Česká distribuce se příliš nezaobírá nevšedními typy dokumentů, což je pro diváky velká škoda. V tomto článku si přiblížíme právě jeden takový, který vznikl na základě autentických záběrů z policejních a domovních kamer, sms zpráv, příspěvků na sociálních sítí atp. Dokumentární snímek, mapující touto netradiční formou tragický příběh jedné americké rodiny, měl minulý měsíc premiéru na Netflixu a vzbudil velkou vlnu kontroverzních ohlasů.

Dokument Americká vražda: Rodina od vedle, v originále American Murder: The Family Next Door, se zaměřuje na případ rodiny Wattsových. Oficiální synopse zní:

„Autentické a bezprostřední záběry dokumentují zmizení Shanann Wattsové a jejích dětí, a taky hrozivé události, které následovaly.“

Jde o případ starý teprve dva roky. V Americe je rodina Wattsových stále žhavé téma, o kterém se pořád ve velké míře mluví. Tragédie, která se odehrála 13. srpna 2018 v městečku Frederick ve státě Colorado, upoutala pozornost mnoha amerických médií.

Stala se předmětem národních diskuzí a velké kontroverze, především ze strany širší veřejnosti, která se rozdělila na dva tábory. Ten první, který z velké části převládá, stojí na straně rodiny zavražděné Shanann Wattsové, zatímco druhý se přiklání na stranu vraha, Chrise Wattse.

Dokument zůstává objektivní, neboť pracuje s neprůstřelnými fakty: záběry z kamer, sms zprávy a další materiály, které posloužily jako důkazy. V dokumentu nečekejte žádnou výpověď nahranou po uzavření případu, rozhovory s pozůstalými nebo se samotným Chrisem.

Dokument Americká vražda: Rodina od vedle mimo jiné nabízí také záběry z výslechové místnosti, kde se Chris Watts ke svému činu částečně doznal, následného soudního řízení atd. Autentické kamerové záběry pak protínají videa zavražděné Shanann Wattsové, která byla velmi aktivní na sociálních sítích, zvláště pak na svém facebookovém profilu.

Tvůrci dokumentu si pokládali za cíl nejen přiblížit světu onen hrůzný čin, ale také dát Shanann Wattsové hlas, a to právě prostřednictvím jejích sociálních sítí.

Dokument zpočátku může působit dojmem reality show. Neznalému divákovi se může také zdát, že jde jen o rozhádaný manželský pár, který se k sobě po čase vrátí. Opak je však pravdou a to, co se divák dozví v pouhé hodině a půl, zamrazí.

FOTO: Netflix, Shanann a její dvě dcery – CeCe a Bella

Americká vražda: Rodina od vedle sice nevnáší do případu žádné nové informace, zato však autenticky přiblíží jednu z nejtragičtějších událostí v historii Colorada. Chris Watts v srpnu roku 2018 připravil o život svou manželku Shanann, jejího nenarozeného chlapce a následně také své dvě dcery CeCe a Bellu.

Případu vraždy Shanann a jejích tří dětí, česká média nevěnovala nikterak zvláštní pozornost. Některá jej připodobňovala k vraždě dcery Ondřeje Neffa, Ireny Neffové, která se odehrála roku 2008. Větší náhled do případu přináší až nový dokument, který nám nabídne unikátní pohled do této na první pohled šťastné rodiny a postupně odhalí, co vše vedlo k onomu hroznému činu. Dokument je dostupný na Netflixu od 30. 9. 2020.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz