Přestože osmá epizoda nese název „The Joke“ – tedy vtip, toho největšího šprýmaře smích přešel. Nikdo není tak sebevědomý jako Ivar. Díky jeho smyslu pro strategii a cílevědomosti vyrostl z nedochůdčete v uznávaného vůdce a válečníka. Pýcha ovšem předchází pád. A to platí i pro ty nejlepší.

 

Na bojišti

Nadešel čas střetu dvou armád. Občanská válka je na snadě. V Norsku se chystají Ivar s Hvitserkem, kteří se těší, že naplní svůj slib a zabijí Lagerthu. Hvitserk prohlásí, že by se zabitím Ubbeho proslavil. Ivar svému „novému příteli“ Heahmundovi navrátí jeho meč.

I Astrid se chystá do boje. To se nelíbí Haraldovi, který by svou těhotnou ženu raději viděl v bezpečí. Astrid je neoblobná a trvá si na svém. Společně vyráží do Kattegatu.

I v Kattegatu se zbrojí všichni bojeschopní válečníci a připravují se na střet s Ivarem. Přestože se Bjorn s Torvi rozešel , bere Guthruma jako svého syna a je hrdý, že ho vede do jeho první bitvy.

Obě armády se setkávají na bitevním poli. Lagertha nesouhlasí s tím, aby se Ragnarovi synové vzájemně vraždili. Po domluvě si vymění zajatce. Halfdan jde do tábora Haralda a Hvitserk k Laghertě. Snaží se přijít na kompromis. Harald promlouvá ke svému bratrovi a chce ho přesvědčit, aby změnil strany.

Koná se mírové jednání, kde se  Lagertha snaží promluvit Ivarovi do duše a přesvědčit ho, aby spojili své síly a vydali se na nájezd, místo vzájemného vraždění. Hovoří o Ragnarovi, který by při pohledu na své syny ronil slzy.

Na první pohled se zdá, že ho Lagerthy slova zasáhla. V očích má slzy a souhlasí s příměřím. Zruší svůj příslib pomsty zahrnující smrt Lagerthy. Harald s tím nesouhlasí, chce válku a Kattegat jen pro sebe.

Připíjejí si medovinou. Harald tu svou vylije a Ivar ji chrstne Ubbemu do obličeje. Všichni tuší, že je zle. Vrací se Ivarova pološílená povaha. Nabídka smíru byl pouhý vtip. Prohlásí, že je Ubbe zrádcem a už není jeho bratr. Přestože si může zlomit kosti, nikdy nezruší daný slib. Boj začíná.

Lagertha, Bjorn, Ubbe a Halfdan proti Ivarovi, Hvitserkovi, Haraldovi a Heahmundovi. Ivar vyrazí chránit lodě, které by mohly být napadeny. Harald s ním pošle Astrid, o kterou má strach a nechce, aby zemřela. Strhne se krvavá bitva.

Ivar se chce přesvědčit, že měl pravdu a tak opodál zastaví a poslouchá. Mezitím je Hvitserk v lese napaden Sámy. Ani Haraldovi se moc nedaří. Lagertha má očividnou převahu a tak Harald zavelí k ústupu. Střetne se s Ivarem a sdělí mu, že prohráli. Ivar je z celé situace rozhozený a má starost o Heahmunda, který zůstal na bitevním poli.

Spoiler TV

Po bitvě se Lagertha snaží identifikovat mrtvé, případně ukončit utrpení těm, kterým již není pomoci. Nachází zraněného Heahmunda. Bjorn říká, že se jedná o saského kněze a Ubbe ho chce dorazit. To Lagertha nedovolí a přikáže ho zachránit.

 

V Anglii

Alfréd se vrátil zpět do Wessexu. Aethelwulf stále učí svého syna Ethelreda, jak být skvělým válečníkem. Alfréd vypráví Judith o své cestě a nápadu, aby se více zaměřili na loďstvo, které by mohlo odrazit případný nájezd seveřanů.

 

Na Islandu

Atmosféra houstne. Lidé se rozdělili na dva tábory. Jedni, kteří věří, že zde na ně čeká slibná budoucnost a musí překonat počáteční nástrahy. Druzí označují Flokiho za pouhého lháře. Eyvind prohlásí, že nedává naději svému nenarozenému vnoučeti, a že se nikdo nemůže vrátit zpět do svých domovů, protože opustili královnu. Ostatní se ho snaží přesvědčit, aby se připojil a pomohl vybudovat osadu. Eyvind tomu není nakloněn. Floki se straní a jen tiše pozoruje a přemýšlí.

 

Během občanské války došlo k velikým ztrátám na životech. Ivarovo ego dostalo za vyučenou a je otázkou, zda ho to přivede k rozumu nebo naopak ještě více zatemní jeho mysl. Lagertha v nálezu Heahmunda vidí boží úmysl. Bude na ni mít křesťanský kněz podobný vliv jako Athelstan na Ragnara?

 

A co nás čeká příště?

Vůdci severských armád po bitvě zvažují své možnosti. Ve Flokiho táboře jsou všechny naděje na společné soužití komunity zničeny poté, co je odhalena tragédie.

 

 

 

Sdílejte
Simona Rathouzová (Caira)

admin FB stránek The Walking Dead
Spoilerový maniak

ZANECHAT ODPOVĚĎ