V této epizodě nám zase tvůrci seriálu poskytli ukázky vývoje charakteru postav, starých i nových a na druhé straně jsme se dočkali i velkého množství akčních scén, včetně dvou scén, které skončily smrtí postav. Noahova smrt byla nesporně nejkrvavější a nejdrásavější.

Ale stejně jako i v předchozích epizodách se v díle objevují věci, kterých jsme si všimli, ale i věci, kterých ne. Tak si je tedy pojďme rozebrat.

1. Bible zase a znova

Jak víme, TWD se nikdy nevyhýbalo nějakým odkazům na Bibli a tato epizoda nebyla vyjímkou. Také v celé páté sérii jsme měli možnost vidět spoustu odkazů, porovnání, či čtení z Bible.

Napočátku jsme viděli Noaha, který se chtěl něco přiučit od Rega. Mysleli jsme, že je to začátek jeho nové cesty, že se stane architektem. Vypadalo to, že chce Noah pomoct Alexandrii, aby se z ní stalo něco jako Noahova (v čj: Noemova) Archa, která pomůže lidem přežít záplavu mrtvých. Naneštěstí Noahova archa doplula k příliš rychlému konci, ale můžeme doufat, že Reg pochopil, že zaučit mladší členy komunity má smysl a že může Alexandria být i nadále bezpečným místem.

bd1

Druhý odkaz na Bibli přišel od samotného služebníka Boha- otce Gabriela. Poté, co před několika epizodami spálil svůj kolárek, se Gabriel ocitá opět za kazatelnou. Zdá se, že v něm bojovaly pocity a nakonec se rozhodl zajít za Deannou a říct jí, že se celé Rickově skupině nedá věřit. Použil k tomu větu: „Ďábel se převléká za anděla světla. Obávám se, že to falešné světlo je tady, uvnitř těchto zdí.“

bd1

Nevíme, kde Gabriel byl od doby, co skupina vešla do Alexandrie, ale zdá se, že si teď v bezpečí za zdmi bude hrát na Jidáše. Je zajímavé, že se v Bibli objevuje více způsobů, jak Jidáš zemřel. Jedním z nich je také oběšení. Vzhledem k tomu, že celý tento rozhovor slyšela Maggie, možná by to mohlo vést k jakémusi metaforickému oběšení Gabriela. Uvidíme, co s ním bude dál, když si vezmeme, jakými změnami si brzy Alexandria projde.

2. Carol bojuje se svými vnitřními démony

Carol je rozhodně postavou, kvůli které byste se měli na 5. sérii podívat. Po hrozných událostech z poloviny 4. série- zahrnující Karen, Davida, Lizzi a Miku se Carol změnila a stala se tvrdší osobností. Dle jejich scén se Samem můžeme vidět její nechuť a odpor k vytvoření si dalšího pousta s některým z dětí, ale vzhledem k její minulosti, kdo by ji vinil?

bd3

I přesto, že se Carol snaží Sama neřešit, si všimla, že ho něco trápí a že skrývá nějaké tajemství. Pořád za ní chodí i potom, co mu vyhrožovala. Sleduje ji z nějakého důvodu, chce, aby mu dala zbraň na ochranu své rodiny před svým otcem. I když se to mohlo zdát přehnané (to, že Carol Rickovi řekla, že Petea musí zabít), Carol po zkušenostech s Edem ví, o čem mluví. Tento příběh by mohl být tím největším z dějových linek posledních epizod série.

bd5

3. Tvůrci nám také ukázali pár foreshadowingů (něco jako předzvěst)

Jako první v této epizodě byla naznačena smrt. V autě hrála písnička Internet Friends od skupiny Knife Party, ve které zazněla věta „Teď umřeš“ přesně ve chvíli, kdy se záběr zastavil na Noahovi a ten poté díky Nicholasově zbabělosti zemřel.

bd5

A druhá předzvěst se zřejmě týkala našeho blížícího se finále. Nápis jsme mohli vidět ve stavební zóně, kde pracoval Abraham a skupina z Alexandrie. Na ceduli bylo napsáno: „Velké věci se blíží. Obchodní dům Woodlands. Dorazili jste do cíle.“ Je velice pravděpodobné, že tato cedule naznačovala o mnoho větší problémy, než byli chodci, kteří na Abrahamovu skupinu zaútočili.

bd5

4. Skupina začíná přebírat autoritu

Noah sice umřel, ale předtím si stihl zapsat do deníku od Rega větu: „Tohle je začátek“ Tato věta symbolizuje to, že Rick a jeho skupina převezmou Alexandrii a přemění ji k lepšímu. Tentokrát jsme tu měli Abrahama, který svým kolegům na stavbě ukázal, jak se to dělá a jejich šéf se vzdal své funkce a doporučil, aby za něj nastoupil Abraham. Po událostech, které se staly (smrt Aidena a Noaha) se Glenn bude snažit postarat o to, aby se to již nikdy neopakovalo. Rick a Michonne už mají pod kontrolou zákon, Daryl je náborář a Sasha má nově vytvořenou pozici- hlídka na věži. Dokonce i Maggie je na vysoké pozici, kdy je konzultantka Deanny.

bd5

Skupina je tam sice chvíli, ale už ukázala svoji sílu, autoritu a užitečnost pro Alexandrii. A naštěstí i obyvatelé Alexandrie vidí, že si Rickova skupina dokáže s věcmi poradit lépe, než oni.

5. Vývoj charakterů

V této epizodě jsme mohli zase sledovat vývoj charakterů:

Eugene- No konečně jsme viděli, že má Eugene taky koule! Po tom, co řekl, že ještě není na boj připravený, ukázal svůj charakter, když odnesl zraněnou Taru ven z budovy a potom zachránil Glenna a Nicholase, když odlákal chodce hlasitou hudbou v autě.

Aiden- Aiden moc vývoje neměl šanci ukázat. Ale když umíral, přiznal, že členové předchozí skupiny umřeli kvůli tomu, že Nicholas s Aidenem zpanikařili.

Noah- Byla to vždy milá postava s dobrým charakterem, ale byl se skupinou jen chvíli. V této epizodě ukázal, že chce se skupinou i komunitou v Alexandrii doopravdy být, osud měl ale naneštěstí jiné plány.

Nicholas- Za tu krátkou chvíli, co ho známe, jsme se o něm nedozvěděli nic dobrého, ale alespoň jsme v tomto díle měli možnost vidět jeho pravou tvář. Opustil Aidena a poté taky Glenna s Noahem, jen aby si zachránil vlastní život.

Gabriel- O něm jsme se stejně jako o Nicholasovi nedozvěděli nic dobrého. Své ovečky nechal venku před kostelem na pospas smrti a sám byl zavřený v kostele a stejně je přesvědčený o tom, že Rick a jeho skupina jsou horší, než on sám. Doufejme, že Deanna jeho slova nebude brát moc vážně. Jak by mohla uvěřit, že je skupina s malým miminem tak zlá? Ale na druhou stranu… Teď když se skupina vrátí bez jejího syna, plus věci, které řekl Gabriel… Situace v Alexandrii se jistě vyhrotí.

Zase budeme rádi, když nám vaše názory a postřehy napíšete do komentářů :-)

Článek pro vás připravila: *Athelasil*

[fbcomments]
-reklama-