Pokud existuje něco, čeho se filmoví nadšenci bojí nejvíc, tak jsou to právě adaptace. Jak nejspíš všichni víme, filmové adaptace jsou pro studia vždycky obrovský risk, protože je dost velká šance, že něčím rozhořčí zaryté fanoušky daného literárního díla. A právě proto si myslím, že si zaslouží velké uznání ti, kteří úspěšně zvládli přenést knižní příběh na filmová plátna. Tady je pár příkladů, jak by taková adaptace měla vypadat. 

5. No Country for Old Men (2007)

Zdroj: Miramax

Sice se říká, že knihy od spisovatele Cormaca McCarthyho jsou jakoby stvořené pro zfilmování, ale to ovšem neznamená, že to pro režisérské duo bratrů (Joel a Ethan Coen) nebyla žádná výzva. Některé dějové linie musely být trochu upraveny a zjednodušeny, ale výsledek rozhodně stál za to, protože No Country for Old Men je považován za jeden z nejlepších filmů vůbec.

4. The Lord of the Rings (2001-2003)

Zdroj: New Line Cinema

Dnes již legendární filmová trilogie, která je dodnes vzorem, podle kterého se řídí většina fantasy filmů a seriálů. Režisér Peter Jackson odvedl opravdu skvělou práci a spolu s ostatními scénáristy (Fran Walsh, Philippa Boyens a Stephen Sinclair) dali dohromady adaptaci dost věrnou předloze na to, aby uspokojila věrné fanoušky, ale zároveň ji mírně upravili tak, aby jednotlivé filmy byly mnohem víc, než jen „pouhé adaptace“.

3. The Silence of the Lambs (1991)

Zdroj: Orion Pictures

Když se mluví o nejděsivějších postavách ve filmové historii, tak zaručeně vždy někdo zmíní Hannibala Lectera, a to oprávněně. Kdo viděl tento film, tak ví, o čem mluvím. Nejen, že je to skvělý film s perfektním hereckým obsazením, ale je to i zároveň velmi povedená adaptace knihy, kterou napsal Thomas Harris. Tento film vyhrál 5 Oscarů, 1 Golden Globe, 2 ceny BAFTA a hromady dalších ocenění. Co víc dodat?

2. Fight Club (1999)

Zdroj: Fox

Fight Club je skvělý film a kultovní klasika. A taky je to hodně dobrá adaptace knihy, i když musel příběh podstoupit nějaké úpravy. Dokonce i samotný Chuck Palahniuk (autor knihy Fight Club) dal najevo své uznání a chválil režiséra Davida Finchera za dobře odvedenou práci. Jestli tohle není důkaz kvalitní filmové adaptace, tak nevím, co je.

1. The Godfather (1972)

Zdroj: Paramount Pictures

Mnohými považován za ten nejlepší film, co kdy viděli. Toto skoro 3 hodiny dlouhé drama je natočené podle stejnojmenné knihy, při jehož natáčení autor knihy (Mario Puzo) asistoval a dokonce se i podílel na psaní scénáře. Existuje snad nějaký lepší způsob, jak natočit věrnou a kvalitní adaptaci, než přímé zapojení autora díla, které adaptujete? O tom velmi silně pochybuji.

Také stojí za zmínku: Harry Potter (2001-2011), One Flew over the Cuckoo’s Nest (1975), Stand by Me (1986), To Kill a Mockingbird (1962), American Psycho (2000), IT (2017)