Snad každý se rád jednou za čas podívá na nějakou kvalitní detektivku, ale to se není čemu divit. Postupné odhalování pravdy, napínavé rozmotávání zápletky a geniální mysl hlavního hrdiny, to všechno poskytuje náramnou podívanou a dokáže to být i zábavné, když se divák snaží vyřešit danou záhadu spolu s detektivem/hlavním hrdinou. To nás však přivádí k otázce, jaké jsou ty nejlepší detektivky tohoto století? 

5. Ve stínu (2012)

 Buďme k sobě upřímní, česká kinematografie zřídkakdy vyplodí něco, co by vůbec stálo za řeč a zasloužilo by si pozitivní hodnocení. Takové filmy bych možná dokázal spočítat na prstech svých rukou, a Ve Stínu s Ivanem Trojanem v hlavní roli je právě jedním z nich. Když jsem film viděl poprvé, tak jsem byl opravdu mile překvapen, až se mi pomalu nechtělo věřit, že to je česká produkce. Avšak Ivan Trojan je skvělý herec a David Ondříček je na české poměry (dívám se na tebe, Troško) vynikajícím režisérem.

4. Šifra mistra Leonarda (2006)

Symbolog Robert Langdon (Tom Hanks) a Sophie Neveuová (Audrey Tautou) z pařížského dešifrovacího oddělení se snaží společně vyluštit záhadnou vraždu hlavního správce Louvru, který jim před smrtí zanechal pár zašifrovaných zpráv a vodítek, které by je měly zavést ke vrahovi. Jedná se o velmi zajímavý detektivní film se zatraceně zmatenou a komplikovanou zápletkou, který se ne každému zalíbí. Avšak pokud Vás baví sledovat dešifrování možná až přehnaně komplikovaných záhad, tak je tohle film přesně pro Vás.

3. Sherlock Holmes (2009)

 Legendární fiktivní detektiv v podání skoro stejně legendárního Roberta Downeyho Jr., nějak takhle by se dal tento film v jedné větě popsat. Toto ztvárnění geniálního Sherlocka Holmese se značně liší od knižní předlohy, ale to nemusí být nutně špatná věc. Po pravdě filmu toto originální pojetí prospělo, protože to umožňuje divákovi vidět něco nového, ale zároveň si zachovat ten pocit, že je to stále Sherlock Holmes, jehož geniální detektivní práci právě pozoruje. A navíc, už jste slyšeli ten skvělý soundtrack, který má na svědomí mistr Hans Zimmer?

2. Gone, Baby, Gone (2007)

 Režie a scénář od Bena Afflecka, v hlavních rolích Casey Affleck, Morgan Freeman, Ed Harris a Michelle Monaghan. To zní jako dost dobrá sestava, nemyslíte? Každopádně, film vypráví příběh o zmizelé čtyřleté dívce jménem Amanda McCready, kterou Bostonská policie není schopná nalézt, a tak se její rodina obrátí na soukromé detektivy Patricka Kenzieho a Angie Genarro. Avšak z toho, co se zprvu zdá jako běžné vyšetřování případu zmizelé dívky, se vyklube něco mnohem složitějšího. Tento film bych rozhodně doporučil každému milovníkovi detektivního žánru.

1. Prokletý ostrov (2010)

 Z psychiatrické léčebny umístěné na ostrově zmizela pacientka, přesněji jistá vražedkyně jménem Rachel Solando (Emily Mortimer), a tak jsou na její nalezení povolání detektiv Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) a jeho kolega Chuck Aule (Mark Ruffalo). Jedná se o jednu z nejlepších detektivek všech dob, nejen 21. století, a to hlavně díky složité zápletce, která je zakončena nečekaným dějovým zvratem, a také díky skvělému hereckému výkonu Leonarda DiCapria, jak už je u něj zvykem. Pokud jste film ještě neviděli, tak se na něj rozhodně podívejte, zaručeně Vás bude bavit, i když třeba detektivky nemáte mezi oblíbenými žánry.

Jan Michalčík
Student, spisovatel, redaktor a filmový nadšenec.