Oblíbený československý rodinný film Ať žijí duchové od režiséra Oldřicha Lipského oslavila loni v listopadu již 43 let od své premiéry. Na televizních obrazovkách nás však baví pravidelně několikrát do roka a letošní Velikonoce nejsou výjimkou. Ve filmu si zahráli herečtí velikáni jako Vlastimil Brodský či Lubomír Lipský, ale také řada začínajících dětských herců. Jaká byla životní cesta představitelů Leontýnky a Jendy? 

Leontýnka – Dana Vávrová (†41 let)

Tato česká herečka a režisérka se poprvé objevila před kamerou jako devítiletá. Hlavní roli získala hned o rok později v pohádce Ať žijí duchové (1977). Po této roli přicházela další obsazení, zahrála si například ve filmech Kulový blesk (1978), Kluk za dvě pětky (1983), Pan Tau (1989) a seriálech Arabela (1980), My všichni školou povinní (1984) či Bambinot (1984).

Režírovala čtyři filmy, z toho jeden dokumentární. Studovala pražskou konzervatoř, tu ale ve čtvrtém ročníku přerušila. Měla tři dcery. V únoru 2009 zemřela v Mnichově ve věku 41 let na rakovinu. Narodila se 9. srpna 1967 a letos v srpnu by tak oslavila 54. narozeniny.

Jenda Dlouhý – Jiří Procházka (56 let)

Jiří Procházka se narodil 7. července 1964. Jeho první herecká zkušenost byla právě role ve filmu Ať žijí duchové, tehdy mu bylo třináct let. Jen málokdo však ví, že celý jeden týden za Jirku během natáčení zaskočil z důvodu nemoci jeho spolužák, který mu byl velmi podobný. Jednalo se o scény, kde nemluvil a nebylo mu vidět do obličeje.

V dětství Procházka získal další role například ve filmech Leť, ptáku, leť! (1978), Kondor létá vysoko (1978) a Velké tajemství (1982). Následně se herectví již nevěnoval, až do roku 2012, kdy si zahrál po třiceti letech ve filmu Definice lásky a seriálech Setkání s hvězdou a Vetřelci a lovci.

V mládí hrál závodně fotbal, dokonce dostal a přijal nabídku od Sparty. Zkoušel se dostat na konzervatoř, ale nebyl přijat. Studoval elektro-průmyslovou školu, tu ale nedokončil a vyučil se kadeřníkem. Je členem kapely Repete, kde zpívá a hraje na kytaru. Má i svoji hudební agenturu. Herectví se již nevěnuje.

Posted by Kinematograf 100 on Wednesday, July 17, 2019

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Jiří Kučera
ZAKLADATEL & ŠÉFREDAKTOR