Úspěšný seriál American Horror Story poprvé zamířil na televizní obrazovky 5. října 2011, tedy před více jak devíti lety. Tehdy poměrně neobvyklá antalogie se za dlouhých devět let posunula zase o kus dál. Přesto, že kvalita seriálu v průběhu let spíše klesala, nedá se mu upřít jeho originalita. Níže se podíváme na to, jak se během devíti let American Horror Story měnilo, co vše nám stihlo ukázat a také na to, zda-li nám má ještě co nabídnout.  

Devět řad, devět různých témat. I tak by se dal seriál American Horror Story popsat. Antalogicky laděný televizní počin nás baví bezmála devět sychravých podzimů. Za tu dobu si získal značnou škálu příznivců, kteří každý rok hádají, o čem bude další série.

Hned z kraje nutno zmínit, že letos se symbolické 10. série nedočkáme. Jak možná tušíte, na vině je pandemie nového typu koronaviru, která ve světě řádí již několik měsíců. Nová řada nás tedy čeká až příští rok. Poněkud lepší zprávou je, že se vrátí spousta starých známých tváří, se kterými jsme se doposud mohli setkat.

Ohlédneme-li se zpět, zjistíme, že nám toho tvůrci American Horror Story, Ryan Murphy a Brad Falchuk, stihli za devět let naservírovat opravdu hodně. Dostali jsme sérii o domě, kde straší duchové, blázinci, čarodějkách, přehlídce zrůd, hotelu plném duchů, ztracené kolonii Roanoke, aktuálním politickém dění v USA alias kultu, konci světa a v neposlední řadě o letním táboře – opět plném duchů.

Témat jsme tedy dostali požehnaně. Některá byla zpracována lépe, jiná zase hůře. Všechny série však mají svou jedinečnou atmosféru, která je dělá od sebe odlišnými a zároveň jim dává jakési kouzlo. Odlišnost sérií poznáme i na úvodních titulcích, které jsou (až na šestou řadu) vždy velmi dobře vizuálně zpracované.

Úspěch každé série se dost liší, stejně tak i doba, ve které se odehrávají. Počáteční myšlenka tvůrců byla jednotlivá období střídat. Dobrým příkladem jsou např. první čtyři série, kde máme první řadu v současnosti, druhou v minulosti atd. Tento systém se však posléze změnil a období se začala střídat nahodile. Samozřejmě, že většina sérií obsahuje také flashbacky, bez kterých by American Horror Story nemohlo fungovat.

Rozbor a hodnocení každé série zvlášť by bylo na jeden článek opravdu velké sousto, a proto zmíníme jen ty nejlepší a nejzajímavější kousky. Nepochybně to bude první řada, která nese podtitul Murder House neboli dům, ve kterém se vraždilo.

Zápletka je poměrně prostá, avšak herecký um hlavních hrdinů a Murphyho vykreslení losangeleského domu, dělá z první série pevný a kvalitní odrazový můstek pro další série. Opomenout nesmíme tak nějak základní prvek celé série, a to je strach. Ten náročnější a otužilejší divák u celého seriálu příliš nepocítí. Pokud však nejsou vaše nároky vysoké, párkrát se u seriálu polekáte.

Víc než na děsivých scénách, které mají za úkol strašit diváka, si seriál zakládá na nechutném vykreslovaní nepříjemných věcí – jmenovitě kadávry, duchové, démoni apod. Podobných nepříjemností zažijete u sledování American Horror Story hned několik. Ať už jde o případ Černé Dahlie, sériového vraha zvaného Krvavá tvář, nelidské praktiky Delphine LaLauriové, tragický příběh Elsy Mars, hotelového démona závislosti či nelítostnou Řeznici, vždy se divák cítí nepohodlně, když se na podobné scény divá. A proč ne? Už samotný název napovídá, že podobné morbidnosti se dají očekávat.

Mimo nechutné a děsivé scény seriál pracuje také s realitou. Samozřejmě, že to, co sledujeme, je vždy autorův fikční svět, avšak velmi často inspirovaný tím skutečným. Nejvíce se to projevilo v sedmé řadě, která nese podtitul Cult a vychází z politického dění ve Spojených státech v roce 2016. Mimo to nám sedmá série přiblíží témata jako feminismus, duševní poruchy a především slepé následování, jinými slovy téma kultu.

Za zmínku nepochybně stojí také druhá a čtvrtá série. Obě se totiž odehrávají v minulosti. První zmíněná je zasazena do 60. let minulého století a pojednává o blázinci Briarcliff, do kterého Ryan Murphy dokázal promítnout nejen sériového vraha, nacistu, mimozemšťany, ale také ďábla. Vše to možná zní až moc přeplácaně, opak je však pravdou. Druhá řada s názvem Asylum je jednou z nejlepší a nejpropracovanějších sérií vůbec.

