Dnes pokračujeme v probírání těch nejlepších filmů 21. století, z každého žánru jich pokaždé vybereme pět. Dnes přichází na řadu žánr, který sice v současné době už není příliš populární a moc nové tvorby se v rámci tohoto žánru neobjevuje, ale i tak rozhodně stojí za zmínku. Jedná se totiž o Western. 

5. Krajina Střelců (2003)

 Krajina Střelců je slušná Westernovka s Kevinem Costnerem v hlavní roli, kterou režíroval on sám. Nebudu Vám lhát, nehodlám se tady snažit ze sebe vytlačit všechno dobré, co se mi na tomhle filmu líbilo. Místo toho Vám řeknu, že i když má své mouchy, tak si člověk jeho sledování může užít, a to bohatě stačí na poslední místo v žebříčku, protože dobrých Westernů bylo za posledních 17 let vážně málo.

4. Spása (2014)

 Ještě než se Jeffrey Dean Morgan ujal role strach nahánějícího, hláškami disponujícího, některými dokonce milovaného, antagonisty Neegana z Walking Dead, tak hrál právě v tomhle Western filmu. A ať je to jakkoliv překvapující, tak i zde hraje záporáka. A samozřejmě i zde tu roli zvládá náramně, jen co je pravda. Tak na co čekáte? Běžte se na ten film podívat! Teda až přečtete tento článek, samozřejmě.

3. 3:10 vlak do Yumy (2007)

 Tento film byl ve své době vcelku dost populární. Já si myslím, že tomu tak bylo především díky dvěma faktorům. Zaprvé, byl to první dost dobrý Western po celkem dlouhé době, z čehož lidé pochopitelně měli radost. Zadruhé, v hlavních rolích vystupovala herecká esa Russell Crowe a Christian Bale. Oba herci odvedli vskutku dobrou práci, což u nich není žádná vzácnost. Ovšem chválu si i zaslouží režisér James Mangold, který to celé dal dohromady, a také Elmore Leonard, což je autor knihy, na které byl založen scénář filmu.

2. Osm hrozných (2015)

 Film od Quentina Tarantina, ve kterém, samozřejmě, nechybí všemi oblíbený černý herec Samuel L. Jackson, což už je v podstatě záruka úspěchu. Každopádně, tohle sice není Tarantinův první Western, ale nakonec jsem usoudil, že na druhé místo nakonec umístím tento. Jsem velkým fanouškem Tarantinovy tvorby a musím říct, že tenhle film je jedním z mých nejoblíbenějších. Je nám představeno jen pár charakterů, ale zároveň jsou to jediné charaktery, které po celou dobu vidíme, a to se mi na tom líbí. To napětí, vzájemná nedůvěra a dialogy mezi těmito postavami.

1. Nespoutaný Django (2012)

 Tak, a teď už víte, proč jsem umístil Osm Hrozných na druhé místo. Protože Nespoutaný Django právoplatně patří na první místo, o tom nemůže být pochyb. Je to našlapaný film plný vizuálně uspokojivých záběrů, zajímavých postav, napínavých i vtipných scén, krve a oblíbených herců. I když je v hlavní roli legendární Jamie Foxx a je zde ke spatření i Samuel L. Jackson, tak asi nejvíce za zmínku stojí herecký výkon mistra Leonarda DiCapria, který svůj charakter zvládl zkrátka na jedničku.

Jan Michalčík
Student, spisovatel, redaktor a filmový nadšenec.