Irský herec, filmový producent a ekolog Pierce Brosnan se proslavil rolemi v bondovkách Zlaté oko, Zítřek nikdy neumírá, Jeden svět nestačí a Dnes neumírej. Jak se herec, který právě slaví osmašedesáté narozeniny změnil a čemu se dnes věnuje?

Pierce Brosnan se stal pátým hercem, který propůjčil tvář nejslavnějšímu tajnému agentu Jamesi Bondovi. Brosnan si postupně zahrál Bonda ve čtyřech filmech a pomohl udržet odkaz agenta 007 při životě i po pádu železné opony a v 21. století.

Narodil se 16. května 1953 ve městě Drogheda v Irsku. Když byl ještě kojencem, jeho otec rodinu opustil. Když mu byly čtyři roky, přestěhoval se s matkou do Londýna, kde ho vychovávali především prarodiče. Po jejich smrti krátce žil s tetou a strýcem. V roce 1975 dokončil studia na Drama Centre a zamířil na divadlo. Tennessee Williams si ho osobně vybral do hlavní role britského provedení hry The Red Devil Battery Sign. Brosnanův herecký talent způsobil vcelku pozdvižení a herec má dodnes schovaný Williamsův dopis, ve kterém se píše pouze: „Díky Bohu za tebe, můj drahý chlapče.“

Kromě divadla se také začal objevovat v menších rolích ve filmech jako Rozbité zrcadlo nebo Dlouhý velký pátek. V roce 1985 nechyběl v životopisné televizní mini sérii o první ženě, která se dostala do britského parlamentu. Díky Nancy Astorové se tak dočkal první nominace na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli seriálu, mini série nebo televizního filmu.

V 80. letech se přestěhoval do Jižní Kalifornie a následně ho proslavila role v úspěšném seriálu Remington Steele. Už tehdy se o něm uvažovalo jako o herci, který by se mohl stát novým představitelem Jamese Bonda. Jenže kvůli závazkům na televizní obrazovce slavnou roli tenkrát nezískal – ani ji nemohl přijmout.

O zhruba dekádu později už bylo všechno jinak. Brosnan se postupně objevil ve čtyřech bondovkách, které odkaz nejslavnějšího agenta s povolením zabíjet zdárně přenesly do moderního 21. století. Mimo jiné se stal nejoblíbenějším Bondem od Quentina Tarantina.

Bondovky ale nezůstaly jeho jedinými filmovými hity. Podobně dobře si mimo jiné vedl i romantický muzikál Mamma Mia!, přestože se v něm pokusil o zpěv. Dále si zahrál ve filmech Muž ve stínu, Převrat, Poslední přežije, Stopy spravedlnosti a v seriálu The Son. Aktuálně natáčí moderní muzikálovou verzi Popelky a ještě letos nebo příští rok na jaře jej diváci uvidí jako Ludvíka XIV., řečeného Král Slunce, v dobrodružném fantasy filmu The King’s Daughter. Objeví se také ve filmech Black Adam, The Misfits, The Medusa či The Last Rifleman.

Od roku 1980 byl ženatý s australskou herečkou Cassandrou Harrisovou, se kterou měl vztah od konce 70. let. Mají spolu jedno dítě, 13. září 1983 se jim narodil syn Sean. Brosnan na konci 80. let adoptoval Charlotte a Christophera, Cassandřiny děti z předchozího vztahu. Cassandra Harrisová zemřela v roce 1991. V roce 2001 se oženil s americkou novinářkou Keely Shaye Smithovou, se kterou se seznámil v roce 1994 v Mexiku. Mají spolu dvě děti, 13. ledna 1997 se jim narodil syn Dylan Thomas, 27. února 2001 se jim narodil syn Paris Beckett.

Dlouhodobě se zajímá o ekologii a osobně se angažuje v konkrétních otázkách ochrany přírody – mimo jiné bojuje za ochranu životního prostředí v oceánech a mořích. Od roku 2001 je vyslancem dobré vůle při UNICEF. Zaměřuje se na kampaně za práva dětí a proti AIDS. Podporuje manželství mezi stejnými pohlavími. V roce 2003 byl anglickou královnou vyznamenán čestným řádem Britského impéria za „mimořádný přínos britskému filmovému průmyslu“. Miluje malování a moderní umění.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR