Nejspíš všichni jste obeznámeni s takzvanou „kletbou sequelů“. Pokud ne, tak se ve zkratce jedná o to, že z pravidla druhý díl bude vždycky horší, jak ten první. Jistě, existuje mnoho výjimek, kdy pokračování úspěšného filmu je dokonce i lepší, ale to se příliš nestává. Mnohem častěji se totiž stává, že nějaký film dosáhne velkého úspěchu, a i když tvůrci neměli v plánu dělat další pokračování, tak vidina velkého množství peněz je „přiměje“ udělat další díl, který je pro diváky velkým zklamáním. Tento žebříček je přesně o takových filmech. 

5. Speed 2: Cruise Control (1997)

Zdroj: Fox

První díl Speed, česky nazýván Nebezpečná rychlost, byl velmi napínavý a originální akční film s Keanu Reevesem v hlavní roli. Film byl v podstatě o tom, že jistý autobus nesměl zpomalit pod určitou rychlost, jinak bude odpálen do vzduchu. A po úspěchu tohoto filmu tvůrce napadlo, že udělají znovu to samé, akorát na lodi. Vážně by mě zajímalo, jak jim tohle mohlo připadat jako dobrý nápad.

4. A Good Day to Die Hard (2013)

Zdroj: Fox

Die Hard je jedna z mých nejoblíbenějších sérií akčních filmů. Avšak od třetího dílu to začínalo jít pomalu z kopce, jak už tomu tak bývá. Čtvrtý díl ještě nebyl úplně špatný, vlastně mě i celkem bavil. A právě proto to měl být poslední díl. Jenže studio Fox chtělo z této série vytěžit co nejvíc peněz, dokud ještě Bruce Willis nevypadá jako starý dědek. A tak v roce 2013 vznikla tato ostuda.

3. The Next Karate Kid (1994)

Zdroj: Columbia Pictures

 Film Karate Kid z roku 1984 je legendou. Neříkám, že patří mezi ty nejlepší filmy všech dob, ale má své jisté kouzlo, které tehdy zapůsobilo na mnoho mladých lidí. A dodnes je Karate Kid pro tyto lidi skvělým filmem, na který mají příjemné vzpomínky. A přesně tyto pocity a vzpomínky tvůrci s radostí pošlapali tím, že natočili další film s v podstatě úplně stejným námětem, akorát 10x horší – The Next Karate Kid.

2. Book of Shadows: Blair Witch 2 (2000)

Zdroj: Artisan Entertainment

The Blair Witch Project byl skvělý found footage horor, který byl tak přesvědčivý, že mnozí lidé věřili, že viděli skutečné záběry paranormálních dějů. A taky tenhle film vydělal studiu slušný balík peněz. Takže samozřejmě došlo na vznik druhého dílu, který dopadl příšerně. Pár milionů dolarů vydělal, takže svůj účel v podstatě splnil, ale věrní fanoušci prvního dílu odcházeli z kina velmi zklamaní. Ze zajímavého žánrového experimentu tvůrci totiž udělali průměrnou vyvražďovačku, u které by se nebálo ani batole.

1. Jaws: The Revenge

Zdroj: Universal Pictures

Tohle je sice čtvrtý díl v sérii Čelisti, avšak tím se nesnažím říct, že to byl první špatný díl. Už druhý díl byl zklamání, a to hlavně díky tomu, že Steven Spielberg od toho dal ruce pryč. Avšak studiu to bylo jedno a nepřestávali natáčet další díly, při čemž každý byl o něco horší, než ten předchozí. A tak se dostáváme k Jaws: The Revenge. Příšerný scénář, bídné herecké výkony a i když je tento film o víc jak 10 let novější, než ten první, tak nějakým způsobem dokázali žraloky a efekty udělat mnohem méně věrohodné.