Čtvrtá řada je rovněž zasazena do minulosti a stejně jako v případě Asylum, tak i zde si tvůrci poradili s dobovou atmosférou na jedničku. Freak Show je čtvrtá a zároveň poslední řada, kde se objevila jedna z nejvýraznějších a nejoblíbenějších ikon seriálu – Jessica Lange. Ta do té doby ztvárnila téměř vždy vůdčí roli, kterou si dokázala koupit celé publikum. Po čtvrté řadě naneštěstí herečka ze seriálu odchází a otevírá se opět novým projektům (posléze se objeví už jen jednou, a to v hostující roli v osmé řadě).

V rámci Freak Show nutno podotknout také využití tělesně postižených jedinců, které jsme mohli ve čtvrté řadě vidět. Ne všechny „zrůdy“ z Elsiny přehlídky byly totiž pouze maskovaní herci. Mimo jiné je čtvrtá řada jedna z prvních, která dává jasně najevo, že byť je American Horror Story antalogie a každá řada pojednává o něčem jiném, vše se odehrává v rámci jednoho světa, který je propojený. Největší propojení pak nastane během osmé řady.

Když už jsme zmínili talentovanou Jessicu Lange, nesmíme zapomenout ani na Sarah Paulson, která převzala po Jessice otěže. Paulson se dostává ve většině případech mnoho prostoru, což je v jejím případě jedině dobře. Napříč světem American Horror Story ztvárnila nespočet rolí, někdy i víc než jednu za sérii.

Dalším tahounem série je bezpochyby Evan Peters. Ten svým talentem okouzlil nejen své fanynky, ale také filmové kritiky. Jeho všestranný herecký um se nejvíce projeví v sedmé řadě, kdy ztvární vůdčí roli – Kaie Andersona. V téže sérii také hraje několik dalších postav. Peters i Paulson nechyběli prakticky v žádné sérii vyjma tedy té poslední.

Kvalita American Horror Story bohužel není ekvivalentní a v průběhu let spíše klesá. Největší pokles seriál zaznamenal u nepředvídatelné šesté řady, u které nikdo do poslední chvíle nevěděl, o čem vlastně bude (autor záměrně dopředu neprozradil téma série). Po neúspěchu šesté série následovala divácky nepříliš oblíbená, přesto velmi zajímavá, sedmá série, na kterou navázala crossover osmá řada plná klišé a nezáživného příběhu (osmou řadu nad vodou držel především výkon Codyho Ferna).

S poněkud poutavějším tématem přichází devátá řada, která vsadila na bláznivá 80. léta, která jsou v poslední době u diváků velmi oblíbená. Bohužel ani dobře vybrané téma a herecký ansámbl nezachránily díry ve scénáři. Devátá řada vzala všechny klišé osmdesátkových hororů a nacpala je do devíti dílů. Nápad v jádru špatný není, ale jeho provedení značně pokulhává. Celá série tak působí, jako nepovedená komedie.

Má tedy seriál ještě co nabídnout? Beze sporu má! Hororových témat spjatých s americkou půdou je habaděj. Soudě podle kroků Ryana Murphy to nevypadá, že by se chystal značku uložit k ledu: v plánu jsou další čtyři série. Nejnovější série je zatím ve fázi předprodukce, avšak již nyní víme, že se v ní podíváme na pobřeží a dočkáme se v ní starých známých tváří, jako např. Evan Peters, Sarah Paulson, Kathy Bates a další. Poprvé se v seriálu objeví také hvězda filmu Sám doma (1990), Macaulay Culkin.

View this post on Instagram

#AHSSeason10

A post shared by Ryan Murphy (@mrrpmurphy) on

Mimo jiné je v plánu také vůbec první spin-off seriál American Horror Stories, který bude rovněž antalogického rázu, avšak krapet jiného. Téma se nebude měnit co sérii, ale co díl, tudíž každá epizoda odvypráví svůj vlastní příběh.

Pokud teskníte po 10. řadě a rádi byste uvítali vhodnou kompenzaci, zkuste seriál Ratched (Ratchedová), který měl letos v září premiéru. Jde o další z mnoha projektů Ryana Murphy. Máte-li rádi styl, jakým je American Horror Story natočeno, seriál vás nepochybně nezklame. Hlavní roli si navíc střihla Sarah Paulson.

Premiéra první řady American Horror Story byla 5. října 2011. Od té doby nám seriál nabídl celkem 9. sérií a 99 epizod.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz