Herečka Angela Lansbury, která se divákům neodmyslitelně zapsala do paměti jako Jessica Fletcher, svérázná spisovatelka s detektivními schopnostmi z oblíbeného seriálu To je vražda, napsala, i ve svých 94 letech hýří energií. Ačkoliv na svůj věk vypadá stále velmi dobře, její život nebyl vždy procházkou růžovým sadem.

Angela Brigid Lansbury se narodila 16. října 1925 v Londýně. Již od malička studovala herectví a v roce 1940 se během Bitvy o Británii odstěhovala do Spojených států. V době, kdy byla ještě teenagerkou, získala smlouvu se společností MGM a hned za svůj první film Plynové lampy (1944) byla nominována na Oscara. O rok později byla nominována podruhé za nejlepší vedlejší herečku za snímek Obraz Doriana Graye. Od té doby šla z role do role, většinou se jednalo o vedlejší postavy, které však hrála skvěle.

Angela Lansbury na snímku z roku 1966, FOTO: commons.wikimedia.org

V roce 1945 se provdala za herce Richarda Cromwella, který byl o 16 let starší. O rok později se však rozešli, když se manžel přiznal k homosexualitě. S Cromwellem až do jeho smrti v roce 1960 však zůstali přáteli. O čtyři roky později se vdala podruhé, opět za herce. Peter Shaw měl z předchozího vztahu syna Davida a s Angelou Lansbury měli Anthonyho (*1952) a Deirdre (*1953). V manželství žili 54 let až do hercovy smrti v roce 2003.

Děti však herečce způsobily mnoho vrásek. Ve druhé polovině šedesátých let se Anthony a Deirdre zapojili do amerického protikulturního hnutí a propadli drogám. Deirdre dokonce navázala kontakt se sektou Charlese Mansona, zatímco Anthony se stal závislým na kokainu a heroinu. I díky Angele se z toho oba nakonec dostali, Anthony se stal televizním režisérem a Deirdre si společně s manželem otevřela restauraci v Los Angeles.

Angela Lansbury na snímku z roku 1957 s dcerou Deirdre a synem Anthonym, FOTO: commons.wikimedia.org

Ačkoliv byla před kamerou aktivní již od padesátých let, největší slávu získala až v osmdesátých letech v seriálu To je vražda, napsala (1984-1996). Jako Jessica Fletcherová se proslavila po celém světě a dvanáctiletá práce na seriálu jí pomohla překonat všechny problémy v osobním životě. Za její životní roli získala neuvěřitelných 12 cen Emmy. Herectví je její celoživotní vášní a i přes svůj věk stále září před kamerou. Naposledy jsme ji mohli vidět ve filmech Mary Poppins se vrací (2018) a Buttons (2018), nebo v seriálu Malé ženy (2017). Její celoživotní optimismus jí pomohl překonat všechny životní překážky.

Angela Lansbury, FOTO: Eva Rinaldi (CC BY-SA 2.0), flickr.com
-reklama-