James Cameron nám velmi dlouho sliboval, že uvidíme pokračování jeho sci-fi filmu Avatar z roku 2009. A přesto, že jsme několik let čekali na novinky ohledně druhého dílu, v současné době režisér pracuje hned na čtyřech pokračování zároveň. První návrat na planetu Pandora a návštěva jejích obyvatel Na’vi se však nebude konat v nějak extra dohledné době. Pojďme si shrnout, co o pokračování kultovního snímku víme.

1Kdo bude Avatar 2 režírovat?

Zdroj: GeekTyrant

Samozřejmě že nikdo jiný než James Cameron osobně! Několikrát uvedl, že filmy ze světa Avatara jsou v podstatě celý jeho budoucí pracovní život. Mezitím si však odskočil jako producent na výlet do světa filmů „Terminátor 6″ (2019) a „Alita: Bojový Anděl“ (2018). Cameron má ale jasný cíl režírovat všechny čtyři pokračování Avatara s tím, že většinu filmů bude točit současně.

2Jaký bude mít Avatar 2 příběh?

Zdroj: IGN

Momentálně se James Cameron snaží udržet detaily příběhu pod pokličkou. Víme, že uvidíme nové kmeny Na’vi a prozkoumáme nekonečné oceány planety Pandora. Navíc se setkáme s dětmi Jakea a Neytiri z prvního Avatara, které budou tvořit většinu příběhu. Cameron také hovořil o příběhové lince, která se bude linout ve všech čtyřech  pokračováních, zatímco všechny čtyři filmy také přinesou své vlastní vyprávění.

3Jaké názvy pokračování ponesou?

Zdroj: ScreenRant

Zatímco názvy nebyly Jamesem Cameronem oficiálně potvrzeny, pravděpodobná pojmenování všech čtyř titulů již kolují internetem. Říká se, že Avatar 2 se bude jmenovat „Avatar: The Way of Water“ a jistě má co dočinění se zmiňovaným prozkoumáváním oceánů, zatímco jeho následné pokračování bude pravděpodobně pojmenováno „Avatar: The Seed Bearer„. Čtvrtý díl by měl být pojmenován „Avatar: The Rider Tulkun“ a páté pokračování by mělo nést název „Avatar: The Quest for Eywa„. Asi si ještě pamatujete, že Eywa je jméno duchovního božstva náboženství Na’vi, které zajišťuje rovnováhu života na Pandoře.

4Kteří protagonisté z Avatara 1 se vrátí na scénu?

Můžeme očekávat, že opět uvidíme Sama Worthingtona jako permanentně převtěleného člověka Jaka Sullyho do Avatara, dále Zoe Saldana jako Neytiri, jeho lásku. Objeví se také Stephen Lang jako plukovník Miles Quaritch, který se dle Camerona vrátí i přes to, že v prvním díle zdánlivě zemřel. Nesmí chybět ani Sigourney Weaver, avšak v nové roli, jelikož její původní postava zemřela v prvním díle. Dále uvidíme Giovanniho Ribise jako Parkera Selfridge, Joela Davida Moora jako Dr. Normana Spellmana, Dileepa Raoa jako Dr. Maxe Patela a Matta Geralda jako desátníka Lylea Wainfleeta, který stejně jako Quaritch vstane z mrtvých.

5Známe už nějaké nové postavy?

Již dříve byla představena řada nových herců, včetně členů jiných kmenů Na’vi na Pandoře. Cliff Curtis bude hrát Tonowariho, vůdce klanu Metkayina, Bailey Bass se představí jako Tsireya a Filip Geljo jako Aonung, mladý lovec a potápěč. Dále byl potvrzen Duane Evans Jr. jako Rotxo. Novou postavu si zahraje také Kate Winslet, podle Camerona dokonce jednu z hlavních.

Pak je tu rodina Jakea a Neytiri, Jamie Flatters bude hrát nejstaršího syna, Neteyama, Britain Dalton ztvární Lo’aka, druhého nejstaršího syna a Trinity Bliss uvidíme jako Tuktirey, jejich dceru. Mimo rodiny uvidíme Jacka Championa jako Javiera „Spidera“ Socorra, teenagera, který se narodil na Hell’s Gate (lidská základna na Pandoře), který nejraději tráví volný čas v deštném pralese. A nakonec tu máme Oonu Chaplin jako záhadnou postavu jménem Varang a Davida Thewlise, u kterého prozatím nevíme, koho si zahraje.

6Jakou technologií se budou filmy točit?

Zdroj: movieweb.com

James Cameron v létě prohlásil na festivalu Vivid light v Sydney v Austrálii o pokroku, který se chystá učinit na svých nadcházejících pokračováních. „Jedna věc je zaručena. Avatar 2, 3, 4 a 5 budou všechny ve 3D a budou vypadat naprosto luxusně,“ řekl. Také dodal, že „Hollywood zničil 3D u filmů tím, že používá konverzi po natočení ve 2D,“ technologie se tedy několik let nikam neposunula. Cameron se tedy u Avatara 2 a dalších pokračování znovu pokusí posunout technologickou laťku dopředu, stejně jako to udělal v roce 2009 u prvního dílu. Několikrát také zmínil jeho přání mít 3D film bez nutnosti sledování ve 3D brýlích. Tak uvidíme.

7Kdy se na filmy můžeme těšit?

Zdroj: Facebook

Avatar 2 má naplánované datum premiéry na 18. prosince 2020 s tím, že Avatar 3 bude následovat o rok později v roce 2021. Potom se nevyhneme tříletému čekání na Avatar 4 s tím, že Avatar 5 přijde rok poté. Dá se tedy uvažovat o dvou pokračování po dvou dílech, proto dává smysl, že je James Cameron točí naráz.

  • Avatar 2 (2020) datum premiéry: 18. prosinec, 2020
  • Avatar 3 (2021) datum premiéry: 17. prosinec, 2021
  • Avatar 4 (2024) datum premiéry: 20. prosinec, 2024
  • Avatar 5 (2025) datum premiéry: 19. prosinec, 2025