Konec osmé řady American Horror Story, která nesla podtitul Apocalypse, nadešel. V desáté a zároveň poslední epizodě jsme se rozloučili s našimi postavami, které jsme poznali v řadě osmé, ale i s těmi, které známe již z dřívějších sérií. Zvrátily čarodějky apokalypsu? Jak zemřel Michael? To vše si rozebereme v naší poslední rekapitulaci týkající se osmé řady seriálu.

5. DÍKY, CORDELIE 

Flowers in Chania
giphy.com

Od té doby, co jsme na obrazovkách opět zahlédli postavu Cordelie, nám bylo jasné, že má tato vychytralá čarodějka nějaký plán. Desátá epizoda nám tento fakt potvrzuje tím, že její plán, ačkoli se objevily nějaké komplikace, vyšel a zachránil nejen její sestry čarodějky, ale také celé lidstvo. Cordelia však není tou, které se připisují zásluhy.

Velké dík patří také mladé čarodějce Mallory, která se vydala do minulosti, kde se s Michaelem vypořádala dřív, než nabral svou moc a stal se téměř neporazitelným. Vše bylo velmi těsné. Nebýt Cordelie, která obětovala svůj život, aby Mallory dosáhla plné síly, nestala by se ani jedna ze zmíněných věcí a Michael by pravděpodobně vládl světu.

I přesto, že Mallory v minulosti zavraždila Michaela a odvrátila konec světa, vděčíme spíše Cordelii, jelikož to byla právě ona, kdo vymyslel tento plán a obětoval pro něj svůj život, díky čemuž se povedl. Nicméně díky tomu, že Mallory zavraždila Michaela a změnila celou budoucnost, je teď jedinou osobou, která si vše pamatuje.

4. NÁVRATY STARÝCH ZNÁMÝCH TVÁŘÍ 

Flowers in Chania

Celá osmá řada se nese v duchu crossoveru jednotlivých sérií. Nejočekávanější epizodou byla pochopitelně ta šestá, kde jsme se po dlouhé době podívali do vraždícího domu v L. A. z první řady seriálu. Tam nás čekal návrat několika starých známých tváří, a to především Jessicy Lange, velmi oblíbené herečky, která odešla po čtvrté řadě.

Finále osmé řady je však plné překvapení a také dalších návratů. Kromě návratu postavy Delphine LaLaurie ze třetí řady jsme se dočkali také Marie Laveau v podobě Angely Bassett, která se v osmé řadě objevila vůbec poprvé. I přesto, že se v epizodě objevila jen na pár scén, bylo příjemné, vidět Angelu opět v akci.

Nesmíme opomenout ani Jessicu Lange, ta se totiž neobjevila jen v šesté epizodě, ale byla součástí i samotného finále, kde nám ukázala, jak tvrdá její postava opravdu je. Constance sledujeme v době, kdy ještě vychovává mladého Michaela, který si dělá, co se mu zlíbí. Po krátké hádce Michael odchází a je sražen autem. Constance má možnost jej zachránit, včas si však uvědomí, že je Michael opravdový netvor a nechává jej napospas osudu.

3. ZBYTEČNÉ CHARAKTERY 

Flowers in Chania
giphy.com

Začátek osmé řady nám představuje velké množství nových charakterů. V průběhu řady zjišťujeme, že nové postavy nebudou mít až takový význam. Finále nám však ukazuje ještě tvrdší realitu, a to takovou, že většina nových postav představených v osmé řadě, byly pouze vyplňující charaktery.

Timothy a Emily působili jako noví mladí protagonisté, kteří však nesehráli prakticky žádnou důležitou úlohu, kromě toho, že ve finále zplodili dalšího Antikrista. A co teprve Mr. Gallant a jeho babička Evie? Abychom však neházeli na charaktery osmé řady jenom špínu, zmíníme si i ty, které nějakým způsobem ovlivnily příběh a vyvinuly se.

Mezi tyto charaktery patří především Ms. Mead coby Michaelova rádkyně a náhradní matka a mladé čarodějky Mallory a Coco. Dále stojí za zmínku postavy Jeffa a Mutta, které jsme sice dlouho neviděli, avšak jim vděčíme za myšlenku na konec světa. Dinah Stevens také nebyla zcela zbytečná, jelikož dostala Michaela do Covenu.

2. KONEC JE NEVYHNUTELNÝ 

Flowers in Chania
giphy.com

Ačkoli byl svět zachráněn a apokalypsa odvrácena, zlo nebylo poraženo, jen zahnáno do ústraní. Finále nám totiž konečně odhaluje význam nových postav, konkrétně tedy dvojice Timothyho Campbella a Emily. Tento mladý pár jsme mohli sledovat v prvních epizodách osmé řady, kde společně přežívali v Outpostu 3. Poté, co byli otráveni androidem Ms. Mead a Ms. Venable, jejich příběh skončil.

Pokračování můžeme vidět až v samotném finále, kde je nám ukázáno, že ačkoli se tito dva nepotkali v Outpostu 3, stejně na sebe narazí. Timothy s Emily si k sobě najdou cestu a po několika letech zplodí dítě. Jejich syn však není normální dítě. Jedná se o druhý pokus Satana, jak zničit svět prostřednictvím tzv. Antikrista. Přesto, že se čarodějky snažily sebevíc, odvrátily konec světa pouze o pár let.

1. POSTŘEHY A CELKOVÉ SHRNUTÍ

Flowers in Chania
giphy.com

–Epizoda je první epizodou od šesté řady (American Horror Story: Roanoke), kde vidíme herečku Angelu Bassett. Ta se naposled objevila v šesté řadě jako Monet Tumusiime. Tentokrát si zopakovala roli Marie Laveau ze třetí řady seriálu (American Horror Story: Coven).

–Herečka Kathy Bates se ve finále objeví nejen jako android Ms. Mead, ale také jako Delphine LaLaurie, tedy postava, kterou ztvárnila ve třetí řadě (American Horror Story: Coven).

–Oba dva vynálezci, jak Jeff, tak i Mutt, byli umístěni do Outpostu 2. Ve druhé epizodě osmé řady se dozvídáme, že Outpost 2 byl krátce po pádu bomb napaden a jeho obyvatelé byli zmasakrováni.

Jessica Lange si podruhé v této řadě zopakovala roli Constance.

Několik nezodpovědných otázek a nesrovnalostí:

  • první řadě bylo zmíněno, že Antikrist je dítě ducha a člověka. Jak je tedy možné, že Timothy a Emily mohli zplodit dalšího Satanova syna, když byli oba dva lidé? Má to, co do činění s tím, že byli na začátku série oba vybráni do Outpostu 3?
  • Proč Misty nebojovala po boku čarodějek ve finální bitvě proti Michaelovi? Zemřela snad po pádu bomb?
  • Jaký význam měla Michaela návštěva Outpostu 3 v prvních třech epizodách? Kam chtěl vybrané obyvatele tohoto bunkru odvést?
  • Jak to, že jsme opět viděli Antona Szandora LaVeye v budoucnosti, když tento muž ve skutečnosti zemřel v roce 1997?

Tentokrát pro vás bohužel nemám ukázku na další díl. Nyní nastává opět fáze roku, kdy můžeme začít spekulovat o tom, jaké téma a o čem bude další série. Čekají nás totiž ještě dvě řady, než seriál úplně skončí. Na co se můžeme těšit v příštím roce? Máte nějaké tipy? A jak se vám líbilo finále osmé řady? Co říkáte na osmou řadu? Nebojte se vyjádřit svůj názor dolů do komentářů!