Opět je tady tahle část roku: letní blockbustery už jsou dávno za námi, měsíc plný hororových filmů pár dní zpátky skončil a my se neodvratně blížíme k Vánoční sezóně. Filmy během tohoto období, jinak také zvaného „období ocenění“, většinou mají tendenci nás rozbrečet, protože tyto filmy jsou méně soustředěné na tu vizuální stránku a více na tu citovou, kdy jsme v podstatě donuceni vytvořit si s postavami pouto a soucítit s nimi. A právě proto si teď shrneme 5 nejlepších filmových scén, při kterých ani jedno oko nezůstane suché. 

5. Zelená Míle – John Coffey jde na elektrické křeslo

 Jak Zelená Míle, tak i Vykoupení z věznice Shawshank jsou filmy založené na příbězích od Stephena Kinga a oba jsou režírované Frankem Darabontem. I když oba příběhy člověka chytí za srdce, tak osud Johna Coffeyho mi přijde jako mnohem vhodnější adept na umístění do tohoto žebříčku, než osud Andyho Defresne ve Vykoupení z věznice Shawshank.

 Michael Clark Duncan hraje Johna Coffeyho, mohutného černocha, který byl odsouzen k trestu smrti, protože byl křivě obviněn ze znásilnění a zabití dvou holek. Tom Hanks hraje Paula Edgecomba, velícího důstojníka ve věznici, který zjistí, že John Coffey má schopnost uzdravit toho, koho se dotkne. I když Paul a ostatní strážní nechtějí Johna popravit až na to přijde čas, tak John tvrdí, že chce zemřít po tom, co se dozvěděl jak může být svět krutý. Až je John konečně připoután k elektrickému křeslu, tak prosí, aby mu nezakrývali hlavu, protože se bojí tmy. Myslím si, že mluvím za všechny když řeknu, že nejde necítit ten pocit viny vězeňských stráží, když jsou nuceni spustit elektrické křeslo s tím laskavým obrem.

4. Dobrý Will Hunting – „Nemůžeš za to.“

 Dobrý Will Hunting – film, který získal Robinu Williamsovi oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Matt Damon a Ben Affleck hrají ve filmu po boku Robina Williamse a ti dva získali oscara za nejlepší původní scénář.

 Když se Will Hunting (Matt Damon), geniální, i když utrápený, dvacetiletý kluk, rozejde se svojí přítelkyní Skyler, navštíví svého terapeuta Seana Maguire (Robin Williams). Sean byl jediný doktor, který byl schopný se s Willem spojit, a v jedné ze svých posledních scén mají spolu otevřený rozhovor o tom, jak byli v dětství týraní. Když mu Sean řekne, že nemůže za to, že byl jako dítě týraný, Will mu odpoví jen neúplně upřímným „Já to vím.“ Ale Sean na něj nepřestává tlačit, protože moc dobře ví, že to není lehké dostat se přes ten pocit viny vyvolaný vyrůstáním v tyranské domácnosti. Nakonec to Willa zlomí a obejme doktora v té bezpochyby nejsilnější scéně z celého, už tak dost silného, filmu.

3. Vzhůru do oblak – Úvod

 Většina filmů čeká až na konec, aby vás rozbrečel, ale to neplatí pro Vzhůru do oblak, protože u tohoto filmu Vám ukápne slzička hned na začátku filmu, ve kterém vidíme příběh o tom, jak se Carl a Ellie poznali, oženili se, žili spolu, a nakonec spolu i zestárli. Avšak Ellie umře dřív, než spolu stihnou vykonat výlet svých snů, což zanechá Carla v zármutku. Nebýt této úvodní části filmu, tak by Carl pro nás pravděpodobně byl jen další mrzutý stařec, kterých už jsme na filmových plátnech viděli stovky. Ale díky soucitu s jeho zlomeným srdcem máme po zbytek filmu k jeho postavě velkou náklonnost.

2. Titanic – Jackova smrt

 Po neblahém osudu lodě Titanic se Jack a Rose ocitnou v ledové vodě Atlantického oceánu. Naleznou dřevěnou desku, avšak ta je bohužel schopná unést jen jednoho z nich. Jack samozřejmě nechá Rose, aby té desky využila ona, a on tak zůstává v ledové vodě držíc se dřevěné desky nesoucí Rose. Jak už by se dalo čekat, tak za nedlouho si na něm  mráz vybere svou daňJack umře. Rose v tu chvíli uvažuje o tom, že zemře spolu s ním, ale nakonec se jej rozhodne pustit a ten záběr na Jacka Dawsona pomalu klesajícího ke dnu je vážně srdcervoucí.

 V roce 1997 si tento film vysloužil nejvíce nominací a také nejvíce získaných Oscarů v historii akademie. Titanic se stal prvním filmem, který vydělal více jak miliardu dolarů, čímž se milostný příběh Jacka a Rose stal jedním z nejikoničtějších v historii kinematografie.

1. Forrest Gump – Hrob Jenny

 Tak to vypadá, že Tom Hanks vystupuje v mnoha dojemných filmech. Ať už se jedná o TrosečníkaPhiladelphia nebo Terminál, ve všech je herecký výkon Toma Hankse zkrátka skvělý. Avšak jeden film z těch všech jistým způsobem vyčnívá, a tím je Forrest Gump – film, který je mnohými považován za nejlepší film všech dob a na čsfd.cz je 1. nejoblíbenější film.

 Forrest Gump je doslova narvaný emocionálními scénami od začátku až do konce – od momentu, kdy malému Forrestovi odletí při běhu podpěry od nohou až po úmrtí jeho drahého přítele Bubby. Ale to nejsmutnější z celého příběhu přichází, když Forrest jde navštívit hrob zesnulé Jenny. Už od dětství Forrest Jenny miloval, ale až se konečně dali dohromady, aby spolu vychovali svého syna, tak Jenny podlehne AIDS. Forrest ji pohřbí pod strom, který byl důležitou součástí jejich životního příběhu, a začne svůj srdcervoucí monolog, který dokáže rozplakat i ty nejotrlejší diváky.

Napadají Vás nějaké jiné nejsmutnější scény? Dejte nám vědět do komentářů!