, které rozpoznají obličeje nežádoucích hráčů a upozorní ostrahu.

Předlohou pro postavu Billa Cambella byl bývalý student MIT a člen MIT Blackjack týmu, Jeff Ma. Ma chtěl stejné jako postava Billa studovat na Harvardské Universitě medicínu, na rozdíl od filmové postavy však neměl problémy s nedostatkem financí na školné. Blackjack začal hrát kvůli vzrušení ze hry. V rozhovoru pro usatoday.com Ma přiznal, že při dobré akci odcházela jeho parta z kasina s 900.000 dolary. Jejich úspěch spočíval v technice počítání karet spojené s týmovou prací. K pochopení strategie jejich hry a celého filmu, není předchozí znalost pravidel blackjacku nutná, ale pomůže vám být o krok napřed a scény v kasinech si vychutnat.

onesheet
Zdroj: sonypictures.com

Ve filmu byli obsazeni sympatičtí a neokoukaní herci. V hlavní roli se představil mladý brit Jim Sturgess, kterého jste od té doby mohli vidět například ve scifi a fantasy velkofilmech jako je Atlas Mraků, nebo Paralelní světy, kde si Jim zahrál po boku Kirsten Dunst. Jeho objekt zájmu a krásnou femme fatale ve filmu ztvárnila Kate Bosworth a šéfa celé party a profesora matematiky hraje dvojitý vítěz prestižního Oscara, Kevin Spacey. Spaceyho můžete pravidelně vídat v úspěšném politickém seriálu House of Cards, v kinech bude mít letos premiéru jeho nejnovější film Elvis & Nixon.

Kevin Spacey (left) and Jim Sturgess. Photo by: Peter Iovino
Zdroj: avdetureamigos.net

Oko bere překvapí vynikajícím soundtrackem, na kterém najdete klasiku od Rolling Stones i pecku Time to Pretend od MGMT. Celkový rozpočet filmu byl 35 milionů dolarů, film vydělal jen v USA přes 80 milionů dolarů, celosvětově pak téměř 158 milionů dolarů.

Český název filmu “Oko bere” je českou obdobou hry blackjack. Oko bere se však na rozdíl od blackjacku hraje s mariášovými kartami a má svá vlastní pravidla. Vítězí hráč s největším součtem bodových hodnot, které však nepřesáhne hodnotu 21 (odtud také alternativní název jednadvacet).

[fbcomments]

Sdílejte

ZANECHAT ODPOVĚĎ