Každý seriál má svou vlastní znělku, podle které jej většinou fanoušci okamžitě poznají. Někdy jsou znělky lepší – takové znělky člověku utkví v paměti – a někdy jsou zase horší – na takové člověk zapomene hned po zhlédnutí seriálu. Znělky bývají nejčastěji součástí úvodních titulků, chcete-li intra, či titulků na samém konci epizody. V tomto článku bych se rád zaměřil na 10 nejlepších úvodních titulků a jejich znělky.

Předem bych rád upozornil na to, že můj výběr je čistě subjektivní. Vybíral jsem úvodní titulky na základně seriálů, které jsem viděl, nikoli na základě těch, které jsem doposud neměl tu čest zhlédnout. Jak už z úvodu vyplývá, jedná se o můj subjektivní výběr, tedy jednoduše řečeno: Nejedná se o žádné celosvětové statistiky. Dále bych rád zmínil, že do žebříčku nepočítám úvodní titulky (intro) od seriálů z produkce Netflixu.

10. THE BIG BANG THEORY (TEORIE VELKÉHO TŘESKU)

ZDROJ: www.pogdesign.co.uk

Na desátém místě se umístil sitcom The Big Bang Theory (Teorie velkého třesku). Tento sitcom sleduje skupinu mladých fyziků a techniků, kteří raději než klubům, dávají přednost stolním a počítačovým hrám. Ve více jak 10 řadách sledujeme, jak se tato skupinka nerdů vypořádává s běžnými nástrahami každodenního života. Znělka seriálu je tematická, jelikož popisuje v rychlosti vznik celého vesmíru a naší planety Země. Autorem této znělky je kanadská skupina alternativního rocku Barenaked Ladies.

9. SHERLOCK

ZDROJ: www.tvguide.com

Britský seriál z roku 2010 je dalším zpracováním slavných detektivních příběhů spisovatele Arthura Conana Doylea. Jako jedno z mála zpracování se Sherlock odehrává v dnešní době. Příběh však stále vychází z knižní předlohy.

8. TURN: WASHINGTON’S SPIES (ZVRAT: WASHINGTONOVI ŠPIONI)

ZDROJ: previously.tv

Tento seriál pravděpodobně bude znát jen velmi málo z Vás. Jedná se o seriál televizní stanice AMC, který zachycuje historii tzv. Culperova kruhu, tedy kruhu špionů operující v době americké války za nezávislost. Seriál je natočený podle knihy Washington’s Spies: The Story of America’s First Spy Ring, která podrobně líčí příběh čtyř přátel, kterým se podařilo vytvořit kruh špionů, který měl velký vliv na vývoj americké války za nezávislost.

7. AMERICAN GODS (AMERIČTÍ BOHOVÉ)

ZDROJ: www.dreadcentral.com

Nejnovější seriál v našem žebříčku, American Gods (Američtí bohové), je adaptací stejnojmenného románu od Neila Gaimana. Seriál se nedostal příliš do povědomí a druhá řada, která je již potvrzena, se neustále potýká s nejrůznějšími problémy. Navzdory tomu všemu, úvodní titulky seriálů jsou velmi promyšlené, jelikož nám v rychlosti ukazují jednotlivé bohy, kteří v seriálu vystupují.

6. THE EXORCIST (EXORCISTA)

ZDROJ: bloody-disgusting.com

Nemálo z Vás jistě slyšelo o filmu Vymítač ďábla (The Exorcist) z roku 1973. Tento hororový snímek sklidil ve své době velmi pozitivní ohlasy. Po více jak čtyřiceti letech se dočkal seriálového zpracování. Děj seriálu opět zachycuje posednutou oběť a kněze, jenž jí má vymítat. Na rozdíl od filmu seriál pracuje s překvapivými zvraty a má spletitější děj. Úvodní titulky jsou velmi pěkné. Vztahují se krásně k příběhu: nejdříve je všechno jasně bíle (čisté a nevinné), postupně však sledujeme nástup zla a vše se zabarvuje do černé. K tomu dramatická hudba a intro pro Exorcistu jako dělané.

PRVNÍ SÉRIE 

DRUHÁ SÉRIE 

5. BLACK SAILS

ZDROJ: www.denofgeek.com

Seriál zachycující vrcholné období pirátské éry s neuvěřitelnými hereckými výkony. Pokud máte rádi seriály jako Game of Thrones (Hra o trůny), Vikings (Vikingové) či jiné série tohoto typu, přijdete Black Sails rozhodně na chuť. Velmi originální intro a dobová znělka seriálu dodává na atmosféře.

4. VIKINGS (VIKINGOVÉ)

ZDROJ: www.history.com

Seriál, který proslavil především herecký výkon představitele hlavní role Ragnara Lothbroka. Vikings (Vikingové) jak už z názvu vyplývá popisují období Vikingských nájezdníků. Seriál je ojedinělí především kvůli svým reálným prvkům z vikingské doby: rituály, nájezdy, taktiky, styly boje atd. Podobně jako u Black Sails, tak i zde je znělka doprovázející krásné úvodní titulky dobová. Vděčíme za ní hudební skupině Fever Ray.

3. THE WALKING DEAD (ŽIVÍ MRTVÍ)

ZDROJ: www.amc.com

The Walking Dead (Živí mrtví) je seriál na motivy stejnojmenného komiksu. Svět plný živých mrtvých si nebere servítky. Podobně jako u seriálu Game of Thrones (Hra o trůny) i tady padají postavy jako mouchy. V letošním roce na jaře seriál odvysílá již osmou řadu a na podzim bychom se měli dočkat řady deváté. Úvodní titulky seriálu jsou rychlé a výstižné. Krásně ladí s atmosférou seriálu, která je čím dál tím více ponuřejší: Vývoj rozkladu světa můžeme sledovat na nápisu „The Walking Dead,“ který se objeví na konci každých úvodních titulek (intro). V každé řadě je nápis v horším stavu, což symbolizuje právě rozklad světa a chodících mrtvol v něm.

2. AMERICAN HORROR STORIES

ZDROJ: frightfind.com

Jak už z názvu vyplývá, jedná se o hororový seriál. Každou řadu sledujeme jiný příběh. Každá samostatná řada má totiž své vlastní téma a s každým novým tématem přicházejí i úvodní titulky, které jsou vždy udělány tak, aby vystihovaly dění dané série. Absenci úvodních titulků čekejte pouze u šesté řady (American Horror Story: Roanoke). Autoři, kterým vděčíme za úvodní titulky American Horror Story se postaraly i o ty k seriálu The Walking Dead (Živí mrtví).

1. GAME OF THRONES (HRA O TRŮNY)

ZDROJ: www.nme.com

Myslím si, že takovýto výsledek čekal nejeden z Vás. Nejpopulárnější seriál stanice HBO a celkově nejpopulárnější seriál posledních let, Game of Thrones (Hra o trůny), si získal srdce nejednoho fanouška. Fantasy svět, zřídka připomínající Pána prstenů (Lord of the Rings), se nebojí ukázat násilí, erotiku, vulgarismy a mnohem víc. Navzdory tomu, že je seriál adaptací knižní série od spisovatele George R. R. Martina, atmosférou připomíná klasický středověk a ukazuje nám jeho pravou podobu. Úvodní titulky seriálu jsou velmi propracované a zaslouží si první místo už jen proto, že fungují jako jakýsi průvodce po tomto fantasy světě. V úvodních titulcích totiž cestujeme po Westerosu (Západozemí) a Essosu (Východní země), ve kterých se příběh seriálu odehrává.

BONUS: THE SIMPSONS (SIMPSONOVI)

ZDROJ: www.tv.com

Jako bonus přikládám seriál, který zná snad opravdu každý. Simpsonovi jsou komediální seriál, který své fanoušky baví bezmála 28 let. Úvodní titulky seriálu za tu dobu neprošly nikterak výraznou změnou. Jiná je především scéna s gaučem, která se stala za řadu let téměř ikonickou.

Tohle byl výběr těch nejlepších úvodních titulků a jejich znělek. Jaké je Vaše oblíbené intro? Je to některé z výše uvedených nebo nějaké zcela odlišné? Napište nám Váš názor dolů do komentářů a nezapomeňte hlasovat v anketě níže.