Kdo by neměl rád jednou za čas se podívat na nějaký ten strhující blockbuster plný akce, napětí a skvělých efektů, který měl natáčecí rozpočet v řádu desítek milionů dolarů? Je to dobrý způsob, jak na chvíli vypnout, nad ničím nepřemýšlet a prostě si jen užívat to, co se děje na obrazovce televize nebo na plátně v kině. Ale na druhé straně spektra jsou tady filmy, které mají většinou mnohonásobně menší rozpočet, ale i tak dokážou být mnohem zajímavější a zábavnější, než ty filmové počiny velkých společností. Říká se jim minimalistické filmy a já Vám nyní ukážu pět nejlepších, co jsem kdy viděl. 

5. Locke (2013)

 Začneme tento žebříček jedním z nejvíce minimalistických filmů všech dob, a tím je hodina a čtvrt sledování telefonujícího muže za volantem. Ale než nad tímto filmem ohrnete nos, tak musím zmínit, že Tom Hardy zde představuje svůj mistrovský výkon, tedy aspoň co se týče sólo herectví. Hlavní hrdina se jmenuje Ivan Locke a my, prostřednictvím série telefonátů, nahlédneme do jeho života, a to jak do osobního, tak i pracovního.

4. Buried (2010)

 Člověk automaticky předpokládá, že když má film v hlavní roli takové velké jméno, jako je Ryan Reynolds, tak film bude mít obrovský natáčecí štáb a rozpočet několik milionů, ale v tomto případě to není vůbec pravda. Film byl natočený za necelé dva miliony dolarů a během sedmnácti dní. Že se vám to i tak zdá moc peněz, když se jedná o film, ve kterém celou dobu sledujeme Ryana Reynoldse uvnitř rakve? Inu, možná. Každopádně, Buried je skvělý film, a i když si někdo z Vás může myslet, že sledovat hodinu a půl nějakého chlapa v rakvi musí být nuda, tak Vás můžu ujistit, že Reynolds zvládá svoji roli úžasně a dokáže si celou dobu udržet Vaši pozornost.

3. Interview (2007)

 Ano, další film se jmenuje Interview, ale rozhodně nejde o tu chabou komedii z roku 2014, kterou má na svědomí Seth Rogen. Děj tohoto Interview toho má trochu více společného se svým názvem. Steve Buscemi je v roli zkrachovalého novináře a vede dialog s bezvýznamnou hvězdičkou, kterou si zahrála Sienna Miller. Jedná se o remake Nizozemského filmu z roku 2003, který jsem bohužel neviděl, a tak místo v žebříčku zabírá jeho americká verze. Rozpočet? 300 000 dolarů.

2. The Man from Earth (2007)

 Co kdybych Vám teď řekl, že existuje člověk, který žije už 14 000 let a byl svědkem mnoha velkých událostí z historie lidstva a osobně se setkal s velikány jako je například Vincent Van Gogh? Asi byste mi nevěřili. A přesně o tom je tento film z neuvěřitelně malým rozpočtem – pouhých 200 000 amerických dolarů. Jeden z nejzajímavějších filmů, jaké jsem kdy viděl, to bez pochyby. A pokud jste jej ještě neviděli, tak to koukejte napravit, protože by se údajně letos měl natáčet druhý díl.

1. Coherence (2013)

 Coherence není jen můj nejoblíbenější minimalistický film, ale taky patří mezi pár mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Začíná to jako běžná sešlost pár přátel u večeře, ale vyklube se z toho velmi komplexní děj. Nechci toho moc prozradit pro případ, že jste film neviděli a chtěli byste se na něj podívat, ale zkrátka se to točí kolem abnormálního jevu, který vyvolává kometa prolétající kolem Země. Avšak tou nejzajímavější věcí na tomto filmu je jeho neuvěřitelně nízký rozpočet, který činí pouhých 50 000 dolarů. Natáčení stálo tak málo peněz především díky tomu, že to celé probíhalo v režisérově domě a vše bylo natočeno za pouhých pět nocí. A ještě jedna zajímavost: Skoro všechny dialogy jsou improvizované, protože herci místo scénáře dostávali jen lístečky s „úkoly“ na daný den.

Jan Michalčík
Student, spisovatel, redaktor a filmový nadšenec.