Legendární autor komiksových hrdinů, Stan Lee, se objevil celkem v 57 filmech a seriálech od Marvelu. Vždy, když se představil na stříbrném plátně, fanoušci v kině se rozesmáli. Stan rád bavil lidi. Za svůj život vytvořil nespočet superhrdinů, například Iron Mana, Ant-Mana, Spider-Mana, Thora a hromadu dalších. Pojďme si připomenout 35 nejlepších cameo rolí Stana Leeho, krále komiksů, který zemřel 12.11.2018 ve věku 95 let.

1Proces s neuvěřitelným Hulkem (1989)

thisisinsider.com

Cameo v tomto filmu bylo Stanovo vůbec první. Objevil se jako člen soudní poroty. Tehdy mu bylo 66 let.

2X-Men (2000)

thisisinsider.com

„Otec superhrdinů“ si zahrál v prvním snímku z filmové série X-Men. Tam se předvedl jako prodejce párků v rohlíku.

3Spider-Man (2002)

thisisinsider.com

Ve filmu Spider-Man z roku 2002 si střihl roli přihlížejícího, který zachrání malou holčičku od trosek budovy.

4Spider-Man 2 (2004)

thisisinsider.com

I ve druhém díle Spider-Mana zachraňoval. Zachráněnou tentokrát byla žena, na kterou letěly sutiny, které se oddělily od domu při boji Spider-Mana s Doctorem Octopusem.

5Fantastická čtyřka (2005)

thisisinsider.com

V tomto filmu si zahrál Willieho Lumpkina, který členy Fantastické čtyřky zdraví, když vchází do budovy. A jen tak pro zajímavost – postavu Willie Lumpkin sám vytvořil.

6Fantastická čtyřka: Silver Surfer (2007)

thisisinsider.com

Zde objevil jako nevítaný host na svatbě, na kterou se snažil dostat. Na seznamu jméno Stan Lee uvedeno nebylo, a tak se mu to bohužel nepovedlo.

7Spider-Man 3 (2007)

thisisinsider.com

Lee potká a řekne pár slov Peterovi Parkerovi na Times Square poté, co si o něm přečetl v novinách. Tento moment patří k velmi oblíbeným, protože jde o první osobní setkání superhrdiny s tím, kdo ho stvořil.

8Iron Man (2008)

thisisinsider.com

Tony Stark v prvním díle Iron Mana poplácá Stana, který je obklopený ženami, po rameni a chybně ho osloví jako Hugh Hefnera, který byl zakladatelem časopisu Playboy. Než se Stan otočil, Tony už byl pryč.

9Neuvěřitelný Hulk (2008)

thisisinsider.com

Možná si pamatujete scénu, ve které se Bruce Banner zraní v továrně a jeho krev se dostane do lahví s pitím. A kdo jiný by se měl kontaminovaného pití napít než Stan Lee.

10Iron Man 2 (2010)

thisisinsider.com

Během Stark Expa Tony potká Stana a osloví ho jako Larryho Kinga. Moderátor Larry byl známý tím, že chodil oblékaný stejně jako Stan v druhém dílu Iron Mana. To byl důvod, proč si je Stark spletl.

11Thor (2010)

thisisinsider.com

Stan se svým pick-upem se snaží vytáhnou Mjölnir, který Odin poslal z Asgardu na zem. Stanovi se to bohužel nepodařilo, ale byla by zábava vidět Thorovu reakci na to, že Stan je hoden.

12Captain America: První Avenger (2011)

thisisinsider.com

V tomto filmu si střihl roli zmateného generála, který neví, jak vypadá Kapitán Amerika. To potvrdil, když se na pódiu objevil muž a Stan si myslel, že to je Kapitán.

13Avengers (2012)

thisisinsider.com

Tady se objevil jako dotazovaný, kterého se ptají ohledně superhrdinů v New Yorku. Stana to neohromí, nim moc k tomu neřekne a vrátí se k šachům. Na obrazovce televize můžeme také vidět nápis „Avengers: Hoax?“ Stan se ukázal i v jedné smazané scéně, kde číšnice flirtuje se Stevem Rogersem. Lee mu řekne: „Zeptej se jí na telefonní číslo, troubo!“

14Amazing Spider-Man (2012)

thisisinsider.com

Středoškolský knihovník se sluchátky, do kterých mu hraje klasická hudba, si moc nevšímá okolí. Tak se ukázal Stan v prvním díle Amazing Spider-Mana, když nevnímal boj Spider-Mana s Lizardem. V průběhu boje z knihovny bez povšimnutí odejde.

15Iron Man 3 (2012)

thisisinsider.com

Zde představuje člena poroty soutěže krásy, který s radostí zvedá číslici 10.

16Thor: Temný svět (2013)

thisisinsider.com

Dr. Erik Selvig si dal opravdu záležet, aby pacientům na psychiatrickém oddělení vysvětlil, co to je Konvergence a jaké jsou její následky. K tomu, aby to pacienti pochopili použil botu. Když se na konci své přednášky zeptá, zda má někdo nějaké otázky, jediný, kdo se přihlásí je Stan. A jeho otázka zní: „Můžu dostat zpět svou botu?“

17Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

thisisinsider.com

V druhém díle Kapitána Ameriky se Lee objevil jako člen ochranky muzea, kde byl vystaven Kapitánův oblek. Steve Rogers ho ale potřeboval, a tak mu nezbývalo nic jiného, než ho ukradnout. To, ale Stana možná stálo práci v muzeu.

18Amazing Spider-Man 2 (2014)

thisisinsider.com

Lee během Peterovi promoce zahlédne, jak se Peter převléká z obleku do formálního oblečení. Stan to, že Petera poznal neskrývá a před všemi to vykřikne.

19Strážci galaxie (2014)

thisisinsider.com

Rocket Raccoon prozkoumává svým skenovacím zařízením planetu Xandar. Když přistihne Stana jak flirtuje s mladou ženou, začne se mu posmívat a řekne si pro sebe: „Kde máš manželku, starče?“

20Agent Carter (2015 – S01 E04)

thisisinsider.com

Lee se také objevil v několika marvelovských seriálech. Jedním z nich je i Agent Carter, ve kterém si Stan zahrál po boku Howarda Starka, otce Tonyho Straka. Ve krátké cameo roli se Howarda zeptá, jestli by si mohl přečíst jeho noviny, konkrétně sportovní novinky.

21Avengers: Age of Ultron (2015)

thisisinsider.com

Stanovo cameo ve známé marvelovce patří mezi jeho nejoblíbenější. Stan si zahrál veterána druhé světové války, který se účastní večírku na oslavu vítězství Avengers. Lee trvdí, že bojoval na pláži Omaha ve Francii a že panák likéru z Asgardu ho nesloží. Ukáže se, že se zmýlil, když potřebuje pomoc s chůzí a je úplně na mol.

22Ant-Man (2015)

thisisinsider.com

Luis zmíní Stana v příběhu, který vypráví Scottovi Langovi. Mluví o něm jako o výčepním, který povzbuzoval Luisovo bratrance Ignacia, aby promluvil s hezkou ženou, která také byla v baru.

23Deadpool (2016)

thisisinsider.com

Stan se objevil ve strip baru jako MC, neboli master of ceremonies, který má za úkol bavit lidi svou improvizací. A to přesně Lee udělal.

24Captain America: Občanská válka (2016)

thisisinsider.com

Na konci filmu na scénu přijde jako doručovatel FedExu, který nese balík pro Tonyho od Steva. Stan Tonyho osloví jako „Tony Smrad“, zřejmě jako odplata za první dva díly Iron Mana.

25X-Men: Apokalypsa (2016)

thisisinsider.com

Stan a jeho opravdová žena Joan Lee se objevili ve scéně, kdy Apocalypse zneužil své moci, aby odpálil všechny jaderné bomby na světě.

26Doctor Strange (2016)

thisisinsider.com

Stan sedí v autobuse a čte si knihu The Doors of Perception, česky Brány vnímání, právě ve chvíli, kdy Doctor Strange narazí do okna autobusu. Stan si ničeho nevšímá a klidně pokračuje dál ve čtení.

27Strážci galaxie vol. 2 (2017)

thisisinsider.com

V tomto filmu se Lee objevil jako astronaut, který vypráví Watchers příběh, ve kterém zmiňuje i to, že dělal doručovatele v Občanské válce. Znovu se vrací v potitulkové scéně, kde Watchers odcházejí, protože jsou znuděni ze Stanova příběhů.

28Spider-Man: Homecoming (2017)

thisisinsider.com

Stan patří k dalším naštvaným sousedům, kteří z okna křičí na Spider-Mana. Ten mylně obvinil z krádeže nevinného civilistu, který se snažil dostat do svého auta a to spustilo alarm. Gary Peterovi vyhrožuje, ať přestane dělat hluk, nebo si pro něj dojde. Během toho se dá do řeči se svou sousedkou Marjorie, která bydlí v domě naproti.

29Thor: Ragnarok (2017)

youtube.com

Právě Stan Lee je zodpovědný za Thorův nový sestřih. Na planetě Sakaar se objeví jako holič. Také upozorní Thora na to, že jeho ruce už nejsou takové, jaké bývaly, tak ať se radši nehýbe.

30Black Panther (2018)

thewrap.com

V Black Pantherovi se objevil jako patron kasina v Busanu v Jižní Koreji a sebral T’Challovi jeho vyhrané žetony. Stan s touto cameo rolí nebyl moc spokojený.

31Avengers: Infinity War (2018)

youtube.com

Stan se opět vrátil do New Yorku, tentokrát jako řidič školního autobusu. Celé město šílelo ohledně vesmírného donutu, který Thanos poslal na Zemi. Ale Stana to moc neohromilo.

32Deadpool 2 (2018)

youtube.com

V pokračování úspěšného a vtipného Deadpoola si bohužel osobně nezahrál. Jeho obličej se ale objevil jako ohromná malba na zdi, která se ve filmu mihne pouze na pár sekund.

33Ant-Man a Wasp (2018)

youtube.com

Lee se objevil jako chodec, jehož auto Wasp zmenšila. Stan řekl, že 60. léta byla zábava, ale teď za to platí svou daň.

34Venom (2018)

youtube.com

Na úplném konci filmu proběhne poslední konverzace mezi Eddiem a Annie. V tu chvíli přichází na scénu Stan se svou vtipnou radou pro Eddieho.

35Teorie velkého třesku (2010 – S03 E16)

eonline.com

Sheldon kvůli dopravní zácpě nestihne setkání a autogramiádu Stana Leeho v komiksovém obchodě, tak si s Penny zaplatí návštěvu přímo do vily marvelovské legendy.

Stan Lee se údajně ještě objeví v následujících filmech, mezi které patří například Avengers 4 nebo Captain Marvel. Uvidíme, zda jej uvidíme i v dalších filmech, pokud by Marvel vytvořil jeho CGI kopii, mohli bychom jeho nezapometulná camea vídat navždy.