Válečné filmy nám již několik dekád připomínají zrůdné zločiny šílených diktátorů, ale také neuvěřitelnou odvahu a hrdinství vojáků, kteří nasazovali své životy v boji za svobodu. Je proto dobré si tyto osudy připomínat alespoň formou kvalitních filmů. Máme pro Vás výběr, s kterým rozhodně nešlápnete vedle.

1Hacksaw Ridge (2016)

Zdroj: sporcle.com

Velmi dobrý, přes dvě hodiny dlouhý, válečný film s nadaným Andrew Garfieldem v hlavní roli. Film vypráví skutečný příběh jistého nábožensky založeného medika jménem Desmond Doss, který dokázal zachránit život desítkám vojáků během pouhých 12 hodin. Tak zhruba první polovina se může někomu zdát nudná, možná i zbytečně zdlouhavá, a já do jisté míry souhlasím, ale jakmile se člověk přes tu část dostane, tak ho čeká náramná, a možná i emocionální, podívaná.

2Poslední samuraj (2003)

Zdroj: pinterest.com

Tom Cruise v hlavní roli. Upoutal jsem vaši pozornost? Výborně. Píše se rok 1870 a v Japonsku se odehrává občanská válka. Císař se chce zbavit jisté kasty samurajů, a tak si povolá na pomoc kapitána Nathana Algrena, který s sebou přiveze mnoho moderních zbraní, se kterými má v plánu japonské vojáky naučit zacházet. Když však dojde k prvnímu střetu se samuraji, tak jsou všichni vojáci pobiti a Nathan je samuraji zajat. Pokud vás zajímá, co se děje dál, tak se na ten film podívejte, stojí to za to.

3Dunkerk (2017)

Zdroj: pinterest.com

Nový válečný film, který velmi rychle narostl na popularitě a dostával chválu ze všech stran, když přišla jeho premiéra. Jedná se o film od mistra svého řemesla Christophera Nolana, který popisuje události z evakuace obklíčených francouzských, britských a belgických vojáků z Dunkerku v roce 1940. Je to kvalitní válečné drama, které rozhodně stojí za zhlédnutí. A i když samozřejmě není úplně podle skutečné události, tak film poskytuje zajímavý pohled na ty hrozné věci spojené s druhou světovou válkou.

4Hanebný Pancharti (2009)

Zdroj: pinterest.com

Druhá světová válka podle Quentina Tarantina. No nezní to skvěle? Já myslím, že to zní skvěle. Hanebný Pancharti vypráví příběh o malé skupině vojáků, kteří si říkají Pancharti a mají za úkol infiltrovat premiéru nacistického propagandistického filmu a tam zabít co nejvíce velitelů armády třetí říše. Kdybych měl vypíchnout ty nejlepší herecké výkony, tak úplně na vrcholu bude nejspíš Christoph Waltz se svou rolí Německého oficíra jménem Hans Lada. Dále by také stáli za zmínku Martin Wuttke, Michael Fassbender a Mélanie Laurent.

5Černý jestřáb sestřelen (2001)

Zdroj: pinterest.com

Černý jestřáb sestřelen. Legendární válečný film, který získal čtyři nominace na Oscara (režie, střih, mix zvuku a kamera), z čehož dva vyhrál (střih, mix zvuku). Dále také tři nominace na cenu BAFTA (kamera, střih, zvuk), a aby toho nebylo málo, tak jej tehdy i mnozí kritici označili za ten nejlepší válečný film všech dob. A teď, o 16 let později, jej já označuji za nejlepší válečný film 21. století.