Rakouský rodák, kulturista, akční hrdina a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger má důvod k oslavám. Filmová legenda právě slaví své 73. narozeniny a i přes svůj důchodový věk má stále obrovskou chuť do práce.

Vlastním jménem Arnold Alois Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v Rakousku. Úspěchy zaznamenal nejdříve jako sportovec, je jedním z nejúspěšnějších kulturistů všech dob. Vyhrál totiž nespočet soutěží v kulturistice a také silovém trojboji (jeho nejcennější vítězství jsou sedmkrát Mr. Olympia a pětkrát Mr. Universe). Díky své postavě je také označen v Guinnessově knize rekordů jako nejdokonaleji vyvinutý muž na světě. V roce 1967 se zúčastnil mnichovské soutěže ve zdvihu kamene a vyhrál poté, co zvedl kámen vážící 254 kg.

Svoji vypracovanou postavu poté využil v rolích akčních hrdinů – kdo by neznal jeho Terminátora a Barbara Conana. Za svou kariéru ztvárnil nespočet rolí, mezi které patří i komediální – například Dvojčata či Junior, kde si v obou snímcích zahrál po boku Dannyho DeVita.

Mezi novější filmy patří Expendables: Postradatelní (2010, 2012, 2014), Terminator Genisys (2015), Zabít Gunthera (2017), Tajemství dračí pečeti (2019), Terminátor: Temný osud (2019). V příštím roce se opět vrátí jako slavný Conan ve filmu The Legend of Conan. Co se nedá v jeho podání ale považovat za úspěch, byla například role ve filmu Batman a Robin z roku 1997.

Tento rakousko-americký herec a sportovec se dostal dokonce i do politiky, a to v letech 2003-2011, kdy se stal již v pořadí osmatřicátým guvernérem státu Kalifornie. Mimo herectví a sport se věnoval také sepsání knih o formování postavy pro ženy i muže (Arnoldovo formování postavy pro ženy a Arnoldova kulturistika pro muže), poté Encyklopedii moderní kulturistiky a spoustě dalších publikací.

V roce 2011 oznámili s jeho manželkou Marií Shriverovou rozchod a to po dlouhých pětadvaceti letech. Mají spolu čtyři děti. Také má nemanželského jednadvacetiletého syna. Českou republiku navštívil naposledy v roce 2015. Obyvatelé Prahy a turisté jej mohli spatřit při jízdě na kole v obležení ochranky a doprovodu. I přes svůj věk se stále udržuje ve skvělé formě.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz