Americká herečka Anne Hathaway sice letos na podzim oslaví už 39. narozeniny, vypadá však ještě lépe, než ve filmu Deník princezny, kde byla sotva plnoletá. V jakých filmech se od té doby blýskla a proč se kdysi rozhodla pro hereckou kariéru?

Anne Hathaway se narodila 12. listopadu 1982 v newyorském městském obvodu Brooklyn právníku Geraldovi Hathaway a herečce a zpěvačce Kate McCauley-Hathaway. Její rodiče měli rádi Shakespeara, poněvadž Anne pojmenovali po jeho manželce. Její matka má irské kořeny, otec zase irské, francouzské, anglické a německé. Anne je prostřední mezi svými dvěma sourozenci – mladším Thomasem a starším Michaelem.

Když bylo Anne šest let, viděla svou matku v roli Fantine v muzikálu Bídníci – a tato zkušenost je pravděpodobně klíčová v jejím rozhodnutí stát se herečkou. Zajímavé je, že v dospělosti si přesně tuto roli také sama zahrála ve filmu Bídníci (2012).

Ve svých teenagerských letech se objevila v několika divadelních hrách, ale nakonec byla zaváta před kameru a svůj herecký debut si odbyla v seriálu Get real. Ten však úspěch moc neslavil a první výraznější roli si Anne střihla až ve filmu Deník princezny, kde ztvárňuje neohrabanou středoškolačku Miu s královským původem – pro tuto roli byla pro režiséra jako stvořená, protože při konkurzu před ním spadla ze židle.

Ve filmu Zakletá Ella se objevila po boku Hugha Dancyho, ve Zkrocené hoře si zahrála s Jakem Gyllenhaalem, v Ďábel nosí Pradu spolupracovala třeba s Meryl Streep. Za zmínku stojí také romantický film podle předlohy Jane Austenové Vášeň a cit, kde okouzlila Jamese McAvoye, výraznou roli měla i ve filmech Alenka v říši divů, Jeden den, Temný rytíř povstal a Interstellar.

Embed from Getty Images

Anne se v roce 2012 zkusila stát vegankou, ale při natáčení Interstellar v říjnu 2014 s tím přestala. V roce 2007 mluvila o svých depresích, které zažívala, když byla teenagerka, ale prý tyto potíže dokázala překonat bez medikace.

Často hraje volnomyšlenkářské ženy, které se pokouší zůstat nezávislými, ale mají s timto snažením potíže – o tom jsme se mohli přesvědčit třeba ve zmíněném Vášeň a cit. Pro tuto roli se dokonce učila hrát na piano a měla kouče dialektu.

Její oblíbení herci jsou Joaquin Phoenix, Ryan Gosling a Ralph Fiennes, z hereček obdivuje Audrey Hepburn, Judy Garland a Meryl Streep. Anne má dva syny s hercem Adamem Shulmanem, přičemž když čekala toho druhého, mluvila otevřeně o svých problémech s početím a neplodností. Těhotenství ale proběhlo v pořádku, a tak v listopadu 2019 porodila zdravého syna.

Embed from Getty Images

Anne Hathaway se kromě herectví věnuje také politickému aktivismu, zaměřenému třeba proti dětským svatbám, podporuje vzdělávání dívek a žen a placenou mateřskou dovolenou pro muže i ženy, v roce 2018 spolupracovala se 300 ženami na projektu Time’s Up proti sexuálnímu obtěžování a diskriminaci.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Někdy ke mně filmy promlouvají, někdy promlouvám já o nich.
Podělte se o svůj názor: