Tvůrci impozantního televizního eposu Hra o trůny milují, když mohou fanouškům zamotat hlavu. Existuje mnoho nezodpovězených otázek, ať už se týkají osudu Západozemí a jeho obyvatel, či jak to je ve skutečnosti s Bílými chodci. Stále tu je až příliš nevyřešených tajemství. A k odhalení některých z nich dojde v osmé sérii.

12Tyrionův vtip

Zdroj: Funbuzztime.com

„Jednou jsem vešel do bordelu, se šmírákem a hňupem. Madam říká…“

Začneme zlehka. Tento legendární vtip chtěl Tyrion poprvé vyprávět již v první sérii. Bohužel ho přerušila Lysa Arryn. Druhý pokus o dokončení anekdoty získal v šesté sezóně, kdy si s Šedým červem a Missandei u skleničky vína zpříjemňovali čekání na Daenerys. I tehdy byl přerušen a doposud vlastně nevíme, jaká pointa čeká na konci vyprávění.

Fanoušci samozřejmě navrhli několik alternativních pokračování, ale pravý konec nebudeme znát do doby, než Tyrion konečně dostane příležitost vtip dokončit.

11Zničení Tvrdodomova

Zdroj: Twitter.com

Pád Tvrdodomova je jednou z největších bojových sekvencí. Ledová vesnice je jak stvořená pro střet s Bílými chodci. Nicméně dříve tato vesnice byla významnější, než by se na první pohled zdálo.

Kdysi se jednalo o prosperující osídlení, které bylo před 600 lety během jedné noci naprosto zničeno. Různé zvěsti praví, že místní lidé byli zajati do otroctví a odvezeni přes Úzké moře. Ale také mohli být lapeni kanibaly ze Skagosu. Domy byly spáleny a oheň stoupal tak vysoko, že byl vidět ze Zdi. A když se někdo odhodlal jít na průzkum, našel jen ohořelé mrtvoly. Lidé se tomuto místu po staletí vyhýbali.

10Tragédie v  Létohradu

Zdroj: medium.com

Létohrad byl postaven roku 188 př.n.l. a sloužil jako letní sídlo Targaryenů. Rezidence byla vypálena o 71 let později. Příčina je doposud neznámá.

Aegon sezval své nejbližší, aby oslavil blížící se narození Rhaegara. Obrovský požár zničil palác, a také zde zemřeli dvě velké postavy, král Aegon V a princ Duncan Targaryen.

Většina informací byla však vynechána, což vede k nejasnostem. Předpokládá se, že Aegon byl posedlý touhou mít draka, a jak se pokoušel „vysedět“ dračí vejce, způsobil ničivý požár. Jiná teorie naznačuje, že vše bylo součástí Mistrova spiknutí o vyhlazení Targaryenů a jejich draků.

Během této tragédie se narodil Rhaegar, takže v jistém smyslu se Aegonovi opravdu podařilo přivést draka na tento svět.

9Jaqen za mřížemi

Zdroj: Pinterest.com

Muži bez tváře nesou pověst nejsmrtonosnějších vrahů, a to ve všech známých zemích. Jak je tedy možné, že byl jeden z nich chycen a uvězněn?

Jednou z možností je, že byl právoplatně odsouzen za vraždu. Je ovšem těžké si představit scénář, kde se mu nepodaří uniknout.

Někdo tvrdí, že to pro Jaqena byl nejrychlejší způsob, jak se dostat ke Zdi. Ať byl jeho důvod jakýkoli, pravděpodobně se ho nikdy nedozvíme.

8Howland Reed

Zdroj: webcafe.bg

Howland Reed se objevil během šesté série. Samozřejmě se jednalo o záblesky minulosti, ale tato postava by se měla ukázat i v aktuální časové ose.

I když v příběhu doposud chyběl, nelze mu upřít jeho důležitost. Je jediným žijícím člověkem, který byl u Věže radosti a zná pravdu o Rhaegarovi a Lyanně.

Jako jediný může potvrdit Branovi vize. Tak kde je? Proč se doposud neobjevil? Své děti poslal za Branem, ale sám svůj domov neopustil.

7Rytíř smějícího se stromu

Zdroj: twitter.com

Když už jsem zmínila Howlanda Reeda, nesmím opomenout Rytíře smějícího se stromu. Někteří totiž tvrdí, že by tajemný rytíř měl být právě Howland.

Během neslavného turnaje v Harenhallu byl Crannogman obtěžován třemi poustevníky. Následně rytíři byli poraženi tajemným jezdcem, jenž měl na sobě nesourodou zbroj.

Jeho identita, i přes úsilí přítomných, nebyla nikdy odhalena. Dle symbolu stromu na štítu pravděpodobně pocházel ze severu.

Jedna z teorií mluví o Lyanně Star, která byla výborným jezdcem a s muži již dříve bojovala. Tomu by i odpovídal rytířův fyzický popis. Další možnost zahrnuje jednoho z bratrů Starkových či samotného Howlanda Reeda.

