Také do Čech, byť se značným zpožděním, dorazila vlna historických filmů a seriálů, připomínajících významné postavy historie. Příkladem je úspěšný film režiséra Slávka Horáka Havel, nový seriál České televize Němcová, nebo velkofilm Petra Jákla Jan Žižka. A na uvedení čeká také snímek Jako letní sníh věnovaný světoznámému pedagogovi J. A. Komenskému. Zatímco ctihodného „učitele národů“ bude hrát Alois Švehlík, jeho syn David se ve filmu objeví jako jeho mladší já.

Mimochodem, je to další počin, v němž otec a syn Švehlíkovi účinkují vedle sebe. V neděli se společně ukázali v televizní premiéře tragikomedie Jiřího Mádla Na střeše, jež se právem stala vítězem žebříčku sledovanosti, když pokořila Vánoční Kameňák na Nově. Skvělý výkon navíc předvádí oba herci v repríze seriálu České televize Já, Mattoni.

Šťastná nešťastná náhoda

V této souvislosti stojí za to připomenout, že Alois Švehlík, jenž často zůstává ve stínu jiných slavnějších kolegů, se v poslední době dočkal dvou významných rolí. Bohužel však především díky nešťastné náhodě. V případě seriálu Já, Mattoni na poslední chvíli nahradil Jiřího Bartošku, což se nakonec ukázalo jako velmi šťastné rozhodnutí. Smutné okolnosti rovněž souvisely s jeho obsazením do filmu Na střeše. Původně měl totiž hlavní roli vytvořit Jan Tříska, ten však den před zahájením natáčení za podivných okolností zemřel. A je zajímavé, že Tříska byl též náhradníkem, protože podle první Mádlovy představy měl postavu osamělého seniora, jenž se ujme vietnamského mladíka, vytvořit známý švýcarský herec Bruno Ganz.

Komenský versus Rembrandt

V případě televizního dokudramatu Jako letní sníh režiséra Lubomíra Hlavsy, který Česká televize natočila k letošnímu 350. výročí narození J. A. Komenského, už byl Alois Švehlík jasným favoritem. Nadějně působí rovněž obsazení dalších postav. Igor Bareš se stal představitelem slavného malíře Rembrandta, který Komenského portrétoval. Jejich vztah tvoří podstatnou část děje, zatímco Rembrandt maluje, Komenský mu vypráví o svém pohnutém životě. Tvůrci si byli od počátku vědomi toho, že mnoho lidí o osudech této výjimečné osobnosti téměř nic neví, v lepším případě si ji vybaví jako významného pedagoga, a to navzdory faktu, že se Komenský umístil v anketě o největšího Čecha na čtvrtém místě. Ostatně, také Rembrandt si původně myslel, že za honorář portrétuje další celebritu.

Jistě není zanedbatelné, že se snímek realizuje i v anglické a švédské verzi a jeho tvůrci počítají s tím, že bude uveden v zahraničí. Česká televize by jej měla odvysílat již letos, koncem roku a postupně má být promítán i v kinech.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz