Slavná americká herečka Marilyn Monroe, která se v 50. letech minulého století stala symbolem krásy, zemřela ve svém domě za záhadných okolností ve věku 36 let. Byla tehdy na vrcholu své herecké kariéry, znala se s vlivnými osobnostmi a proto se okolo její smrti dodnes objevuje mnoho spekulací. 1. června uplynulo 96 let od jejího narození.

Americká filmová herečka, modelka, zpěvačka a producentka Marilyn Monroe se narodila 1. června 1926 v Los Angeles. Většinu svého dětství trávila v pěstounské péči nebo v sirotčinci. Když jí bylo 20 let, podepsala smlouvu s filmovým studiem Twentieth Century Fox a věnovala se modelingu. Role ve filmu Asfaltová džungle (1950) jí přinesla první úspěch, který byl následován klasikami jako Neobtěžuj se klepáním (1952), Niagara (1953), Páni mají radši blondýnky (1953), Slaměný vdovec (1955) či Někdo to rád horké (1959). Její poslední film Něco musí prasknout z roku 1962 již kvůli její nečekané smrti nebyl dokončen.

V osudovou noc 4. srpna 1962 slavná herečka telefonovala několika lidem. Mezi nimi byl také Peter Lawford, starý hereččin přítel a manžel sestry Johna F. Kennedyho. Podle Lawforda se zdálo, že Monroe byla v posledních okamžicích svého života pod vlivem drog a měl pocit, že se s ním loučí. Znepokojen jejím stavem obvolal několik známých, aby zkontrolovali, zda je herečka v pořádku. Dovolal se také hospodyni Eunice Murray, která potvrdila, že herečka je v naprostém pořádku. O pár hodin později však hospodyně sama zavolala hereččinu psychiatrovi a společně našli slavnou krásku mrtvou v jejím pokoji.

Marilyn Monroe podle zprávy vyšetřovatele užila před svou smrtí více než 40 pilulek Nembutalu, ale v žaludku nebyly nalezeny žádné tablety. Soudní expert později vysvětlil, že to bylo důsledkem skutečnosti, že pravidelně užívala drogy. Tablety v žaludku se tedy rozpustily rychleji, než tomu bývá u lidí, kteří nejsou drogově závislí. Tato skutečnost je však dodnes zdrojem konspiračních teorií, které tvrdí, že herečka nezemřela předávkováním, ale byla zabita agenty CIA, FBI nebo dokonce svou hospodyní.

Konspirační teoretici naznačují, že Monroe měla vztah s Robertem Kennedym, mladším bratrem amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Mimochodem i se samotným prezidentem se údajně stýkala ve více než přátelském duchu. Dle konspiračních teorií tedy měla být zabita vládními agenturami, protože vyhrožovala, že odhalí vládní tajemství, které jí ve slabé chvilce prozradil prezident Kennedy. Podle novináře Anthonyho Skaduta měla herečka jakýsi „červený deník“, který obsahoval tajné vládní informace.

Soudní doktor dokonce nemohl provést kompletní pitvu, protože podle jeho slov obdržel tělo herečky s poničeným žaludkem a střevy. To ovlivnilo toxikologickou analýzu, která ho vedla k přesvědčení, že Monroe mohla být zavražděna. Do toxikologické laboratoře byly na analýzu odeslány také jiné orgány, nebyly však provedeny žádné testy. Jediné části těla, které podstoupily pečlivou analýzu, byly vzorky její krve a jater.

Marilyn Monroe, John Kennedy (vlevo) a Robert Kennedy (vpravo) v květnu 1962, FOTO Cecil W. Stoughton, commons.wikipedia.com

Druhou teorií je, že ji pro peníze zavraždila její hospodyně, protože po nalezení hereččina těla často měnila svou výpověď a chovala se velmi podivně. Jak to bylo doopravdy, se s největší pravděpodobností již nikdy nedozvíme. Každopádně faktem je, že vyšetřování její smrti bylo podezřele rychlé a 27. srpna 1962 učinil soudní lékař okresu Los Angeles dr. Theodore Curphey závěrečné ohlášení pro veřejnost, že smrt nastala akutní otravou barbituráty a jednalo se o sebevraždu.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz