Myslím si, že všichni známe takzvané „prokletí sequelů“, neboli pravidlo, podle kterého mají pokračování filmových sérii, především druhé díly, mnohem menší úspěch, než první díl (Matrix Reloaded, Iron Man 2, Psycho II). Avšak jak už si možná někteří z vás všimli, existují i takové případy, které nejen, že dokázaly kletbu zlomit, ale dokonce i být lepší, než originální film. Pojďme se na pár takových případů podívat. 

5. Spider-Man 2

 Když přišel na svět v roce 2002 Spider-Man, tak byl považován za revoluční film, ale o dva roky později vyšel Spider-Man 2 a ten se okamžitě stal novou definicí superhrdinských filmů. I když vydělal nejméně peněz z celé trilogie, tak stále více než zdvojnásobil náklady. Navíc výdělek moc nevypovídá o kvalitě filmu, od toho jsou tady spíše filmoví kritici, kteří ve většině případů neměli pro tento film nic jiného, než chválu. Například na Rotten Tomatoes získal od kritiků krásných 93%.

4. Impérium vrací úder

 Bezpochyby jeden z nejikoničtějších sequelů všech dob, Impérium vrací úder udělalo ze Star Wars to, čím je dnes – obrovským kultem a nedílnou součástí popkultury po celém světě. George Lucas na tento díl přizval scénáristu a producenta Lawrence Kasdana, se kterým společně dokázali vytvořit něco, co je dodnes považováno za nejlepší Star Wars film ze všech.

3. Harry Potter a Relikvie smrti – část 2

 Přímé pokračování první části Relikvie smrti je rozhodně lepší zážitek, než ona první část, která je v podstatě jen příprava na ty nejdůležitější události. Relikvie smrti – část 2 přináší v podstatě perfektní zakončení série, na které nemálo diváků vyrůstalo. Každopádně, mezi těmi dvěma částmi jsou dva hlavní rozdíly – výdělek a hodnocení kritiků. Část 1 je samozřejmě tou, která vydělala méně peněz a sklidila nižší hodnocení.

2. Shrek 2

 Ano, je to tak, umístil jsem na tenhle žebříček Shreka. A než namítnete, že si nezaslouží být umístěn výše, než předchozí filmy, tak se podívejte na obrázek nad tímhle textem. Existuje snad někdo, kdo by si v druhém díle Shreka nezamiloval toho zatraceně božího kocoura? Pokud někdo takový mezi námi opravdu je, tak to může mít jediný důvod – neviděl ten film. Ale teď vážně, i když první Shrek byl narvaný hromadou humoru a ještě větší hromadou popkulturních odkazů, tak Shrek 2 obě hromady pomalu zdvojnásobí a ještě k tomu přihodí pár skvělých nových postav.

1. Temný rytíř

 No jasně, že tady bude Temný rytíř! Zatímco Batman začíná položil základy této skvělé trilogie a jednoznačně patří mezi nejlepší origin story všech dob, tak Temný rytíř je ten nejlepší film s Batmanem a všem divákům musí být hned jasné, že zkrátka lepší už nikdy v životě neuvidí. A proč tomu tak je? Abych to objasnil, tak stačí říct následující čtyři slova: Heath Ledger jako Joker. Jeho podání tohoto ikonického padoucha z DC univerza je zkrátka úžasné a ta chemie, kterou mají s Batmanem, zajišťuje skvělou podívanou.