Zatímco Caesar plánuje, že napadne Velkou Británii, obyvatelé galské vesnice, kterou se Římanům nikdy nepodařilo podrobit, žijí svým poklidným životem. Svou neporazitelnost čerpají z kouzelného nápoje, který vyrábí starý druid Panoramix. Filmovou klasiku Asterix a Obelix z roku 1999 s Gérardem Depardieuem a Christianem Clavierem v hlavních rolích mohou diváci sledovat v sobotu ve 20:15 na Prima COOL a o den později v 16:35 na Primě.

Kvůli vysněné roli Obelixe musel Gérard Depardieu přibrat dvacet kilogramů, což mu nečinilo žádný problém. Pěkně ale při natáčení trpěl. V Maroku natáčení trvalo čtyři měsíce, začínalo se v 50stupňových vedrech a končilo v silných větrovkách. Kromě bouřek a silných veder natáčení provázely také problémy s všudypřítomnými hady a škorpióny.

První díl se navíc natáčel se živými aligátory a stovkou pavouků. Pavouci museli být každý večer přepočítáváni, aby se nějaký nezatoulal a nezpůsobil paniku. Měli znehybněná kusadla voskem, aby neohrozili štáb. Podle slov režiséra ale pokaždé nějaký chyběl. A do prvního dílu se jim zatoulala chybička – kouzelný nápoj Galů je vždy oranžový. V závěru filmu, kdy je galská vesnice obléhána Římany a nápoj se vylévá z hrnce, má ale čirou barvu.

Galské vesnice právě objíždí výběrčí daní. Přichází i věštec Prolix, který předpovídá vesnici, že brzy přijde k pokladu. Za ten by bylo možno si pořídit armádu a definitivně vyhnat Římany z Galie. A poklad skutečně přichází v podobě truhly, do které výběrčí shromažďuje peníze pro Caesara a které se Galové zmocní. Asterix je toho názoru, že se peníze mají vrátit císaři, zatímco ostatní obyvatelé jsou rozhodně proti. Obelix, který je beznadějně zamilovaný do krásné Falbaly, se nakonec – aby si nikoho nepohněval – zdrží hlasování. Starý druid Prolix doprovázen Asterixem, Obelixem a věrným psem Idéfixem se vydává do posvátného lesa, kde mají druidové sněm. Stane se ale obětí léčky a skončí v rukou Římanů. To ovšem Asterix a Obelix nemohou připustit. Asterix dostane nápad: Obelix se převleče na Římana a v táboře Římanů bude předstírat, že právě zajal Gala, který chtěl osvobodit Panoramixe.

Caesarův zrádný pobočník Detritus má jediné přání: získat kouzelný nápoj, stát se neporazitelným a svrhnout Caesara. Když se skutečně podaří napít se kouzelné břečky, vsadí Caesara do vězení a uspořádá velkou slavnost. Po boku mu sedí falešný Říman Obelix – nyní Obelus – zatímco nešťastný Asterix je předhozen nejrůznějším příšerným zvířatům. Jako zázrakem ale ohavným pavoukům, krokodýlům, lvům i slonovi uniká a Obelus se raduje: vsadil na něj a nyní se těší na výhru. V rámusu, který klání doprovází, neslyší, že ho Asterix volá. Teprve když volání odečte Obelixovi ze rtů sám Detritus, vzchopí se, stane se opět Obelixem, Asterixe osvobodí a společně spěchají, aby z vězení dostali i druida Panoramixe. Náhodně s sebou vezmou dalšího vězně, který má na hlavě masku a není mu vidět do tváře.

FOTO: distr. FTV Prima

Když se vrátí zpět do vesnice, která je nadšeně vítá, s překvapením zjistí, že si přivedli samotného Caesara. K vesnici se ale opět blíží Římané. Je třeba ještě silnější nápoj, v němž je přimícháno mléko dvouhlavého jednorožce, pro které se Panoramix vypraví ke svému téměř 200 let starému strýci Metuzalixovi. Nápoj má pozoruhodný účinek: ten, kdo se ho napije, se rozdvojí. Brzy je tu tedy celá armáda Asterixů a Obelixů, která si s hordou Římanů hravě poradí. Detritus je vsazen do žaláře, Caesar naopak osvobozen. Koná se velká oslava Obelixových narozenin. Ten – stále zamilovaný do Falbaly, která ale miluje krásného Tragikomixe – dá napít i krásce, a ta se tudíž také rozdvojí. Obelix je na vrcholu blaha. Žel, jak se brzy ukáže, všechny klony po nějaké době prasknou jako bubliny. A tak je Obelix zase sám, jen s přítelem Asterixem a věrným Idéfixem.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz