S dnešní pokročilou technikou počítačových efektů se už filmoví tvůrci zřídka kdy uchýlí k praktickým efektům a kaskaderským kouskům, ale občas to zkrátka jinak nejde pokud člověk chce, aby scéna vypadala pokud možno co nejvěrohodněji. Avšak většinou to jsou opravdu drahé záležitosti, a právě proto Vám přinášíme žebříček pěti nejdražších kaskadérských kousků. 

5. Cliffhanger – Vzdušný přesun na laně

 Tato scéna s přesunem na laně z jednoho letadla na druhé vydělala jistému britskému kaskadérovi jménem Simon Crane krásný milion dolarů. Ovšem ne, že by ty peníze nebyly zasloužené, protože Simon musel sjet po laně z jednoho letadla do druhého ve výšce přes 4 a půl kilometru. Když se ukázalo, že pojišťovna tento kousek nepokryje, tak se Sylvester Stallone plácl přes kapsu a zaplatil to celé sám.

4. Iron Man 3 – Záchrana Air Force 1

 Letadlo s prezidentem na palubě získá zbrusu novou obrovskou díru v trupu která se prokáže jako nemalé ohrožení života, pochopitelně, když většina cestujících nedobrovolně touto dírou letadlo opustí. Naštěstí je Iron Man dostatečně poblíž na to, aby mohl zachránit situaci.

 Tohoto kousku se ujalo 13 členů parašutistického týmu The Red Bull Air Force, kteří museli skákat až 580x, aby se mohla celá scéna natočit, občas to znamenalo až 8 skoků za jeden den.

3. Inception – Boj na chodbě ve snu

 Natáčení této dech beroucí scény, s Josephem Gordon-Levittem bojujícím na chodbách hotelu, odehrávající se ve snu vyžadovalo, mimo jiné, i postavení celé konstrukce s chodbou, která neustále rotovala a udělala zhruba 6 otáček za minutu. Trvalo to 3 týdny, než byla tato scéna natočena, celých 500 lidí na ní pracovalo.  A to ještě není všechno, protože herec také musel celé dva týdny trénovat s kaskadérským týmem, aby jejich pohyby byly v perfektní synchronizaci.

2. The Metrix Reloaded – Honička na dálnici

 Tahle, v současné době už ikonická, dálniční honička je rozhodně zlatý hřeb celého filmu. Když se natáčení na skutečných cestách prokázalo jako moc problematické a časově náročné, tak se tvůrci rozhodli investovat 2,5 milionu dolarů a postavili si vlastní, skoro 3 kilometry dlouhý, dálniční úsek. Tohle jim tak umožnilo úplnou svobodu ke zničení 300 aut během natáčení této náročné části filmu.

1. Ben-Hur – Závod s vozy

 Pokud jste si mysleli, že stavba dálnice je velká stavba jen za účelem tvorby filmu, tak to jste asi ještě nevěděli o tom, co učinili tvůrci filmu Ben-Hur. Ti totiž investovali přibližně 4 miliony dolarů do najmutí tisíce pracovníků k vybudování obrovské arény z kamene za 12 měsíců. Až byla stavba dokonána, tak to trvalo 3 měsíce, než byla vůbec tato scéna natočena a vyžadovalo to více jak 15 000 komparzistů, 78 koní a 18 vozů. Filmoví herci trénovali několik týdnů, aby mohli s koňskými spřeženími závodit. Ale i tak byla pro jistotu vedle arény vybudována plně funkční ošetřovna pro ošetření jakýchkoliv zranění utrpěných během natáčení.