Pravděpodobně nejtradičnější československá vánoční pohádka, bez které si mnozí nedovedou Vánoce ani představit. Pohádka Václava Vorlíčka s hudbou Karla Svobody na motivy knihy Boženy Němcové slaví letos 45 let od svého vydání. Ve filmu si zahrála i spousta zahraničních herců. Jak vypadá obsazení této pohádky po 45 letech?

1JAN LIBÍČEK (†42 let) – PRECEPTOR

Expres.cz, www.ahaonline.cz

Český Oliver Hardy alias Jan Libíček byl filmovým, televizním a divadelním hercem, který ztvárňoval především humorné role. Libíček nás opustil 24. 5. 1974 během natáčení snímku Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974). Scény s Libíčkem byly po jeho náhlé smrti vymazány a herec byl nahrazen Zdeňkem Řehořem. Za svůj život odehrál více jak 40 filmových rolí a nespočetněkrát zazářil i na jevišti. V pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) si zahrál preceptora, chcete-li učitele. Mezi jeho neznámější role patří člen Grantovy bandy ve sci-fi komedii Zabil jsem Einsteina, pánové! (1969), venkovský fasádník Petrtýl v komedii Světáci (1969), kuchař Bob v bláznivé komedii Pane, vy jste vdova! (1970) nebo policajt Brooks v crazy komedii Čtyři vraždy stačí drahoušku (1970).

2VÍTĚZSLAV JANDÁK (71 let) – POBOČNÍK KAMIL

Info.cz, FDb

Filmový a divadelní herec Vítězslav Jandák se v pohádce Tři oříšky pro Popelku objevil jako pobočník Kamil. Jandák svou hereckou kariéru rozjel v 70. letech, postupem času se však od herectví vzdaloval a zamířil do politiky. V letech 2005 až 2006 působil jako ministr kultury, poté následovala Poslanecká sněmovna a nyní je členem Rady Českého rozhlasu a ČSSD. Vidět jsme jej mohli např. v dramatickém snímku Dým bramborové natě (1976), televizním filmu Jsou určité hranice (1986) nebo v pohádce Z pekla štěstí (1999). V roce 2017 se objevil ve vánoční rodinné komedii Přání k mání (2017).

3JAROSLAV DRBOHLAV (†38 let) – POBOČNÍK VÍTEK

Novinky.cz, FDb

Další člen hereckého obsazení pohádky Tři oříšky pro Popelku (1973), který již není mezi námi. Jaroslav Drbohlav byl filmovým, televizním a divadelním hercem. V roce 1969 absolvoval DAMU a krátce poté působil v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Za svůj život hrál v několika filmech a mnoha divadlech. Mezi jeho nejznámější role patří Tonda Kaláb ve filmu Kuřata na cestách (1962) a princův pobočník Vítek ve zmíněné pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Naposled jsme jej mohli vidět ve filmu Putování Jana Amose (1983). Ke konci svého života trpěl diabetem, který zapříčinil, že byl v posledních letech svého života slepý. Jaroslav Drbohlav zemřel dne 28. 4. roku 1985 v pouhých osmatřiceti letech na selhání jater.

4KARIN LESCH (83 let) – KRÁLOVNA

ČSFD,CZ, IMDb

Karin Lesch byla původem ze Švýcarska, avšak většinu života strávila v Německu. Není příliš známá. Dnes již třiaosmdesátiletá Karin hrávala svého času především v divadlech. Její největší a zároveň poslední filmovou rolí byla právě královna ve zmíněné Popelce. Karinu předabovala česká herečka Květa Fialová. Po smrti manžela se Karina stáhla do ústraní a od té doby o ní nejsou známy žádné informace.

5ROLF HOPPE (†87 let) – KRÁL

KXan 36 Daily News, IMDb

Rolf Hoppe je dalším zahraničním hercem, vystupujícím v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) jako král. Rolf byl převážně divadelním a televizním hercem. Mezi jeho nejvýznamnější role patří, kromě krále v naší tradiční vánoční pohádce, také postava maršála ve filmu Mefisto (1981), který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Rolf zemřel minulý měsíc, přesněji 14. listopadu 2018 ve věku sedmaosmdesáti let.

6VLADIMÍR MENŠÍK (†58 let) – VINCEK

Česká televize, Expres.cz

Myslím, že snad ani netřeba představovat jednoho z nejznámějších českých herců, moderátorů vypravěčů a bavičů, Vladimíra Menšíka. Málokdo by tuhle velkou osobnost, která se do české kinematografie zapsala s více jak 150 filmy, neznal. Menšík vystupoval převážně ve filmu a televizi, ačkoli se občas objevil i na jevišti. Přesto, že je považován za komediálního herce, dokázal výborně ztvárnit i vážné role. Těžko říct, kolik pořadů za svůj život Vladimír Menšík uváděl. Často moderoval tzv. televizní Silvestr, kde uplatnil své schopnosti baviče. Mezi jeho nejvýznamnější filmové role patří Jořka Pyřk z filmu Všichni dobří rodáci (1968), Alexandre Dumas starší ve filmu Alexandr Dumas starší (1970), pianista Kára z dramatického filmu Ikarův pád (1977) a ve volném pokračování Tažní ptáci (1983). Poslední Menšíkova role byla ve filmu Dobří holubi se vracejí (1988). Vladimír Menšík nás opustil 29. 5. 1988, nicméně stále s námi zůstává alespoň prostřednictvím filmů, které obohatil svým hereckým uměním.

7DANA HLAVÁČOVÁ (73 let) – DORA

blesk.cz, www.ahaonline.cz

Dana Hlaváčová ztvárnila v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) nevlastní sestru Popelky, neohrabanou a rozmazlenou Doru. Dana Hlaváčová je mladší sestra herečky Jany Hlaváčové. Hereckou kariéru, na rozdíl od své sestry, nikdy neplánovala, přesto ji však cesty osudu zavedly na DAMU, kterou úspěšně absolvovala. Dana se objevovala převážně v komediích, např. Zabil jsem Einsteina, pánové! (1969) nebo Dva muži hlásí příchod (1975). Než přišla její největší role v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973), objevila se v o čtyři roky starším zpracování, Popelka (1969), kde si rovněž zahrála línou sestru. V posledních letech hraje jen příležitostně, naposled se objevila ve filmu Jak básníci čekají na zázrak (2016).

8CAROLA BRAUNBOCK (†54 let) – MACECHA

Mubi, Novinky.cz

Carola Braunbock se narodila nedaleko Plzně, velmi brzy však odešla do Německa, kde se po absolvování hudební a divadelní školy v Lipsku začala věnovat herectví. Kvůli svému vzezření byla obsazována do rolí spíše starších žen. Roku 1951 se objevuje v komedii Poddaný. Nejvíce ji proslavila role v pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Po natočení filmu se stala slavnou i v zahraničních zemích, a to především díky německé koprodukci. Carol umírá pět let po premiéře pohádky o Popelce. Jednou z jejich posledních rolí byla role v rodinném dramatu Sedm pih (1978) – snímek, který je znám i u nás.

9PAVEL TRÁVNÍČEK (68 let) – PRINC 

ImgRst.com, Česká televize

Pavel Trávníček je český herec, moderátor, dabér a divadelní režisér. Je znám pro své pohádkové role, ve kterých nejčastěji ztvárňoval prince, později krále. Úspěšně vystudoval JAMU v Brně a od té doby pravidelně vystupuje v divadlech a filmech. Jeho nejznámější pohádkové role jsou ve filmu Tři oříšky pro Popelku (1973), O štěstí a kráse (1985) a Třetí princ (1982), kde si již podruhé zahrál po boku Libuše Šafránkové. V pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973) byl předabován českým hercem Petrem Svojtkou, kvůli svému moravskému akcentu. Moderoval několik pořadů v televizi a nadaboval řadu zahraničních známých osobností, mezi nejznámější patří Alain Delon, John Travolta nebo Mel Gibson. Naposledy jsme mohli vidět Trávníčka ve filmu Tajemství pouze služební (2016) nebo jako hostujícího herce v seriálu Vzteklina (2018).

10LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ (65 let) – POPELKA 

RF-Hobby.cz, KINOMANIAK

Talentovaná a sympatická filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková měla zájem o herectví již od raného věku. Ještě než dostudovala, zahrála si na jevišti Mahenova divadla a krátce poté i v nezapomenutelném snímku Babička (1971), kde ztvárnila roli mladé a hodné Barunky. Libuše zpočátku hrávala především princezny, na které se typově hodila. Ocenění v podobě Českého lva však dostala až za svou roli ve filmu Kolja (1996). V posledních letech jsme ji mohli vidět např. v seriálu Gympl s (r)učením omezeným (2012) nebo ve filmu Jak jsme hráli čáru (2014). Libuše Šafránková se roku 1976 provdala za herce Josefa Abrháma, se kterým má syna Josefa.


Našli jste v článku chybu, nepravdivé nebo zavádějící informace? Kontaktujte nás prosím na redakce@tvguru.cz. Vašemu požadavku se budeme neprodleně věnovat.