Kdo by neměl rád kvalitní komedii? Člověk se u ní zasměje, uvolní, přestane myslet na své starosti. Jenže ono je potřeba si i čas od času u filmu posmutnět, možná trochu pobrečet, a třeba se i ztotožnit s lidmi ve filmu a jejich problémy. A právě proto tady pro Vás je tento žebříček těch nejdepresivnějších filmů všech dob. 

5. Schindlerův seznam

 Černobílý, perfektně ztvárněný, umělecký film s Liamem Nessonem v roli podnikatele Oskara Schindlera, který zachránil skoro 700 židovských vězňů z koncentračního tábora. Už jen tohle by mělo vypovídat o tom, jak silný emocionální zážitek sledování tohohle může být. Pokud jste tento film ještě neviděli, tak Vám teď doporučuji, ba dokonce přikazuji, abyste to ihned napravili.

4. 12 let v řetězech

 Jak už nejspíš všichni víme, otroctví bylo dříve neskutečně velkým problémem, a to především v Americe, kde s černochy bylo zacházeno jako s dobytkem. A taky už nejspíš všichni víme, že existuje hned několik filmů dotýkajících se tohoto tématu, jenže já si troufám říct, že žádný není lépe zpracovaný, jak tento. Jistě, Nespoutaný Django je skvělý film, jenže ten se tímto tématem příliš nezaobírá v tom „vážnějším“ smyslu.

3. Umučení Krista

Film o posledních dvanácti hodinách Ježíše Krista. Zní Vám to zajímavě? Pokud ne, tak si nejspíš myslíte, že se jedná o nějaký film sloužící především jako náboženská propaganda, ale to se šeredně mýlíte. Pokud máte stále své pochybnosti, tak bych ještě rád dodal, že film režíroval a scénář napsal Mel Gibson, a teď už by Vám mělo být jasné, že sledování tohoto filmu nebude žádná procházka růžovým sadem. Každopádně, i když je to velmi kontroverzní film, tak si dokázal získat chválu u mnoha kritiků a taky tři nominace na Oscara (kamera, make-up, hudba).

2. Hotel Rwanda

 Během devadesátých let minulého století došlo k jedněm z nejhorších a nejohavnějších zločinů za celou existenci lidstva ve Rwandě, když bylo povražděno celkem milion Tutsiijských uprchlíků během pouhých tří měsíců. Tyto příšerné události jsou zachyceny ve filmu Hotel Rwanda z roku 2004, který vypráví příběh manažera hotelu Paula Rusesabagina, který zachrání tisíce uprchlíků tím, že jim poskytne přístřeší ve svém hotelu.

1. Requiem za sen

 Po zhlédnutí tohoto filmu zůstane člověk totálně zdevastovaný a bude doufat, že už ho nebude muset nikdy v životě vidět. Vypráví příběh ovdovělé Sary Goldfarbové, jejího syna Harryho, jeho přítelkyně Marion a drogového dealera jménem Tyrone. Ani jeden z nich to nemá v životě lehké, a, jak napsali distributoři, „točí se v bludném kruhu bezmoci a beznaděje“. Nezní to jako moc velká zábava, co? A ona to taky zábava ani není. Ale je to zkrátka úžasně natočený film, který i když Vás pravděpodobně psychicky úplně zničí, tak stojí za to se na něj podívat.

Student, spisovatel, redaktor a filmový nadšenec.