Konec roku 2019 je téměř tady a my se konečně můžeme ohlédnout zpět na ty nejlepší filmové počiny letošního roku. Výběr a pořadí snímků jsme pro vás sestavili opět na základě hlasování týmu TVGURU.CZ. V žebříčku jsou zahrnuty pouze ty filmy, které měly premiéru v roce 2019.

10. IRČAN

Talentovaný režisér Martin Scorsese, který nám přinesl již několik kultovních snímků, v letošním roce vypustil do světa další filmový skvost. Tentokrát však nezamířil na bílá plátna, nýbrž na streamovací platformu Netflix.

Nájemný zabiják Frank Sheeran (Robert De Niro) vzpomíná na tajemství, která střežil jako věrný člen zločineckého klanu Bufalinových. (Netflix Cz)

9. AD ASTRA

22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy. Na Zemi se staví nová babylónská věž. Je to anténa, jejíž konec dosahuje až do vesmírného prostoru a která má sloužit k vyhledávání inteligentního mimozemského života. Tým budující tuto obří stavbu vede Roy McBride (Brad Pitt). Astronautem se stal díky svému otci (Tommy Lee Jones), jenž byl velitelem výzkumné expedice projektu Lima. I jejím úkolem bylo pátrat po vyspělém mimozemském životě a před dvaceti lety zmizela kdesi v hloubi vesmíru. Nyní je Země postižena řadou nečekaných katastrof, které zasáhnou i stavbu obří antény. Americké zpravodajské služby se domnívají, že Royův otec stále žije a ohrožení Země má původ v explozích, ke kterým dochází u planety Neptun a souvisí s projektem Lima. Roy je vyslán na vesmírnou misi vedoucí přes Měsíc a Mars až k vnějšímu okraji sluneční soustavy, aby zde otce našel. Jeho cesta však odhalí tajemství zpochybňující samou podstatu lidské existence a jejího místa ve vesmíru. (CinemArt)

8. KRÁL

A máme tu v pořadí již druhý snímek, který byl uveřejněn na streamovací platformě Netflix. Tentokrát jde o stěžejní historické drama z prostředí středověké Anglie.

Neposlušný princ Hal nastoupí po otcově smrti na anglický trůn a musí zvládat palácové intriky, zděděnou válku a celkový chaos. (Netflix Cz)

7. LE MANS ’66

Režisér úspěšného filmu Walk the Line (2005) nebo posledního Logana (2017), James Mangold, nám v letošní roce nadělil další povedený snímek.

V roce 1959 je Carroll Shelby (Matt Damon) na absolutním vrcholu, vyhrál nejtěžší motoristický závod na světě 24 hodin Le Mans. Po největší triumfu tohoto neohroženého Texasana přijde drtivá rána – lékaři odhalená srdeční vada mu znemožní pokračovat v závodění. Shelby tak začíná novou kariéru jako velmi vynalézavý konstruktér. Spolupracuje s týmem, do nějž patří i vynikající zkušební jezdec a britský šampión Ken Miles (Christian Bale). Miles je nejen špičkovým závodníkem oddaným své rodině, ale je také nesnesitelně arogantní a naprosto neschopný jakéhokoliv kompromisu. A právě tento tým automobilových šílenců si najme Henry Ford II, aby pro jeho automobilku navrhli a postavili dokonalé závodní auto. Ford se totiž rozhodně, že se pomstí Enzo Ferrarimu, za to, že nakonec odmítl domlouvané spojení své automobilky s Ford Motor Company. Vozy stáje Ferrari vítězí na okruhu v Le Mans nepřetržitě od roku 1960 až do roku 1965. Shelby, Miles a jejich malý tým jsou odhodláni tomu učinit s pomocí vozu Ford GT40 rázný konec. Proti nim stojí neporazitelné Ferrari, fyzikální zákony i jejich vlastní osobní démoni. Navzdory překážkám a omezením, které jim do cesty hází i samotný Ford, musí vyvinout revoluční vozidlo, které převálcuje každého konkurenta. Jejich úsilí si ale vybírá nemalou daň – těmto odvážným mužům to ale za vítězství stojí. (CinemArt)

6. JOHN WICK 3

Chad Stahelski, autor série o zabijáku Johnu Wickovi, je ochotný této postavě zasvětit svou kariéru, ostatně, jak sám prohlásil v jednom z rozhovorů. Svá slova zatím vydatně plní. V letošní roce jsme se dočkali již třetího pokračování a v plánu je minimálně jedno další.

Ve třetí části této adrenalinové akční série má super zabiják John Wick (Keanu Reeves) v patách celou armádu lovců odměn usilujících o získání 14 miliónů dolarů vypsaných na jeho hlavu. Poté, co porušil pravidla a zabil člena tajného mezinárodního spolku nájemných vrahů High Table se z Johna Wicka stává excommunicado – psanec, který je terčem zabijáků po celém světě. Připravte se na válku! (Vertical Ent.)

5. ZOMBIELAND: RÁNA JISTOTY

Po dlouhých deseti letech tu máme pokračování dnes již kultovní klasiky, kterou ocení nejeden milovník zombie. Zombieland pokračuje a i po téměř jedné dekádě si drží svůj šíleně humorný nádech. V hlavních rolích tu máme opět oblíbenou čtveřici: Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Emma Stone a Abigail Breslin.

Ve druhém pokračování si projde naše čtveřice zabijáků komickým zmatkem přes Bílý dům a srdce země. Střetnou se nejen se spoustou nových zombie, kteří od prvního filmu vznikli, ale i s některými přeživšími lidmi. Ze všeho nejvíc je ale ohrožují narůstající problémy jejich vlastní, chatrné improvizované rodiny. (Falcon)

4. SPIDER-MAN: DALEKO OD DOMOVA

Peter Parker se vrací ve snímku Spider-Man: Daleko od domova, který je další kapitolou filmové série Spider-Man: Homecoming! Náš dobrý soused a superhrdina se vydá se svými kamarády Nedem, MJ a ostatními na prázdniny do Evropy. Petrův plán, nechat na pár týdnů superhrdinství a užívat si, vezme brzy za své, neboť Spider-Manovi zkříží cestu agent Nick Fury. Ten po Peterovi chce, aby mu pomohl vypátrat, proč na starý kontinent útočí obří elementálové. (Falcon)

3. TENKRÁT V HOLLYWOODU

V devátém filmu kultovního režiséra Quentina Tarantina se televizní herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér (Brad Pitt) rozhodnou prosadit se u filmu na konci zlaté éry Hollywoodu – v roce 1969 v Los Angeles. (Falcon)

2. JOKER

Jedno z největších překvapení letošního roku. Ikonický komiksový záporák a největší protivník Batmana očima Todda Phillipse, režiséra především komediálních snímků.

Zkrachovalý komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) se dlouho pohybuje na tenké hranici mezi realitou a šílenstvím. Jednoho dne se ve svém obleku klauna potuluje po ulicích Gotham City a dostává se do konfliktu s brutálními zloději. Pomalu se roztáčí spirála událostí dosahující hrozivých rozměrů. Všemi opuštěný Fleck se začne čím dál více propadat do hlubin šílenství a postupně se mění v ikonu zločinu, kterou svět brzy bude znát pod jménem Joker. (Vertical Ent.)

1. AVENGERS: ENDGAME

V loňském žebříčku nejlepších filmů podle TVGURU.CZ jsme na prvním místě našli snímek Avengers: Infinity War, který byl prvním krůčkem k završení desetileté cesty studia Marvel. O rok později v našem žebříčku najdeme na prvním místě pokračování, které prvních deset let MCU uzavírá.

Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé superhrdiny k tomu, aby ve strhujícím finále 22 filmů studia Marvel zvaném Avengers: Endgame sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. (Falcon)

Souhlasíte s naším výběrem? Jaký je podle vás nejlepší film roku 2019? Máte jeden konkrétní nebo máte svůj vlastní žebříček? Nebojte se nám napsat váš názor do komentářů!