Snímek Avatar od režiséra Jamese Camerona z roku 2009 dodnes patří k milníkům světové kinematografie. Dlouhých deset let vévodil žebříčku nejvýdělečnějších filmů světa, sesazen byl až letos filmem Avengers: Endgame. Jak to tedy vypadá s dalším pokračováním?

Režisér James Cameron aktuálně pracuje hned na čtyřech nových pokračování Avatara. První návrat na planetu Pandora a návštěva jejích obyvatel Na’vi se však bude konat nejdříve až za dva roky. Pojďme si shrnout, co o pokračování kultovního snímku prozatím víme.

Kdo bude filmová pokračování Avatara režírovat?

Do režisérského křesla samozřejmě neusedne nikdo jiný, než samotný James Cameron. Slavný režisér několikrát uvedl, že filmy ze světa Avatara jsou celý jeho budoucí pracovní život. Mezitím si však „odskočil“ v roli producenta do světa filmů „Terminátor 6″ (2019) a „Alita: Bojový Anděl“ (2018). Cameron má ale jasný cíl režírovat všechny čtyři pokračování Avatara s tím, že většinu scén pro všechny filmy bude natáčet současně.

Embed from Getty Images

Jaké názvy budou mít jednotlivé filmy?

Názvy jednotlivých filmů sice ještě nebyly oficiálně potvrzeny, avšak na internetu již jejich tituly lze dohledat. Avatar 2 se bude jmenovat „Avatar: The Way of Water„, jeho následné pokračování bude pojmenováno „Avatar: The Seed Bearer„. Čtvrtý díl by měl nést název „Avatar: The Tulkun Rider“ a páté pokračování „Avatar: The Quest for Eywa„. Eywa je název duchovního božstva náboženství Na’vi, které zajišťuje rovnováhu života na Pandoře.

Co víme o příběhu?

Momentálně se James Cameron snaží udržet detaily příběhu pod pokličkou. Víme, že uvidíme nové kmeny Na’vi a prozkoumáme nekonečné oceány planety Pandora. Navíc se setkáme s dětmi Jakea a Neytiri z prvního Avatara, které budou tvořit většinu příběhu. Cameron také hovořil o příběhové lince, která se bude prolínat ve všech nových filmech.

Kteří protagonisté z prvního Avatara se vrátí na scénu?

Můžeme očekávat, že opět uvidíme Sama Worthingtona jako převtěleného člověka Jaka Sullyho do Avatara, dále Zoe Saldana jako Neytiri, jeho lásku. Objeví se také Stephen Lang jako plukovník Miles Quaritch, který se dle Camerona vrátí i přes to, že v prvním díle zdánlivě zemřel. Nesmí chybět ani Sigourney Weaver, avšak v nové roli, jelikož její původní postava zemřela v prvním díle. Dále uvidíme Giovanniho Ribise jako Parkera Selfridge, Joela Davida Moora jako Dr. Normana Spellmana, Dileepa Raoa jako Dr. Maxe Patela a Matta Geralda jako desátníka Lylea Wainfleeta, který stejně jako Quaritch vstane z mrtvých.

Známe už nějaké nové postavy?

Již dříve byla představena řada nových herců, včetně členů jiných kmenů Na’vi na Pandoře. Cliff Curtis bude hrát Tonowariho, vůdce klanu Metkayina, Bailey Bass se představí jako Tsireya a Filip Geljo jako Aonung, mladý lovec a potápěč. Dále byl potvrzen Duane Evans Jr. jako Rotxo. Novou postavu si zahraje také Kate Winslet, podle Camerona dokonce jednu z hlavních.

Pak je tu rodina Jakea a Neytiri, Jamie Flatters bude hrát nejstaršího syna, Neteyama, Britain Dalton ztvární Lo’aka, druhého nejstaršího syna. Trinity Bliss uvidíme jako Tuktirey, sestru Neteyama a Lo’aka. Dále uvidíme Jacka Championa jako Javiera „Spidera“ Socorra, teenagera, který se narodil na Hell’s Gate (lidská základna na Pandoře). A nakonec tu máme Oonu Chaplin jako záhadnou postavu jménem Varang a Davida Thewlise, u kterého prozatím nevíme, koho si zahraje.

Kdy se na filmy můžeme těšit?

Avatar 2 má naplánováno datum premiéry na 16. prosince 2021 s tím, že Avatar 3 bude následovat o dva roky později v roce 2023. Avatar 4 by měl do kin dorazit v roce 2025 a Avatar 5 přijde dva roky poté.

  • Avatar 2 – datum premiéry: 16. prosinec, 2021
  • Avatar 3 – datum premiéry: 22. prosinec, 2023
  • Avatar 4 – datum premiéry: 18. prosinec, 2025
  • Avatar 5 – datum premiéry: 17. prosinec, 2027
-reklama-