Filmový průmysl již existuje slušnou řadu let, avšak pokud se v dnešní době někoho zeptáte, které filmy jsou podle něj ty nejlepší ze všech, tak nejspíš zmíní filmy vzniklé za posledních 30 let. A také je velice pravděpodobné, že většina z těchto filmů bude produktem 90. let minulého století.

Oblíbenost filmů z doby, kdy vznikla Česká republika, potvrzují i oficiální žebříčky tuzemských a světových filmových databází. Je možné, že právě v devadesátých letech gradovala éra zaměřování se na scénář a postavy, nikoliv vizuální efekty a natáčení před zeleným plátnem, proto vzniklo tolik skvělých snímků. A právě o tom bude dnešní žebříček, protože se podíváme na 5 nejlepších filmů, které nám divoké devadesátky daly.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Zdroj: Miramax Films

Tento film je mnohými označován za jeden z nejlepších filmů 90. let, ale také je považován za nejlepší film, který Quentin Tarantino stvořil. A já s těmi tvrzeními naprosto souhlasím. Pulp Fiction je dnes totiž už kultovní záležitost a hlášky, které v tomhle filmu padnou, jsou tak legendární, že jakmile je vyslovíte, tak každý hned pozná, z jakého filmu to je. A navíc, dokázali byste zmínit ikoničtější duo, než je Vincent Vega a Jules Winnfield?

Forrest Gump (1994)

Zdroj: Paramount Pictures

Tom Hanks za svoji dlouhou kariéru ztvárnil desítky zajímavých a ikonických postav, ale asi žádná z těchto postav není tak známá, jako ten chlapík sedící na autobusové zastávce, pojídající bonboniéru a vyprávějící svůj životní příběh náhodným lidem, kteří se čistě náhodou ocitli na té samé autobusové zastávce. A je to jeden zatraceně zajímavý životní příběh, který vás dokáže dojmout, rozesmát a dokonce vás i přiměje k zamyšlení se nad všelijakými věcmi, se kterými se potýkají lidé po celém světě.

Zelená míle (1999)

Zdroj: Warner Bros.

A máme tady další film s Tomem Hanksem v hlavní roli. The Green Mile, nebo také Zelená Míle, je mysteriózní drama, u kterého každému divákovi musí ukápnout alespoň jedna jediná slzička. A pokud někomu ne, tak se nejspíš jedná o sociopata. Pokud jste tento film ještě neviděli, tak to okamžitě napravte, protože bych tento film doporučil úplně všem, i když třeba preferují komedie. Pokud bych měl sestavit seznam filmů, které by měl každý vidět, tak tento se na něm rozhodně ocitne.

Sedm (1995)

Zdroj: New Line Cinema

Sedm je opravdu skvělý detektivní film, po jehož nevídaném úspěchu se marně snaží jiní filmoví tvůrci kráčet v jeho šlépějích a získat tak alespoň z poloviny tolik chvály. Jenže toto je jedinečný film a je v podstatě nemožné jej úspěšně napodobit. Brad Pitt a Morgan Freeman hrají dva detektivy, kteří pronásledují masového vraha (hraje Kevin Spacey), jehož vraždy symbolizují sedm hlavních hříchů. A je nutno říci, že všichni zahráli své role zkrátka perfektně. Avšak největší zásluhu na úspěchu tohoto filmu má nejspíš bravurní režisér David Fincher, který produkci vedl tím správným směrem.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Zdroj: Sony

Znáte takové to klišé, že každý trestanec tvrdí, že je nevinný? A teď si představte, že je někdo opravdu nevinný, ale nikdo mu to nevěří, je křivě obviněn a skončí tak ve vězení. A přesně o tom je Vykoupení z věznice Shawshank. Film byl natočen podle knihy od mistra svého řemesla Stephena Kinga, která vypráví příběh muže jménem Andy Dufresne. Tento muž byl křivě obviněn z vraždy a tak skončí za mřížemi ve věznici Shawshank. Film byl nominován na 7 Oscarů, avšak i přes svůj nemalý úspěch po celém světě nevyhrál ani jednoho.

Další ikonické snímky z devadesátek: Jurský Park (1993), Schindlerův seznam (1993), Pelíšky (1999), Mlčení jehňátek (1991), Zachraňte vojína Ryana (1998), Matrix (1999), Kult hákového kříže (1998)

-reklama-