I když se popularita čarodějnic nemůže vyrovnat popularitě zombie, duchů nebo démonů, tak mytologie čarodějnic tady je už stovky let. Většinou byly zpodobněny jako staré ježibaby, což byl jejich skutečný vzhled, nebo se přestrojily jako pohledné mladé dívky. Každopádně, čarodějnice vždy měly různé schopnosti, byly schopné sesílat kouzla a vařit elixíry. I když většina filmových vyobrazení čarodějnic ukazuje temnou stranu čarodějnictví, tak se občas ukáže nějaká „hodná“ čarodějnice. A jak se blíží Halloween, tak je pravý čas na oslavení dobrého i zlého, světlého i temného. Dal jsem pro Vás dohromady seznam těch nejlepších filmových čarodějnic, dobrých i zlých, tak čtěte dál a zjistěte, zdali se v seznamu objevila Vaše oblíbená! 

5. Uršula (Malá mořská víla)

 Mořská čarodějnice Uršula, které propůjčila svůj hlas Pat Caroll, je hlavním antagonistou v Malé mořské víle. Hnána svou touhou po moci, Uršula je schopná udělat cokoliv, aby se stala novou vládkyní Atlantidy. Za použití magie a klamu přesvědčí Ariel k tomu, aby vyměnila svůj hlas (a v podstatě i svou duši) za nohy. Aby se ujistila, že nebude muset Ariel nikdy její hlas vrátit, tak překazí Arielin pokus o získání polibku od prince Erika a časem i získá svůj vysněný trůn a změní krále Tritona na malinkatý polyp.

 Kromě proměny osob a věcí, Uršula také dokáže dramaticky zvětšit svou velikost a jednou dokonce i ovládla počasí. Jako mnoho ostatních čarodějnic, i Uršula má své vlastní poskoky – dvojici murén Flotsam a Jetsam.

4.  Zlá čarodějnice ze Západu (Čaroděj ze země Oz)

 Definice klasické Hollywoodské čarodějnice, Zlá čarodějnice ze Západu, hraná Margaret Hamiltonovou, podněcovala strach dětí po celém světě se svou zelenou kůží a příšerným smíchem. S černým špičatým kloboukem na hlavě a dřevěným koštětem v ruce se stala od čtyřicátých let minulého století vzorem kostýmu čarodějnice.

 Mimo schopnost létat na koštěti též umí vrhat oheň a sesílat kouzla, dokonce i velí armádě létajících opic, které ji poslouchají na slovo. Během filmu se snaží od Dorotky získat rubínové střevíčky, které původně patřily Zlé čarodějnici z Východu. Její touha po střevíčkách ji dovedla k pokusu o zabití Dorotky, avšak to se jí nepodaří a místo toho se jí tato touha po moci stane osudnou. Scéna s její smrtí je jedna z nejikoničtějších v historii kinematografie. 

3. Nancy Downsová (Čarodějky)

 V devadesátých letech mezi mladými holkami vážně letěl gotický styl a Nancy, kterou hrála Fairuza Balk, není žádnou výjimkou. Chodila na Katolickou školu v Los Angeles, kde spolu se dvěma dalšími studentkami začaly fušovat do čarodějnictví. Avšak až dorazí čtvrtá do partie, tak teprve tehdy mají pořádnou moc.

 Časem se Nancy stává stále více nestabilní a velmi mocná. Je schopná chodit po vodě, kontrolovat počasí, měnit svůj vzhled, levitovat a vyvolat někomu halucinace. Jedny z nejlepších scén tohoto filmu jsou když Nancy s někým ztratí nervy, jako třeba když vyhodí pomocí magie Chrise ven z okna a tím ho zabije, nebo když svému nevlastnímu otci způsobí infarkt. Nancy zabíjí každého, kdo jí stojí v cestě, což ji činí jednou z nejvíce zlých čarodějek.

2. Hermiona Grangerová (Harry Potter)

 Občas označována jako nejnadějnější čarodějka svého věku, Hermiona Grangerová (Emma Watson) opakovaně dokazuje, že je na stejné úrovni jako čarodějky dvakrát starší a zkušenější. Hermiona trávila většinu času studováním a čtením v knihovně, teda pokud zrovna nebyla na nějakém divokém dobrodružství s Harrym Potterem nebo Ronem Weasleym. Více než jednou musela tyto své kamarády zachraňovat z nějaké šlamastyky.

 Hermiona byla v magii tak dobrá, že ve škole měla výborné známky, ale zároveň i zvládala mít aktivní sociální život. Dokázala například očarovat svou tašku tak, že v ní může nosit v podstatě nekonečné množství předmětů různých rozměrů, jednou z ní dokonce vytáhla stan. Hermiona je vzorový příklad dobré čarodějky, která pomáhá svým přátelům a rodině v dobrém i zlém a chrání je za každou cenu.

1. Eva Ernstová (Čarodějky)

 Anjelica Huston jako Eva Ernstová je hlavní zápornou postavou ve filmu Čarodějky. Eva pózuje jako elegantní žena v čele Královské společnosti na ochranu dětí před týráním, ale ve skutečnosti je nejvyšší čarodějnice, hlava světových čarodějek. Během každoročního srazu čarodějek Eva představí svůj plán, jak svět zbavit všech dětí – lektvar, který je promění na myši.

 Nejenom, že její proměna z elegantní Evy Ernstové na její pravou, čarodějnickou podobu, je vážně znepokojivá, ale ještě k tomu může ze svých očí střílet něco jako laserové střely, kterými může jednoduše kohokoliv sprovodit ze světa. Neustále vyvolává strach nejen ve svých kolegyních čarodějnicích, ale i v divácích po celém světě.

A jaké jsou Vaše oblíbené filmové čarodějnice? Dejte nám vědět v komentářích!