Simpsonovi, to je rodinka z nejdéle běžícího sitcomu v televizní historii a také samotný název seriálu. V číslech znamenají Simpsonovi přesně 31 řad a 673 dílů, které běží na televizních obrazovkách již od roku 1989. Žlutou rodinku dnes zná doslova každý, jejich osudy sledují miliony diváků po celém světě. Máme pro Vás řadu zajímavých faktů, které jste o seriálu nejspíše nevěděli.

Za prvé, proč zrovna žlutá?

Když se v roce 1989 začali Simpsonovi vysílat, diváky uchvátila barva kůže této rodinky. Zatímco si veřejnost myslela, že jde jen o oblíbenou barvu tvůrců, úmysl byl zcela jiný. Matt Groening, tvůrce skic, nápadů a myšlenek Simpsonových, se v jednom ze svých rozhovorů nechal slyšet, že v seriálu je tolik výrazných barev kvůli „upoutání divákova oka“. Jednoduše, když projíždíte kanály plné mdlých barev, taková žlutá pecka do očí Vás prostě musí zastavit v dalším přepínání.

Za druhé, proč zrovna $847.63?

Kdokoliv, kdo se alespoň jednou za čas podívá na „žlutý sitcom“, zná velmi dobře ikonickou úvodní znělku. Bárta píšícího na tabuli, Homera v elektrárně, Lízu v hudební třídě a samozřejmě Marge a Maggie v supermarketu, kdy pokladní omylem naskenuje i malou Maggie. Do roku 2008 se na pokladně objevovala částka 847.63 dolarů. Má nějaký význam? Opět to byl Matt Groening, který uvedl, že tato částka byla odhadovanými měsíčními náklady na výchovu miminka v roce 1989, kdy se seriál začal vysílat.

Foto: Reprofoto Youtube
Foto: Reprofoto Youtube

V roce 2008 se potom částka změnila, a to na $243.26 a po naskenování Maggie se zdvojnásobila na $486.52.

Čísla a číselné kombinace mají celkově ve springfieldském univerzu velkou symboliku. Pokaždé, když Bart volá k Vočkovi, aby si vystřelil z majitele hostince, vytočí číslo 764-84377, které je delší, než klasické americké číslo a pokud si jej přepíšeme na písmena, získáme jméno Smithers.

Zámek na Bártově skříňce se odemyká pod kombinací 36-24-26, což jsou čísla, která zaznívají v písničce Dirty Deeds Done Dirt Cheap od AC/DC.

Za třetí, proč vypadají Homer a Krusty jako dvojčata?

Foto: Reprofoto Youtube

Pokud jste pozorní diváci, určitě jste si všimli podoby mezi Homerem a Krustym, který je v podstatě jeho věrnou kopií, pouze s klaunským make-upem. Já osobně jsem si vždycky myslela, že tvůrci jen chtěli využít „předkreslenou formu“ Homera a znova ji použít. Pravda je ale jiná. Ze začátku si tvůrci zahrávali s myšlenkou, že klaun Krusty je tajnou identitou Homera Simpsona. Neví se přesně, proč se tvůrci rozhodli myšlenku nerozvíjet, jedno ale jasné je: Tento fakt by určitě celé „Simpson univerzum“ výrazně zkomplikoval.

Foto: Reprofoto Youtube

Za čtvrté, The Simpsons a jejich Přátelé

V devadesátých letech však televizním světem hýbaly sitcomy dva. Kromě Simpsonových probíhalo vysílání dalšího kultovního seriálu – Přátelé. A hned několik hereckých postav se podílelo na obou seriálech.

Postava s nejširším záběrem v obou seriálech je Hank Azaria. Ve světě Simpsonových nadaboval třeba Vočka nebo Apua. Z Přátel ho potom známe jako partnera Phoebe, vědce Davida, který odjel na výzkum do Minsku.

Hank Azaria, Foto: Reprofoto Youtube

Co málokdo ví, je, že v Přátelích se objevil a i slavný „Homerův hlas“, Dan Castellaneta. Když Ross jede navštívit svého opičáka Marcela do zoo, vystupuje tam jako jeden z ošetřovatelů.

Za páté: zákazy, zákazy a další zákazy

Politika tvůrců Simpsonových, tedy zesměšnit, co se dá, samozřejmě ne vždy byla všem příjemná. V některých zemích s nejtvrdšími režimy jsou Simpsonovi zcela zakázaní, to se ale asi nemusíme divit. V jiných jsou potom jen mírně cenzurováni. Pokud jde například o Írán, jsou zde zcela zakázány hračky s tématikou Simpsonových, které by dětem vnucovaly západní kulturu. V epizodách, které jsou vysílány v islámském světě, pije potom Homer místo piva sodu a nejí hotdogy, ale egyptské hovězí párky.

Z amerických škol byl potom zakázán jeden určitý model trička s Bártem, a to triko s nápisem. „Jsem Bart Simpson a kdo jsi sakra ty?“

Za šesté, kde je Springfield?!?

Tvůrci si schválně vybrali název města Springfield a to proto, že ve Spojených státech je to nejpoužívanější název města. Vedou se pouze dohady o tom, co bylo inspirací pro kreslený Springfield. Jednou se tvůrci nechali slyšet, že opravdový Springfield leží 678 mil daleko od  Mexico City a 2,653 mil od Orlanda, Florida.

Za sedmé, Paul McCartney míchá dějem

V epizodě Lisa the Vegeterian se objevuje Paul McCartney i se svou ženou Lindou. Oba byli zapřisáhlí vegetariáni a tak McCartney přislíbil účast na pořadu jen pod podmínkou, že Líza zůstane vegetariánkou už napořád.

Při závěrečných titulcích stejné epizody slyšíme McCartneyho píseň „Maybe I’m amazed“, do pozadí však je přidán ještě jeden zvuk, a to recept na čočkovou polévku, který čte sám McCartney.

Foto: Reprofoto Youtube

Za osmé, dům Simpsonových v reálu

V roce 1997 byla v Nevadě postavena přesná kopie domu Simpsonových. Dům byl hlavní cenou v soutěži televize Fox a firmy Pepsi. Výherce si mohl buď nechat vyplatit finanční odměnu nebo dostat dům. V dnešní době je dům přestavěn a jeho původní simpsonská barevnost je ztracena.

Za deváté, studená válka s Bushovými

Žlutý sitcom měl a stále má mnoho příznivců, ale zároveň i odpůrců. Jedním z nich byl bývalý americký prezident George Bush.

Celá válka mezi „dvěma rodinami“ začala, když se žena George Bushe nechala slyšet, že „Simpsonovi jsou ta nejhloupější věc, kterou jsem kdy viděla.“ Tvůrci následně poslali do Bílého domu dopis psaný Marge Simpsonovou.

Tím ale válka neskončila. V jednom ze svých projevů uvedl George Bush Simpsonovi jako špatný příklad americké rodiny. Tvůrci nenechali věci dlouho být jen tak a Bushovi se zanedlouho objevili v seriálu, kde se k nim vyjádřil sám Homer.

Za desáté, jediné slovo Maggie

Malinkou Maggie všichni vidí jako malé dítko, plazící se a vydávající řadu různých zvuků (které byly mimo jiné nahrány autorem Mattem Groeningem). Ale Maggie přece jen jednou promluvila. Bylo to v epizodě „Lízino první slovo“, kdy Maggie řekla slovo táta. Tvůrci považovali tuto příležitost za tak významnou, že povolali herečku Elizabeth Taylorovou, aby jediné slovo Maggie nahrála ona.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz