Umělecký kanál ČT art tento týden uvedl reprízu senzační prvotiny režiséra Stevena Soderbergha Sex, lži a video, díky níž si vysloužil mezinárodní renomé. Podobné to bylo i s herečkou Andie MacDowell, která v něm hrála jednu z hlavních rolí. Tu tento výjimečný snímek katapultoval mezi hereckou elitu a díky němu zazářila v dalších úspěšných hitech, k nimž bezesporu patří Zelená karta nebo skvělá komedie Čtyři svatby a jeden pohřeb.

Ve všech byla natolik nepřehlédnutelná a věrohodná, že se za ně dočkala i tří nominací na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herečka. Opakovaně si dokázala získat jak sympatie kritiků, tak diváků, které svým zjevem, oduševnělostí a něžností dojímala bez zbytečného patosu. Fandili jí v Sexu coby manželce, podváděné nejen svým mužem, ale i sestrou, stejně jako vegetariánce Bronte, jež se snaží pomoci emigrantovi Georgovi získat zelenou kartu a on jí naopak dopomůže k vysněnému bytu.

Líbezná Carrie

Patrně nejvíce však publikum okouzlila jako líbezná Carrie, s níž si ve Čtyřech svatbách a jednom pohřbu zahrává notorický sukničkář Charles (Hugh Grant). I když Andie poté získala řadu dalších nabídek, v žádné z nich se již tak neproslavila. Přesto na filmovém plátně excelovala dále, například jako krásná Eillen ve westernu Pistolnice. Je zajímavé, že ona sama považuje za svůj nejlepší herecký výkon postavu Karen v satirické komedii Večeře u přátel a stejný názor zastává i prestižní filmový časopis Variety. Velmi ceněná je i společenská mozaika režiséra Roberta Altmana Prostřihy. A právě za něj se Zlatého glóbu dočkala. Postupem času se herečka začala realizovat také jako producentka a výsledkem se stala například romantická komedie Cesta ke štěstí, v níž si zahrála společně s Andy Garciou.

Zralá krása

Nezanedbatelnou součást její kariéry tvoří modeling. Jedna z největších kosmetických firem na světě si ji v pětapadesáti letech vybrala do své reklamní kampaně, v níž namísto mladých dokonalých krásek dává šanci zralým ženám. A právě díky této kampani Andie MacDowell před několika lety zavítala do Prahy, aby představila nový výrobek této značky. Na tiskové konferenci se nechala slyšet, že krásu nespojuje s věkem a dokonce zmínila, že si po dětech připadá krásnější než dříve. Dala k dobru i historku s jednou novinářkou, na kterou prý nikdy nezapomene. Již před lety se jí totiž ptala jaké to je stárnout a ztrácet hezkou tvář. „Dnes mohu říci, že snad její angličtina nebyla tak dobrá,“ vtipkovala. Nicméně, od té doby se sama sebe ptala, zda o svoji krásu časem přijde.

Embed from Getty Images

Nakonec dospěla k názoru, že každá léta jsou svým způsobem nádherná. A jediné, na čem opravdu záleží, je zdraví. Vzhledem k tomu, že ji kamery zabíraly detailně, bylo vidět, že nijak neretušuje své vrásky, ani na obličeji, ani na krku, a že její hlavní chloubou zůstávají vlnité dlouhé vlasy, které si, jak sama prozradila, každé tři týdny barví.

Čtyři svatby podruhé

Nadále ovšem hraje, v posledních letech více v televizi než ve filmu. To je i případ minisérie Čtyři svatby a jeden pohřeb z roku 2019, po pětadvaceti letech navazující na celosvětový úspěch stejnojmenného filmu. Nejnověji tato dvaašedesátiletá herečka účinkovala v seriálu televize Netflix Maid, v němž se objeví i se svou půvabnou dcerou Margaret.

Embed from Getty Images

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz