V dnešní době jen těžko najdete film, který by neměl svůj vlastní soundtrack. Od dob, kdy byla vizuální média obohacena o zvukovou stopu, se stal soundtrack nedílnou součástí každého filmu, seriálu ba dokonce televizního pořadu. Některé soundtracky jsou tak dobré, že se později vydávají i jako hudební alba. V tomto článku bych se rád zaměřil na ty nejlepší filmové soundtracky, které na mne udělaly opravdový dojem. 

Předem bych rád upozornil na to, že můj výběr je čistě subjektivní. Vybíral jsem soundtracky na základně filmů, které jsem viděl, nikoli na základě těch, které jsem doposud neměl tu čest zhlédnout. Jak už z úvodu vyplývá, jedná se o můj subjektivní výběr, tedy jednoduše řečeno: Nejedná se o žádné celosvětové statistiky.

10. TRANSFORMERS

ZDROJ: Transformers

Na desáté místo bych umístil sérii filmů o robotických formách života, které útočí a zároveň chrání naši planetu. Mám samozřejmě na mysli sérii zvanou jako Transformers. Souboj autobotů a deceptikonů trvá již bez mále jedenáct let (první hraný snímek Transformers vyšel v roce 2007). Soundtrack každého snímku je velmi bohatý, ale za ty nejlepší považuji ty u prvního a čtvrtého dílu. Jako ukázku uvedu část z prvního dílu, jehož soundtrack se stal natolik známý, že byl vydán i jako samostatné hudební album pod názvem Transformers: The Score. Kompletní soundtrack ZDE. 

9. DUNKERK

ZDROJ: Dunkirk

Jako další tady máme loňský snímek Dunkerk jehož soundtrack si mne získal především kvůli napjaté atmosféře, která je ve filmu velmi důležitá. Právě díky tomuto zvukovému doprovodu je člověk opravdu silně napjatý. Za tento soundtrack vděčíme uznávanému skladateli Hansi Zimmerovi, který se postaral o nespočet kvalitních soundtracků k mnoha kvalitním filmům. Musel bych sestavit samostatný žebříček, abych zde zmínil všechny jeho úžasné počiny. Nicméně i přesto toto jméno v tomto žebříčku ještě uvidíme. Kompletní soundtrack ZDE. 

8. SHERLOCK HOLMES

ZDROJ: Sherlock Holmes

Máme tady další soundtrack z dílny Hanse Zimmera, tentokrát se jedná o filmové zpracování známé detektivky Arthura Conana Doyla. Sherlock Holmes s Robertem Downeym Jr. v hlavní roli je moderní ojedinělé zpracování tohoto detektiva. Herecké výkony, a to nejen ty hlavního představitele, jsou vskutku výtečné, stejně tak i soundtrack, který film doprovází. Kompletní soundtrack ZDE. 

7. VELKÝ GATSBY

ZDROJ: The Great Gatsby

Opět tady máme film založený na knižní předloze. Příběh zasazený do léta roku 1922, kdy bohatý mladík Jay Gatsby pořádá své majestátní večírky, aby udělal dojem na dívku svých snů, která žije přesně na druhé straně zálivu. O soundtrack k filmu se postaral Craig Armstrong a i přesto, že to nejsou přímo jeho hudební počiny, které soundtrack filmu dělají tak skvělým, zaslouží si uznání za tak skvělý výběr. Film se sice odehrává v 20. letech minulého století, ale příliš staré hudby nečekejte. Ve snímku zazní nejedna moderní skladba, která navzdory svému roku vzniku, do příběhu krásně zapadá a dělá atmosféru filmu poněkud více uvěřitelnější. Kompletní soundtrack ZDE.

6. PIRÁTI Z KARIBIKU

ZDROJ: Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

V dnešní době neexistuje mnoho filmových fanoušků, kteří by neznali snímek Piráti z Karibiku. Když jste jej neviděli, minimálně jste o něm slyšeli, ale co je více než jisté, že znáte ústřední melodii této filmové série, která se běžně používá v muzikálních či jiných zpracováních. O hlavní soundtrack filmu se postaral skladatel Klaus Badelt, se kterým mu však, jak sám tvrdí, pomáhal samotný Hans Zimmer, který se později postaral o soundtrack k třem dalším pokračováním (k poslednímu dílu složil soundtrack Geoff Zanelli).

