Díky novým televizním stanicím a streamovacím službám k nám stále více pronikají nové televizní seriály a filmy, slavící úspěchy po celém světě. V nynějším čase adventním k nim postupně přibývají i nejrůznější vánoční pohádky a příběhy. K letošním hitům bezesporu patří americký rodinný fantasy film Vánoční kronika, který je již k vidění na Netflixu.

Dětem i většině rodičů se bude nejspíše líbit, radost ale jistě neudělá aktérům iniciativ, jejichž cílem je zachránit českého Ježíška i další tradiční symboly českých Vánoc a zvyků, plíživě se vytrácejících. Zatímco tato velmi úspěšná akce hodlá vyhnat z českých domovů Santu Clause i s jeho soby, či reklamními kamiony, film Vánoční kronika je do nich vrací zadními vrátky.

Santa Claus bez mýtů?

Pro většinu diváků bezesporu atraktivní podívaná se odehrává na pozadí příběhu dvou sourozenců, Teddyho a Kate, jimž zemře otec. I na Štědrý den jsou rozhádaní, navíc jsou doma sami a musí plnit úkoly, které jim uložila máma. Zatímco Kate vzpomíná, jak krásné byly Vánoce s tátou, dospívající Teddy trucuje, tím spíše že kvůli svému chování dostal „zaracha“.

Mizerná nálada se změní v okamžiku, kdy se u nich doma náhodou, cestou přes komín, objeví Santa Claus. Počáteční vánoční sentiment rychle vystřídá akční podívaná, plná kouzelných triků a nezbytných honiček s auty, během níž Santa chrlí bonmoty. Snaží se děti přesvědčit, že o něm panuje řada mýtů a „fake news“. Tvrdí například, že rozhodně není tlustý a vymlouvá se na to, že mu billboardy přidávají čtyřicet kilo. Navíc si postěžuje, že je každý den v posilovně a nejí ani cukr, ani sacharidy. Opakovaně všem zdůrazňuje, že rozhodně neříká „Hohoho“.

Na seznamu zlobilů

Především však neustále dává najevo, jak důležité je jeho poslání, že se musí rychle vrátit do práce a obdarovat půl kontinentu. Když mu drzý Teddy namítne, že pokud to nestihne, pár fracků jenom nedostane dárky, brání svůj úkol slovy: „Lidé potřebují Vánoce jako připomínku dobrosrdečnosti.“ Neopomene však zmínit, že ti, co nejsou hodní, se navždy ocitnou na jeho seznamu „zlobilů“. Vánoční kronice tak nelze upřít několik výchovných lekcí, včetně apelu na děti, aby nezlobily a na Vánoce doma pomáhaly péct cukroví a zdobit stromečky, nicméně, mezi senzačním dobrodružstvím, které Kate s Teddym během vánoční noci prožijí, rychle zanikají.

Pohodová vánoční pecka?

Je rozhodně zajímavé sledovat, jak vlídnému přijetí se tento další americký vánoční superhit, adorující Santu Clause, těší. Podle většiny diváků, co jej hodnotí na ČSFD.cz, jde o pohodovou vánoční jízdu, krásný zážitek nebo dokonce vánoční pecku. Někteří si myslí, že kvalita snímku je automaticky zajištěna tím, že v hlavní roli Santy figuruje Kurt Russell. Upřímně řečeno, kdyby ho hrál kdokoliv jiný, nejspíše by to jen stěží poznali. Pouze výjimečně se objevuje názor, že nejde o nic jiného než čiro-čirý kalkul.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz