Minulou sobotu jsme si promluvili o tom nejlepším, co nám zatím komediální kinematografie v tomto století přinesla. A dnes, když je další sobota za námi, je na čase, abychom si probrali to nejlepší z dalšího žánru, a tím je horor. 

5. Chata v horách (2012)

 Když si přečtete ten název, tak si nejspíš, stejně jako já, představíte nějaký béčkový televizní horor, jehož příběh v podstatě spočívá jen v tom, že se parta mladých lidí rozhodne vyrazit na chatu hluboko v lesích, kde započne klasická vyvražďovačka. Inu, z části je to pravda, ale opravdu jen z části. Tento film je mnohem zajímavější a zábavnější, než se zprvu zdá. V jádru a názvem je to jedno velké klišé, které ale slouží pouze jako základ pro originální způsob zesměšnění běžných hororových klišé.

4. Uteč (2017)

  Uteč (v originále Get Out) je skvělý atmosférický horor, který se zároveň zabývá mezirasovými problémy současnosti, které jsou samozřejmě především v USA. Hlavní postavu si pravděpodobně velmi rychle oblíbíte, protože ji ztvární sympatický a nadaný mladý herec Daniel Kaluuya, jehož mimika je zkrátka fantastická. Dále by se dalo říct, že i zápletka filmu je dost zajímavá, jejíž rozuzlení možná dokáže i někoho překvapit. Když se tohle dá dohromady s pár komediálními vsuvkami, které ve většině případů zajišťuje Lil Rel Howery, tak vznikne tohle originální dílo.

3. Saw: Hra o přežití (2004)

 Jeden muž s geniální myslí se rozhodne, že vezme spravedlnost do vlastních rukou, ovšem servíruje ji poněkud zvráceným způsobem. Jeho oběti jsou uvrženy do zajetí, kde musí čelit různým nástrahám, pastím, hádankám a výzvám. A pokud tyto překážky nedokáže daná osoba překonat, tak tím dozajista zapříčiní svou vlastní smrt. Jedná se o skvělý a originální horor, který byl prvním dílem hororové série, která běžela až příliš dlouho a ztratila tak časem svoje kouzlo. Škoda.

2. Ti druzí (2001)

 Mladá Nicole Kidman se ujímá role mladé ženy jménem Grace, která očekává manželův návrat domů po konci druhé světové války. Jenže, jak už tomu tak bývá, tak se v jejich rozlehlém domě začnou dít zvláštní věci. Tento film byl krásný hororový úvod do kinematografie 21. století a zároveň pro všechny nadcházející horory nastavil laťku zatraceně vysoko.

1. V zajetí démonů (2013)

 Rok 2013. To bylo období velkého sucha v hororovém žánru, protože nevycházely v podstatě žádné kvalitní kousky, ze kterých byste měli strach jít po tmě jen na záchod i týden po jejich zhlédnutí. A tehdy přišel na scénu tento film, který všechno napravil a udělal radost snad všem fanouškům hororů po celém světě. Sice nebyl nějak extrémně originální, ale to není zas tak podstatné, když se jedná o tak zatraceně dobře natočený film s dokonalým hereckým obsazením a správnou mírou napětí, strachu a zábavy.

Jan Michalčík
Student, spisovatel, redaktor a filmový nadšenec.