6Quaithe a Parfémový senešal

Zdroj: inewc.co.uk

Quaithe je kněžka a poutačka stínů z Ašaje. Objevila se ve druhé sezóně v příběhu Daenerys. Sdělila spoustu prapodivných proroctví a zmizela. V knižní sérii se objevuje opakovaně, ale způsobí jen zmatek. Je proslulá svou zlatou maskou.

Existují různé teorie o významu jejích proroctví. „Chcete-li dosáhnout západu, musíte jít na východ.“ Ale největším tajemstvím zůstává její identita, a také proč je zaměřena na pomoc Daenerys.

Daenerys je také varována před parfémovým senešalem. Kdo to je? Kandidátů je víc. Třeba takový Varys se v parfémech přímo koupe.

5Kdo je Noční král?

Zdroj: tvguide.com

I když postava Nočního krále není v knižní předloze, v seriálu patří k nějvětším hrozbám Západozemí.

Jeho zrození bylo zdánlivě vidět, když Děti lesa stvořily prvního Bílého chodce. Hrál jej totiž tentýž herec. Je možné, že se jedná o někoho z rodu Starků? Možná, že ve výsledku jeho totožnost není důležitá, ale bylo by zajímavé vědět, kým kdysi byl.

S tím jsou spojeny další otázky. Co jsou vlastně Bílí chodci zač? Co ve skutečnosti chtějí? Je jejich motivací něco většího, než smrt?

4Povstane Azor Ahai?

Zdroj: aminoapps.com

Shodli jsme se, že největší hrozbou Západozemí je Noční král. K jeho poražení je třeba naplnit proroctví Azor Ahai. Tato legendární postava přišla v době, kdy byl svět zahalen do temoty a jeho úkolem bylo přinést světlo. Tohoto hrdinu oslavují i jiné kultury (Poslední hrdina, Yin Tar, Hyrkoon, atd.).

„Když rudé hvězdy krvácí a temnota přichází, Azor Ahai se znovu zrodí mezi kouřem a solí, aby probudil draky z kamene.

Řada postav má tížený potenciál. Od Jaimeho Lannistera, přes Sandora Claganea po nejpravděpodobnější kandidáty Jona a Daenerys, kteří reprezentují led a oheň. A také mají požadovanou krev Targaryenů. Ve skutečnosti mohou zastávat znovuzrozeného Azor Ahaie a milovanou Nissa Nissa.

3Sothoryos

Zdroj: youtube.com

Svět „ledu a ohně“ tvoří čtyři hlavní země: Západozemí, Essos, Ulthos a Sothoryos. Zatímco první dvě známe velice dobře, Ulthos více méně existuje proto, aby lidé ze Západozemí věděli, jak to vypadá na druhém konci světa.

To nás přivádí k záhadnému Sothoryosu. Leží na jih od Essosu a nikdo ve skutečnosti neví, jak je velký. Zatímco byla severní část kontitentu zmapována, ta jižní zůstává tajemstvím. A co víc, je tato země životu nebezpečná každému, kdo ji navštíví.

Sothoryos je domovem unikátních zvířat, a také všech druhů různých chorob. Šedý lupus, zelená horečka, červená smrt… Pokud vystoupíte na Sothoryosu, máte více než 90% šanci, že se nakazíte. Nikdo ve skutečnosti neví, proč je pro lidi tak nebezpečné obývat zdejší krajinu.

Největší záhadou je město Yeen. Je postaveno z obrovských bloků černého kamene, které by muselo přesouvat minimálně 12 slonů. Navzdory zchátralému stavu, okolní džungle nikdy do města nezasahovala.

Někteří z přeživších Rhyonar strávili v Sothoryosu rok a usadili se v Yeenu. Ale když pro ně byla poslána loď, zmizeli. Princezna Nymeria toto město nazvala „tak zlým, že ani džungle do něj nepronikne.“

2Osud Valyrie

Zdroj: kino.tricolor.tv

Po tisíce let byla Valyrijská říše srdcem Známého světa. To se týkalo většiny Essosu. Proslula svou kulturou a vojenskou mocí. Dařilo se zde drakům i magii a najednou bylo vše zničeno.

V roce 114 n.l. došlo k obrovským explozím. Sopky chrlily lávu a popel pokryl zemi o rozloze 500 mil. Všichni, včetně draků, zemřeli. Valyrijský poloostrov byl zlomený.

Nikdo neví, co tuto zkázu způsobilo. Někdo hovoří o Čtrnácti plamenech a živelných katastrofách. Jiní zodpovědnost připisují magii a bohům. Pravda je pravděpodobně někde uprostřed.

1Datum vydání Větrů zimy

Zdroj: winteriscoming.net

V roce 2014 bylo oznámeno, že další kniha ze série Píseň ledu a ohně, Větry zimy, bude k dostání v roce 2015 – 2016. Samotný Martin věřil, že knihu zveřejní ještě před premiérou šesté série Game of Thrones. Dalším předpokladem byl rok 2017. A stále nic.

Zdá se, že i sám spisovatel nemá nejmenší tušení, kdy se fanoušci po dlouhých šesti letech čekání dočkají.

Na jakou ze záhad Game of Thrones byste chtěli znát odpověď? Líbí se vám, že si tvůrci v mnoha případech nenechají nahlédnout do karet a nechávají tak diváky tápat?