První polovina čtvrté série Agents of S.H.I.E.L.D. je za námi, a tak je čas k tomu, abychom si shrnuli vše, co se prozatím povedlo, nepovedlo, nebo co bychom rádi viděli, až se seriál v lednu vrátí s druhou polovinou série.

TOHLE SE POVEDLO 

Jako první se podíváme na to, co se tvůrcům v první polovině série povedlo. I přesto, že názory na čtvrtou sérii jsou rozpačité, podle mě je zdařilých věcí hned několik. Zde je seznam.

1. GHOST RIDER

Jako první stojí za zmínku samozřejmě samotný Ghost Rider. Už všechen promo materiál naznačoval před startem vysílání, že se čtvrtá série ponese v duchu ďábelského jezdce. První rozpaky nastaly ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, že nás nebude čekat Johnny Blaze, nýbrž jeden z jeho komiksových nástupců Robbie Reyes. Jenže s tímhle se tvůrci dovedli popasovat na výbornou. Příběh kolem Reyese do děje seriálu zřejmě pasuje mnohem lépe, než by pasoval příběh kolem Blaze. A navíc se sluší dodat, že herec Gabriel Luna možná v Reyesovi našel svou životní roli, jako jezdec byl parádní.

Na výbornou se povedli i efekty okolo Ghost Ridera. Ať už se jedná o jeho Hell Charger, přeměna v ohnivou lebku nebo spalování jeho obětí. Na seriál šlo o vskutku nadprůměrně provedené efekty. Znovu se ukázalo, že Marvel je silná značka a může si je dovolit i do seriálu.

2. JEFFREY MACE

Poslední scéna třetí řady nám oznámila, že Phil Coulson nadále již nebude ředitelem S.H.I.E.L.D.u, a tak jsme celé léto spekulovali, kdo z již ustálených MCU postav by ho ve funkci mohl nahradit. Nejčastěji se zmiňovala jména jako Maria Hill, Melinda May, Tony Stark, či dokonce Nick Fury. Proto bylo překvapením, že byl do role ředitele obsazen nový herec Jason O’Mara. Jenže jeho postava Jeffrey Mace do příběhu zapadla celkem dobře.

V komiksech byl Jeffrey Mace superhrdinou s přezdívkou Patriot, jednu dobu dokonce nahadil Stevea Rogerse jako Captain America. V seriálu je pro změnu Inhumanem s nadlidskou sílou, proto jsme celou dobu čekali, zda se Patriota dočkáme i tady. A v posledním podzimním díle Mace skutečně oblekl svůj superhrdinský oblek a osobně pomohl agentům v boji.

3. JOHNNY BLAZE

V odstavci o Ghost Riderovi jsem již psal, že si tvůrci do seriálu nevybrali klasického Ridera Johnnyho Blazea, nýbrž méně známého Robbieho Reyese. To ale neznamená, že se Blaze v seriálu neukázal. V jedné z epizod, ve které nám Robbie odhalil svůj origin story, se totiž původní Ghost Rider objevil také. Právě Johnny Blaze Reyesovi předal své schopnosti. Pravděpodobně to značí, že se Blazeův Ghost Rider ve světě MCU již v minulosti nějakou dobu vyskytoval. Dočkáme se proto někdy prequelového seriálu s Johnnym Blazem? Každopádně, tohle nečekané cameo se zkrátka povedlo!