V sobotu 19.1.2019 jsme měli možnost shlédnout na ČT2 první epizody německého seriálu Babylon Berlín. Pompézní televizní upoutávky na mě zafungovaly, a tak jsem měla o zábavu na sobotní večer postaráno. Nyní bych se s vámi chtěla podělit a dát vám 5 důvodů, proč Babylon Berlín sledovat. 

1. Nejdražší německý seriál v historii

Proč je právě toto bod číslo jedna? Protože nákladnost seriálu je vidět již po prvních minutách, ne-li vteřinách děje. Jedná se o výpravný seriál zasazený do doby meziválečného Berlína a tvůrci si dali velkou práci, aby neošidili jediný detail. Velkou výzvou bylo zachytit samotný Berlín ve dvacátých letech, který se od té doby mnohdy proměnil až k nepoznání. Od perfektní kamery a střihu, přes kostýmy a kulisy až k samotným hercům je Babylon Berlín mistrovské dílo dotažené do konce. Na své si přijdou nejen fanoušci detektivních příběhů, ale i milovníci retro módy a velkolepých večírků, za které by se nestyděl ani Velký Gatsby.

Nespoutaný noční život kontrastující s chudobou a nezaměstnaností (The Weekly Standard)

2. Kvalitní předloha = kvalitní příběh (alespoň v tomto případě)

Po skvělé vizuální stránce seriálu se konečně dostávám k tomu hlavnímu, což je inteligentní děj a výborný scénář. Zásluha patří bezpochyby skvělé spolupráci tří tvůrců (Henk Handloegten, Tom Tykwer, Achim von Borries), avšak bez úspěšné knižní předlohy spisovatele Volkera Kutschera by seriál nikdy nemohl vzniknout. Kutscher sám je velký fanoušek seriálů (například Rodina Sopranů, Špína Baltimoru) a snad právě proto byl nabídkou natočit podle jeho knih seriál nadšen. Pokud by mu byl nabídnut film nebo minisérie, zřejmě by váhal, protože by muselo dojít ke škrtům děje i postav. Seriál ale nabízí právě ten rozsah, který je pro ztvárnění Kutscherových knih jako dělaný.

Tvůrci Henk Handloegten, Tom Tykwer, Achim von Borries (Medienboard-Latest Newshttps)

3. Meziválečné Německo

Německo je ve světě kinematografie nejčastěji zobrazováno v období druhé světové války v čele s Adolfem Hitlerem. Na toto téma již vzniklo nespočet knih a filmů a řekla bych, že průměrný divák už musí být unaven jeho neustálým omíláním. Babylon Berlín nabízí výlet do Berlína v období Výmarské republiky, kdy se národ snaží sebrat po první světové válce a žít tak nějak snesitelným životem. Jsou zde velké třídní rozdíly, přičemž se seriál více zaměřuje na nižší vrstvy obyvatelstva, které jsou následky války postiženy nejtvrději. To nahrává růstu kriminality a šedého podsvětí. V tuto chvíli vstupuje na scénu ústřední postava seriálu, komisař Gereon Rath.

Národ snaží sebrat po první světové válce a žít tak nějak snesitelným životem (The New York Review of Books)

4. Ani Poirot, ani Columbo..

Komisař Gereon Rath není prototyp perfektního detektiva, ale tím spíš najde u diváků sympatie. Tíží ho trauma z otřesných zážitků z první světové války, které ale před svými kolegy tají. Jeho příjezd do Berlína také není nejdříve zcela jasný, nebudeme zde ale prozrazovat další děj. Ústřední role se zhostil talentovaný německý herec Volker Bruch, známý z úspěšné minisérie Válečná generace (Unsere Mütter, unsere Väter), kde také ztvárnil hlavní postavu, nadporučíka Wilhelma Wintera. Divák uvítá neokoukanou tvář, které ale nechybí patřičné charisma.

Talentovaný německý herec Volker Bruch (Hannoversche Allgemeine Zeitung)

5. Nemravná stenotypistka

Další klíčovou postavou je odvážná dívka Charlotte Ritter v podání krásné německé herečky Liv Lisy Fries. Charlotte se nachází v nezáviděníhodné situaci, kdy je na ní životně závislá její rodina a ona se snaží získat peníze všemi možnými způsoby. Její bojovnost a nadhled je ale obdivuhodný a tuto postavu jednoduše nelze nemilovat. Stejně jako postava komisaře Ratha má i Charlotte svá temná tajemství, která jen potvrzují, že nic není černobílé a nikdo nemá právo druhé soudit.

Charlotte Ritter v podání krásné německé herečky Liv Lisy Fries (Menaiset)

Toto je mých 5 hlavních důvodů, proč v sobotu ve 20:00 zapnout ČT2 a užít si vskutku velkolepou podívanou. Najdete další důvody?

Zdroje úvodního obrázku: TV fanart, Youtube (Red Ringtones)

-reklama-