Snad každý ví, že improvizace už je tak nějak součástí komedie. Nespočet vtipů z filmů spadajících pod žánr komedie je výplodem mysli daného herce, nikoliv nějakého scénáristy. Konec konců hvězdy komedie jako Steve Carrel, Will Ferrel nebo Jim Carrey začínali své kariéry právě improvizací, takže mají rozhodně právo nejít tak úplně podle scénáře zatímco kamery stále běží. Ale u akcí narvaných superhrdinských filmů s obrovským rozpočtem to vypadá tak, že by bylo moc riskantní nechat herce vést děj tak, jak si přejí. Naštěstí tomu tak není úplně pokaždé a právě proto tady máme 5 skvělých scén, které by bez trochy improvizace nemohly existovat. 

5. Peter Parker zkouší svou pavučinu (Spider-Man) 

 Režisér Sam Raimi je známý svou vynalézavostí, takže se není čemu divit, když občas nechá své herce taky trochu experimentovat se svými dialogy. Dokonce i ve Spider-Manovi – tehdy bezpochyby jeho nejdražším filmem vůbec – dovolil Raimi, aby Tobey Maguire trochu zaimprovizoval.

 Jedna taková scéna přichází po tom, co Peter Parker objevil své schopnosti a chce je patřičně vyzkoušet na střeše domu uprostřed města. Usilovně se snaží přijít na to, jak pavučinu opět spustit, na což je rozhodně zábavný pohled. Ale hlavně všechny ty bizarní pohyby, a především hlášky, které je doprovázely, pocházely z Tobeyho hlavy.

4. Peggy poprvé spatří kapitána (Captain America: První Avenger)

 Poté, co se Steve Rogers stane součástí pokusu o stvoření super-vojáka, mu je dáno speciální sérum a z dříve vychrtlého ubožáka se stává 80 kilo svalstva a úžasnosti. Až vystoupí ze zařízení, které z něj udělalo super-vojáka, tak si agentka Peggy Carterová nemůže pomoct a sáhne si na Rogersovu svalnatou hruď. Tohle rozhodně nebylo ve scénáři a dokonce i údiv ve tváři herečky Hayley Atwell byl upřímný, protože tohle bylo poprvé, co viděla Chrise Evanse bez trička a byla očividně udivena z toho, jak moc se herec pro svou roli vypracoval.

3. Jokerův potlesk (Temný rytíř)

 Poté, co je Joker konečně pod zámkem, Jim Gordon všem řekne, aby se drželi dál od toho teroristického klauna, protože nechce dát jeho právníkovi cokoliv, co by se mohlo použít na jeho obranu. Gordon byl povýšen a tak mu jeho kolegové dopřejí velký potlesk. Ale až ten potlesk ustane, tak můžeme vidět Jokera ve své „kleci“ jak dělá novému komisaři vlastní potlesk – moment, který nebyl ve scénáři, ale improvizován hercem Heath Ledgerem.

2. Weasel uráží Deadpoola (Deadpool)

 Jednoduše ten nejvtipnější a nejvíce urážlivý film v tomto žebříčku, Deadpool, je plný improvizovaných hlášek a kreativních urážek. Jedna z nejvtipnějších scén z celého filmu je ta, jak se Wade Wilson AKA Deadpool poprvé ukáže Weaselovi se svým zohaveným obličejem, což spustí salvu vtipných popisů jeho vzhledu.

 Ryan Reynolds a T. J. Miller se při tvorbě této scény vážně vyřádili, když se každý snažil vymyslet vtipnější hlášku, než ten druhý. Možná se to bude zdát neuvěřitelné, ale plno urážek, které vypustili z úst, se do filmu nedostalo, protože byly až moc ofenzivní. Když člověk pomyslí na to, že urážky, které se do filmu dostaly, byly už tak dost drastické, tak ty ostatní musely být vážně přehnané.

1. Tony Stark a Obadiah Stane (Iron Man)

 První kapitola MCU, Iron Man, s Robertem Downeym v hlavní roli, určil tón všech následujících filmů z produkce Marvelu. Člověk by si myslel, že studio bude chtít mít scénář kompletní ještě před začátkem práce na filmu, když do něj vkládají 140 milionů dolarů, ale ukázalo se, že asi 30 scénáristů odmítlo psát scénář pro tento film, protože měli za to, že Iron Man je příliš obskurní charakter. A tak Iron Man šel do produkce aniž by vůbec měl připravený scénář! 

 Režisér filmu Jon Favreau pocházel z větší části hlavně z komediálního pozadí, a tak věřil svým hercům, kteří měli velký komediální talent, že dokáží vymyslet dostatek dialogu na to, aby učinili každou scénu zajímavou. I když Jeff Bridges údajně tvrdil, že v podstatě ani žádný scénář nebyl, tak podle ostatních to trochu zveličuje, jelikož každá scéna měla aspoň hrubý náčrt. Tak či tak, mnoho scén v tomto filmu byla čistá improvizace a tak je prostě nemožné vybrat jen jednu dobrou. Každopádně nejvíce improvizace odvedli herci Robert Downey Jr. a Jeff Bridges, za což jim vzdáváme patřičný respekt a děkujeme, že z filmu dokázali udělat díky svému talentu skvělou podívanou.