V těchto dnech uplyne neuvěřitelných 12 let od premiéry do jisté míry přelomového filmu Avatar. Film se stal přes noc fenoménem a oceňovaný režisér James Cameron opět dokázal, že ví, co dělá. Film se skvělým příběhem, který byl navíc technicky vypilovaný, se navíc v kinech ohříval poměrně dlouho, takže není divu, že patří k nejvýdělečnějším filmům všech dob.

A přestože od premiéry „jedničky“ uběhla už poměrně dlouhá doba, stále jsme neviděli jediný záběr z pokračování, nebo alespoň konkrétnější informace o ději. Producent John Landau však konečně promluvil.

Teď možná bude někdo zklamaný, ale děj nejen tohoto pokračování, ale všech čtyř plánovaných pokračování, se má točit okolo rodiny Sullyových, respektive jejich rodiny jako takové. Ano, Jake a Neytiri se stanou rodiči a skutečně to může vypadat jako nějaká otřepaná premisa romantické komedie, ale Landau tuto obavu spolehlivě vyvrací.

„Myslím, že příběh Avatara 2 a jeho síla je to, co Jim vždycky dělá v každém svém filmu. Píše univerzální témata, která převyšují jakýkoli žánr. Když se nad tím zamyslíte, neexistuje univerzálnější téma než rodina. Rodina Sullyových je středobodem každého našeho příběhu,“ řekl Landau časopisu Total Film.

Vysvětluje také, jak se tato konkrétní rodina potýká s těžkými časy. „Idylický život Sullyových naruší návrat těžební společnosti na Pandoru, což Jakea donutí odvést rodinu jinam. Tam na ně však bude čekat nový klan, kterému říkáme Metkayina. Sullyovi už nejsou v prostředí, které dobře znají. Staly se z nich ryby na suchu. Z kulturního a ekologického hlediska se z nich staly ryby na suchu.“

Je třeba uznat, že ačkoli je rodinný film univerzálním žánrem, a tak by se člověk mohl spíše obávat přítomnosti jakéhosi balastu, ale v Cameronově případě si stačí vzpomenout na Titanic, kde spojil podobně univerzální žánry romance a katastrofického filmu a vyšlo to na výbornou. Navíc je tu náznak možných konfliktů mezi kulturními rozdíly „naší“ rodiny a jiného kmene. O zajímavé scény tak rozhodně není nouze ani z hlediska dramatu.

Proč tedy na pokračování čekáme tak dlouho? Podle producenta za to z velké části mohou scénáře. Dělají je pro všechna čtyři pokračování najednou, a co víc, scénáře jsou předlohou, podle které se pracuje. 12 let je ale opravdu dost dlouhá doba, takže doufejme, že až Avatar 2 konečně dorazí příští Vánoce do kin, nezbudou nám jen oči pro pláč a budeme si moci říct, že to úmorné čekání stálo za to.

Apropo, oči pro pláč. Ty budou mít tvůrci jistě také, pokud Avatar 2 nevydělá pěkný balík. Koneckonců, jak už dříve řekli představitelé společnosti Disney, pokud Avatar 2 nebude výdělečný, Avatar 4 a 5 se ani nenatočí. Svým způsobem se tedy sami tvůrci filmu jistě nemohou dočkat premiéry.

Zdroj: gamesradar.com

-reklama-

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Kto som? Filmový a v posledných rokoch aj seriálový nadšenec. No pri dlhých zimných večeroch nepoviem nie ani knihe, hoci tam fičím takmer výhradne na hororovej tematike.