Sympatický chirurg Hawkeye Pierce je jednou z nejoblíbenějších postav neméně populárního seriálu M*A*S*H. Diváci si ho mohou pamatovat pro jeho břitký a svérázný humor, věčný nadhled i dobráckou snahu pomáhat svým přátelům. Spolu s Trapperem Johnem, později pak kapitánem Hunnicuttem, vytvářeli nerozlučnou dvojičku, sarkasticky komentující dění v lékařském vojenském táboře i průběh samotné války v Koreji.

Alan Alda, původním jménem Alphonso D´Abruzzo, se proslavil právě touhle rolí. Narodil se 28. ledna 1936 v New Yorku. Již od raného dětství hrával v různých divadlech (podařilo se mu dokonce nakouknout i na Broadway), takže mu nechyběly herecké zkušenosti, které mohl při natáčení uplatnit.

Embed from Getty Images

V sedmi letech bohužel prodělal obrnu. Pomohla mu experimentální léčba. Po dvou letech začal znovu hýbat nohama, takže se mohl vrátit zpět do školních lavic za svými spolužáky.

Fanoušci amerického protiválečného seriálu M*A*S*H můžou mluvit o štěstí, neboť Alan Alda zvažoval, že roli Hawkeye odmítne, čímž by odmítl také šest Zlatých Glóbů a dvě ceny Emmy za režii a televizní výkon. Seriál to však neměl na poli kinematografie vůbec snadné. Zpočátku byl přijat spíše s rozpaky a teprve s dalšími sériemi si vybudoval svou vlastní fanouškovskou základnu. Alda se začal postupně zapojovat do samotné tvorby jednotlivých epizod, přicházel s vlastními postřehy či nápady.

Po konci v M*A*S*H v roce 1983 se věnoval vlastní filmové produkci, povětšinou reflektující mezilidské vztahy v moderní americké civilizaci. Namátkou vyjmenujme snímky jako Čtyři roční období nebo Betsyina svatba. Český divák si ho mohl všimnout také v Mostu špionů s Tomem Hanksem, Po čem ženy touží s Melem Gibsonem a Helen Hunt či v seriálech jako Ray Donovan, Černá listina a Pohotovost.

Embed from Getty Images

Alan Alda rovněž účinkoval ve filmech Woodyho Allena. Jeho role povětšinou nebývají příliš velké, nicméně skoro pokaždé je jeho přítomnost osvěžující živou vodou, která filmu dodává patřičný náboj.

Co se osobního života týče, Alda patří k menšině hollywoodských herců, kterým jedno manželství vydrželo po mnoho let. Od roku 1957 je totiž sezdaný s klarinetistkou Arlene Weiss.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:CSFD.cz, Wikipedie.cz
Patrik Strohbach
Filmový nadšenec, nekritický obdivovatel westernů, miláček seriálů, vášnivý čtenář a zapálený autor všemožných příběhů. Umění je mým hobby, životní cestou, směrem i filozofií. Kromě toho se věnuju fotbalu, občas si jdu zaběhat nebo si zajdu na dobrou večeři.