Je jen málo těch, kteří by nikdy neslyšeli jméno Michal Viewegh. Český spisovatel, který patří k těm vůbec nejčtenějším u nás. Jeho knihy nejednou posloužily jako inspirace filmovým tvůrcům, kteří na motivy nich natočili celovečerní snímky. Mezi takové patří i hořká komedie Petra Nikolaeva Báječná léta pod psa (1997), kterou natočil podle stejnojmenné románové předlohy.

Hořkosladká komedie Báječná léta pod psa (1997) se může pochlubit nejen svým hvězdným obsazením, ale také poutavým příběhem, který zachycuje události jedné obyčejné rodinky. Rodina Vítkových je neobyčejně obyčejná rodina žijící nejprve v Praze a později v Sázavě.

Prostřednictvím rodiny Vítkových sledujeme, jak se žilo v Československu od konce 60. let do začátku let 90. Na pozadí rodinných strastí a slastí sledujeme společenskou situaci v zemi. Hlavu rodiny, Ing. Aleše Vítka, si střihl charismatický Ondřej Vetchý, zatímco jeho vytrvalou a upřímnou ženušku, Helenu Vítkovou, ztvárnila Libuše Šafránková.

Ve filmu můžeme vidět i několik dalších známých jmen. Za zmínku stojí nepochybně Vladimír Javorský coby Viktor Šperk, Jakub Wehrenberg jako starší Kvido, Jitka Ježková coby starší Jaruška, Vladimír Dlouhý jako Ing. Jiří Zvára nebo Viktor Preiss jako dramatik Milan Holub. Poslední dva zmínění si o 12 let dříve zahráli spolu s Ondřejem Vetchým v oblíbené české pohádce S čerty nejsou žerty (1985).

No a jak vypadají a co dělají představitelé manželského páru Vítkových po dlouhých 23 letech od premiéry filmu?

ONDŘEJ VETCHÝ (58 let) – Ing. ALEŠ VÍTEK

FOTO: Ženy v běhu (2019), CinemArt

Ondřej Vetchý je dnes filmový, televizní, ale i divadelní herec a milovník bojových sportů. Svou filmovou kariéru započal již v 70. letech, kdy však ztvárnil jen několik menších rolí. S každou další rolí jeho popularita rostla. Zprvu ztvárňoval především psance na okraji společnosti, později však ukázal, že dokáže zahrát téměř jakoukoli roli. V současné době je ženatý a má 3 děti.

V roce 2018 se objevil v pohádce Čertí brko, kde ztvárnil Lucifera. Vetchý o filmu Čertí brko prohlásil, že se jedná o analogii k filmu S čerty nejsou žerty (1984). Dále můžeme tohoto talentovaného herce vídat v seriálu Spravedlnost (2017) nebo Případy 1. oddělení (2014). Výraznější roli si také střihl v loňském snímku Ženy v běhu (2019), který byl divácky velmi úspěšný.

LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ (67 let) – HELENA VÍTKOVÁ 

Libuše Šafránková, FOTO: GWUZD PAVEL / Night Star / Profimedia
Libuše Šafránková, FOTO: GWUZD PAVEL / Night Star / Profimedia

Talentovaná filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková měla zájem o herectví již od raného věku. Ještě než dostudovala, zahrála si na jevišti Mahenova divadla a krátce poté i v nezapomenutelném snímku Babička (1971), kde ztvárnila roli mladé a hodné Barunky. Libuše zpočátku hrávala především princezny, na které se typově hodila.

Ocenění v podobě Českého lva získala za roli ve filmu Kolja (1996). V posledních letech jsme ji mohli vidět např. v seriálu Gympl s (r)učením omezeným (2012) nebo ve filmu Jak jsme hráli čáru (2014). Libuše Šafránková se roku 1976 provdala za herce Josefa Abrháma, se kterým má syna Josefa.

-reklama-


Chcete mít naše články z první ruky? Přidejte si nás na domovskou stránku Seznam.cz
Přidat na Seznam.cz

Vojtěch Balák (Walter)
Redaktor a admin TVGURU.CZ. Filmový a seriálový nadšenec. Návštěvník NdB a jiných divadel. Zálibu nacházím i ve čtení knih a komiksů, jenž také mnohdy bývají předmětem mých článků.