Charlie Booker je scénárista a prakticky otec dramatického seriálu Black Mirror (Černé zrcadlo), který můžeme sledovat bezmála již osm let. Seriál nám (zatím) v 19 epizodách ukazuje drsný obraz potenciální dystopické budoucnosti. Sledujeme striktní pohled na to, jakým směrem se lidstvo může vyvíjet, pokud budeme až příliš závislí na moderních technologiích a sociálních sítích. U mnoha epizod si člověk řekne, že jsou až příliš absurdní na to, aby se někdy něco takové skutečně stalo. Pojďte se podívat na 5 případů, kdy Black Mirror (Černé zrcadlo) předpovědělo budoucnost!

5. SIMULACE OSOBNOSTI

První epizoda 2. série nám ukazuje technologii, která dokáže přivést mrtvé „zpět k životu“. Samozřejmě mám na mysli epizodu, ve které sledujeme příběh Marthy a jejího zesnulého partnera, Ashe. Jejich život se značně zkomplikuje, když Ash zahyne během automobilové nehody. Martha jeho smrt nese velmi těžce, a proto začne využívat novou technologii, díky které dokáže s Ashem stále komunikovat, i přesto, že zemřel.

Technologie, která na základě všeho, co Ash kdy napsal na sociální sítě, vyhodnotí jeho osobnost, kterou poté simuluje a vystupuje jako on. Technologie však nekončí pouze u pouhého chatování, nabízí také možnost hovoru a její nejvyšší a také nejdražší level je zcela identické tělo zesnulého s vědomím založeným na základě Ashova vystupování na síti.

Naše technologie, tedy technologie dnešní doby sice neumí „oživovat“ mrtvé, ale společnost jako např. Crystal Vám pomůže navázat kontakt s lidmi, kteří mají podobné zájmy jako Vy. Tato technologie najde podobné lidi na základě nejrůznějších emailů, konverzací a ostatních online dostupných dat.

4. ROBOTICKÉ VČELY

Finální epizoda 3. série nás zavede do Londýna, kde se stala záhadná vražda lidmi nenáviděné Jo Powersové. Detektivky, které tuto vraždu vyšetřují postupně zjišťují, že okolnosti vraždy jsou horší, než si myslely. Jo byla totiž zabita kvůli velmi šířenému hashtagu na sociálních sítích. To však nebylo to nejhorší. Smrt, která postila sociálně nejnenáviděnější lidi, byla jednou z nejhorších vůbec. Tito lidé byli zavražděni robotickými včelami, které se člověku dostaly doslova pod kůži a zaútočila na práh bolesti.

Zdá se Vám tento scénář až příliš absurdní na to, aby to mohla být pravda? Vědecký tým v Japonsku vynalezl mechanické opylovače ve snaze vykompenzovat ztráty způsobené nedostatkem skutečných včel. Samozřejmě, že tyto opylovače nevypadají přesně jako včely a k těm v seriálu Black Mirror (Černé zrcadlo) mají ještě hodně daleko, ale to neznamená, že za pár let nedostanou stejnou podobu.

3. ANIMOJI

Zatím nejnovější mobilní telefon od značky Apple, velmi drahý iPhone X přichází s řadou nových funkcí. Jednou z nich je i Animoji. Zajímavá funkce, která využívá fotoaparát TrueDepth pro iPhone X a umožňuje lidem zaznamenávat výrazy jejich obličeje a zrcadlit je pomocí „živého“ emoji dle Vašeho výběru.

Animované zvíře s lidským hlasem, které může říct téměř cokoli, není Vám to povědomé? Druhá řada seriálu nám představila satiristickou animovanou postavičku zvanou jako medvídek Waldo. Ten vznikl původně jako žert jednoho z televizních kanálů, ale nakonec se stal tak oblíbeným, že jej jeho tvůrci zapojili i do městských voleb. Medvídek Waldo funguje na dost podobném principu jako aplikace od Applu. Herec, který Walda ztvárňuje sedí za obrazovkou u přístroje, který skenuje jeho výrazy a pohyby obličeje a převádí je do animované podoby.

2. DODÁVKY S PIZZOU BEZ OBSLUHY

Myslíte, že automatické doručování pizzy zní neškodně? Podle seriálu Black Mirror (Černé zrcadlo) ne! Společnosti Pizza Hut a Toyota se spojily, aby vynalezly vůz, který bude rozvážet pizzu a nebude potřebovat řidiče. Japonská automobilka prozradila, že by jednou mohla taková dodávka sloužit i k doručování balíčků od společnosti Amazon. Této zprávy se hned chopili tvůrci Black Mirror (Černé zrcadlo) a ukázali nám, že to nemusí být tak dobrý nápad, jak se zpočátku zdálo.

V jedné scéně ve 3. epizodě 4. série vidíme, jak Mia zavraždí svého dlouholetého známého, jelikož chce vyjít s pravdou ven – pravdou o tom, že před patnácti lety srazili cyklistu, který na následky nárazu zemřel. Jakmile Mia zavraždí svého známého, Roba, podívá se z okna a vidí, jak je muž sražen dodávkou, která bez řidiče rozváží pizzu po městě.

1. SYSTÉM HODNOCENÍ OBČANŮ

Asi tou nejvíce znepokojivou věcí na tomto žebříčku je právě systém hodnocení občanů. V první epizodě 3. série máme oční implantáty, díky kterým může člověk hodnotit jednotlivé občany a také vidět jejich hodnocení. Lidé jsou na základě svých hodnocení zařazeni ve společnosti. Ti s výším hodnocením jsou ve vyšší vrstvě, zatímco ti s nízkým jsou ze společnosti vyloučeni. Hlavní hrdinkou epizody je Lacie, která se snaží dosáhnout hodnocení 4,5, díky kterému si bude moct dovolit nový dům. Během epizody Lacie projde zajímavým vývojem, ve kterém ji vidíme zprvu ve vyšší společnosti a ke konci v nižší společenské vrstvě.

Je to zábavná podívaná, ale nejsme takto hodnoceni i ve skutečném životě? Čínská vláda o velmi podobném systému diskutuje. Dokument z roku 2014 zvaný jako „Planning Outline for the Construction of a Social Credit Systém“ byl zveřejněn čínským guvernérem. Tzv. Systém sociálních kreditů má měřit důvěru více jak jedné miliardy čínských občanů, kteří hodnotí a budou hodnoceni svými vrstevníky. V současné době je tento systém nepovinný, nicméně čínská vláda by si přála, aby byl tento systém do roku 2020 povinný.

Je vidět, že seriál Black Mirror (Černé zrcadlo) rozhodně nevaří z vody. I přesto, že jsou mnohdy některé budoucnosti ze seriálu krapet absurdní, nutně to nemusí znamenat, že jsou nereálné. Co si myslíte o těchto technologiích Vy? Myslíte, že jsou nebezpečné? Znáte nějakou další technologii ze seriálu, se kterou se již nyní setkáváme v běžném životě? Nebojte se nám napsat dolů do komentářů!  [socialpoll id=“2489019″]

-reklama-