Filmový průmysl již existuje slušnou řádku let, avšak pokud se v dnešní době někoho zeptáte, které filmy jsou podle něj ty nejlepší ze všech, tak nejspíš zmíní filmy vzniklé v posledních třiceti letech. A také je velice pravděpodobné, že většina z těchto filmů bude produktem 90. let minulého století.

Oblíbenost filmů z doby, kdy vznikla Česká republika, potvrzují i oficiální žebříčky tuzemských a světových filmových databází. Je možné, že právě v devadesátých letech gradovala éra zaměřování se na scénář a postavy, nikoliv vizuální efekty a natáčení před zeleným plátnem, proto vzniklo tolik skvělých snímků. A právě o tom bude dnešní žebříček, protože se podíváme na 5 nejlepších filmů, které nám divoké devadesátky daly.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Tento film je mnohými označován za jeden z nejlepších filmů 90. let, ale také je považován za nejlepší film, který Quentin Tarantino stvořil. A my naprosto souhlasíme. Pulp Fiction je dnes totiž už kultovní záležitost a hlášky, které v tomto filmu padnou, jsou tak legendární, že jakmile je vyslovíte, tak každý hned pozná, z jakého filmu to je. A navíc, dokázali byste zmínit ikoničtější duo, než je Vincent Vega a Jules Winnfield?

Forrest Gump (1994)

Tom Hanks za svou dlouhou kariéru ztvárnil desítky zajímavých a ikonických postav, ale asi žádná z nich není tak populární, jako chlapík sedící na autobusové zastávce, pojídající bonboniéru a vyprávějící svůj životní příběh náhodným lidem. A je to jeden zatraceně zajímavý životní příběh, který vás dokáže dojmout, rozesmát a dokonce vás i přiměje k zamyšlení.

Zelená míle (1999)

A máme tady další film s Tomem Hanksem v hlavní roli. The Green Mile, nebo také Zelená Míle, je mysteriózní drama, u kterého každému divákovi musí ukápnout alespoň jedna slzička. Pokud jste tento film ještě neviděli, tak to okamžitě napravte, jedná se o klenot kinematografie nejen z 90. let. Pokud bychom měli sestavit seznam filmů, které by měl každý vidět, tak tento snímek se na něm rozhodně ocitne.

Sedm (1995)

Sedm je opravdu skvělý detektivní film, po jehož nevídaném úspěchu se marně snaží jiní filmoví tvůrci kráčet v jeho šlépějích a získat tak alespoň z poloviny tolik chvály. Brad Pitt a Morgan Freeman hrají dva detektivy, kteří pronásledují masového vraha (hraje Kevin Spacey), jehož vraždy symbolizují sedm hlavních hříchů. A nutno říci, že všichni zahráli své role naprosto perfektně. Avšak největší zásluhu na úspěchu tohoto filmu má nejspíš bravurní režisér David Fincher, který produkci vedl tím správným směrem.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Znáte takové to klišé, že každý trestanec tvrdí, že je nevinný? A teď si představte, že je někdo opravdu nevinný, ale nikdo mu to nevěří, je křivě obviněn a skončí ve vězení. A přesně o tom je Vykoupení z věznice Shawshank. Film byl natočen podle knihy od mistra svého řemesla Stephena Kinga, která vypráví příběh muže jménem Andy Dufresne. Tento muž byl křivě obviněn z vraždy a tak skončí za mřížemi ve věznici Shawshank. Film byl nominován na 7 Oscarů, avšak i přes svůj nemalý úspěch po celém světě nevyhrál ani jednoho.

Další ikonické snímky z devadesátek: Jurský Park (1993), Schindlerův seznam (1993), Pelíšky (1999), Mlčení jehňátek (1991), Zachraňte vojína Ryana (1998), Matrix (1999), Kult hákového kříže (1998) a mnoho dalších

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz