Unikátní koncept Jamese Camerona, krásný vizuál a vůbec první snímek ve formátu 3D dokázal oslovit miliony lidí a vydělat nejvíce peněz v historii celé kinematografie. Scény, ze kterých oči přechází, miliony barev a všelijaká zákoutí Pandory proměnily kinosály na městečko divů. Co jste však o filmu pravděpodobně nevěděli? Pojďte se podívat na pár zajímavostí.

Tajemství modré barvy

V průběhu stopáže máme možnost seznámit se s humanoidními domorodci rasy Na’vi oplývající velkou výškou a modrým zbarvením. Podnětem k modré barvě byl však sen Cameronovy matky Mary, které se jedné noci zdálo o vysoké, štíhlé ženě s pronikavýma očima a – ano, modrou kůží. Režiséra nápad zaujal a okamžitě začal vymýšlet první vizuální návrh.

Film mohl vzniknout již dříve

Embed from Getty Images

Tvůrci v čele s Jamesem Cameronem plánovali evoluční snímek již ke konci 90. let, ovšem tehdejší technologie zkrátka nedokázaly naplnit očekávání produkce. Kromě toho by muselo studio investovat do projektu o 400 milionů dolarů navíc, přičemž vyhlídky na úspěch, případně pokračování, kmitaly v průměru. Z tohoto důvodu se plán přesunul na později, až doba trochu „vyzraje“.

Hodiny a hodiny digitální práce

FOTO: 20th Century studios

Asi nikoho nepřekvapí fakt, že Avatar byl ze 40% vytvořen díky živé akci a z 60% pak počítačovou animací. Některé scény tvůrcům zabraly 47 hodin renderu a načítání, detaily klidně i několik dní.

Digitálně byla vytvořena i džungle, veškeré stromy a rostliny – režisér proto s jednotlivými herci vycestoval na Havaj, kde společně trénovali „souznění“ s přírodou a orientaci mezi stromy.

Ty zvuky jsou nějaké povědomé..

Většina zvuků, které ve filmu vydávají různí tvorové, pochází z produkce Jurského parku – byly ovšem zrecyklované a upravené. Pokud bychom se bavili o hybridních šelmách, tak ty zase doprovázelo reálné volání hyen v přirozeném prostředí.

Jazyk Na’vi byl konzultován s profesorem lingvistiky

FOTO: 20th Century Studios

Fiktivní řeč, kterou komunikují zástupci kmene Na’vi, byla konzultována s Paulem Frommerem – ten dostal nabídku ke spolupráci na projektu Avatar roku 2005. Profesor lingvistiky se od prvního telefonátu nezastavil, neboť úkol zněl jasně, avšak jednoduchý nebyl. Po dlouhém přemýšlení a jednotlivých konzultacích do fiktivního jazyka zakomponoval část amharštiny, perštiny, hebrejštiny a čínštiny.

„Chtěl jsem to pojmout jako kreativní výzvu, která by ale zároveň nebyla nevyřešitelná. Fanoušky jazyk uchvátil a dokonce se jej začali sami učit.“ – prohlásil v jednom rozhovoru.

Zvuková stránka je kouzelná

Embed from Getty Images

Hudbu, která nás provázela od začátku až do závěrečných titulků, tvořil dnes již zesnulý skladatel James Horner. Jeho původním plánem bylo divákům do uší naservírovat zvuky, melodie a písně, které předtím nikde jinde neslyšeli, které zkrátka budou výjimečné – a to taky dokázal. Mimo upravené bicí, dudy, flétny a klávesy v počítači dominovalo hned několik desítek nástrojů.

Žádné zlozvyky na place

Postava doktorky Grace Augustinové ve filmu kouří, avšak její představitelka, Sigourney Weaver, nikoliv. Z tohoto důvodu se tvůrci činili a cigaretu jednoduše digitálně domalovali. V bonusové verzi na Blu-Ray můžeme dokonce zhlédnout smazanou scénu, kde herečka „vypaluje“ naprázdno.

Největší tržby v dějinách

Revoluční technologie obrazu třetí dimenze (3D) měla zásadní podíl na tržbách, které během promítání v kinech vyšplhaly na hranici 2 774 336 793 dolarů. Titul byl však přeskočen roku 2019, kdy do kin dorazil film Avengers: Endgame a překonal 3 miliardy. Tržby Avatara však byly o to cennější, když vezmete v potaz rok vydání a rozpočet 237 milionů dolarů – tomuhle opravdu říkáme úspěch.

FOTO: 20th Century Studios

A jak se líbil Avatar Vám? Pamatujete na premiéru s čerstvou technologií 3D, která je dnes již standardem? Myslíte, že následující díly této rozmanité frančízy přinesou ještě větší ovoce? Dejte nám vědět níže do komentářů či na naši facebookovou stránku!

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

ZDROJ:Fascinate.com, Popularmechanics.com
Adam Pospíšil
Filmy, seriály, superhrdinové a hudba - to je můj život. Místo pátečních vymetaček klubů s pořádnou dávkou alkoholu v krvi trávím večery u počítače a píšu pro Vás o tomto zajímavém a rozsáhlém světě plném nových a nových projektů. Mým nejoblíbenějším superhrdinou je Flash a hudebním producentem nizozemský DJ Martin Garrix. Na webu TVGuru působím od října 2019.