5. PÁN PRSTENŮ       

ZDROJ: Lord of the Rings

Howard Shore, to je jméno skladatele, kterému vděčíme za soundtrack k filmové trilogii Pán prstenů a později i prequelové trilogii Hobit: Cesta tam a zase zpět. Myslím, že není nikdo, kdo by řekl, že byl soundtrack v těchto dvou filmových trilogií špatný. Především filmová trilogie Pána prstenů se stala velmi kultovní, stejně tak i její soundtrack.

4. X-MEN: PRVNÍ TŘÍDA

ZDROJ: X-Men: First Class

Za soundtrack k tomuto filmovému počinu vděčíme dvou mužům, ten první je Henry Jackman a ten druhý Jo Blankenburg. Prequelový snímek X-Men: První třída nám ukazuje vznik Xavierovy školy pro nadanou mládež, také původ sporu Charlese Xaviera a Erika Lehnsherra a mnohem víc. Kompletní soundtrack ZDE. 

3. TEMNÝ RYTÍŘ (POVSTAL)

ZDROJ: The Dark Knight and The Dark Knight Rises

Název Vás může poněkud zmást, jelikož žádný snímek s tímto jménem neexistuje. Samozřejmě, že se jedná o dva různé filmy – Temný rytíř a Temný rytíř povstal. Oba snímky jsou součástí Nolanovy trilogie o temném strážci Gothamu. Trilogie je hodnocena velmi pozitivně, a to především díky druhému dílu (Temný rytíř), ve kterém vidíme postavu Jokera ztvárněnou zesnulým hercem Heathem Ledgerem.

Na soundtracku k filmu Temný rytíř pracoval Hans Zimmer spolu s Jamesem N. Howardem, zatímco na posledním dílu trilogie pouze a jenom Hans Zimmer. Podobně jako u Dunkerku, tak i tady soundtrack vytváří neuvěřitelné napětí, zde je však poněkud větší, a to především díky hereckému výkonu Heatha Ledgera coby Jokera. Kompletní soundtrack Temný rytíř ZDE. Kompletní soundtrack Temný rytíř povstal ZDE.

2. KRÁL ARTUŠ: LEGENDA O MEČI

ZDROJ: King Arthur: Legend of the Sword

Loňský snímek Guye Ritchieho (který mimochodem režíroval i snímek Sherlock Holmes), Král Artuš: Legenda o meči, je nové filmové zpracování Artuše a rytířů kulatého stolu. Film se rozhodně nemůže stydět za dvě věci, a to je střih (James Herbert) a soundtrack (Daniel Pemberton). Oba dva prvky fungují ve filmu opravdu skvěle a vzájemně se doplňují. I přesto, že jsem k filmu zpočátku přistupoval velmi skepticky, celkový výsledek mne naopak velmi potěšil. Kompletní soundtrack ZDE. 

1. STAR WARS

ZDROJ: Star Wars

Někteří jsou překvapeni, jiní zase ne. Na první místě v žebříčku se umístila sága Star Wars (Hvězdné války), která loni dostala svou 8. epizodu – The Last Jedi (Poslední z Jediů). Sága Star Wars začala před více jak 40 lety, a ještě stále neskončila. V současné době nás čeká ještě poslední, 9. epizoda, která by měla uzavřít příběh točící se kolem rodiny Skywalkerových. Nevěšte však hlavy. Skywalkerové se sice blíží ke svému konci, nicméně nás v budoucnu čeká zcela nová, blíže nespecifikovaná, trilogie, která by se už neměla týkat rodu Skywalkerů. Letos nás dokonce čeká již druhý snímek ze série tzv. Anthology a to Solo, který nám ukáže mladého Hana Sola a jeho dobrodružství.

O hudební doprovod k této sáze se stará již dlouhá léta skladatel John Williams. Nepodílel se pouze na jednom z filmů, a to právě na Anthology snímku Rogue One: Star Wars Story a nebude se podílet ani nadcházejícím snímku Solo: A Star Wars Story. Výběr těch nejlepších skladeb z této kultovní série, naleznete níže.

Tohle byl můj subjektivní výběr těch nejlepších soundtracků. Jak se Vám žebříček líbil? Souhlasíte s ním nebo byste jej uspořádali jinak? Jaký je Váš oblíbený filmový soundtrack? Napište nám Váš názor dolů do komentářů a nezapomeňte hlasovat v anketě.